słowa kluczowe: cywilizacja, społeczeństwo, władza.
Cywilizacja Polska - dyskusje2012.05.14 06:42

Metody manipulacji

 

Techniki manipulacji sferą blogerską

 

Polska znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Konieczne są zmiany o takim zakresie, że przewrócony zostałby dotychczasowy system .

 


 


Jednak, aby tego dokonać, konieczne jest wypracowanie nowej idei organizacyjnej życia społeczeństwa. To z kolei jest sferą podlegającą najsilniejszym restrykcjom ze strony obecnego systemu.

Jaką drogą ma miejsce realizacja w sytuacji formalnej wolności w tym zakresie?

Podzielę się swymi obserwacjami z kilkuletniego blogowania – problem mediów w szerszym zakresie – jest łatwiejszy do opisania już to z racji dużych pieniędzy koniecznych do funkcjonowania, a przepływy pieniądza łatwo kontrolować.

Ruch blogerski to nowe medium o rosnącym wpływie. Trudno się dziwić, że jest przedmiotem zainteresowania „kontrolerów idei”.

 

  1. Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę, że większość portali „społecznościowych” zakładana jest przez organa, których celem jest kontrola przepływu informacji. Przy dowolnej tematyce wprowadza się ograniczenia typu cenzorskiego. Początkowo dotyczą form wypowiedzi, by z czasem eliminować niektóre tematy.

Nie będę rozwijał tej „drogi rozwojowej” – tę można zaobserwować udzielając się w tym nurcie.

  1. Bardziej interesujące są metody promocji i blokowania konkretnych idei i ludzi powiązanych – poszukujących dróg wyjścia.

 

Pierwszym etapem jest dezawuowanie dopływu „świeżej krwi blogerskiej”.

 

Należy zdać sobie sprawę, że pisanie i upublicznianie tych zapisków nie jest powszechne. Nawet w przypadku mało ideowych tekstów – sam fakt ich zamieszczenia świadczy o aspiracjach do własnej wypowiedzi. Można więc śmiało stwierdzić, że ruch blogerski jest ruchem elitarnym.

 

Zatem pierwszym krokiem jest stworzenie barier dla początkujących blogerów. Zazwyczaj takie osoby popełniają sporo błędów – z ortograficznymi włącznie. To spotyka się negatywną reakcją „kontrolerów” – błędy są wytykane, a przy okazji otorbiana treść wypowiedzi.

 

Jeśli taki początkujący bloger ma jakieś ważne przesłanie, istotne w przekazie  - pierwszym krokiem jest ”zamęczanie”. Polega na zadawaniu mało ważnych pytań i wciąganie go w niekończącą się dyskusję.

 

Inną metodą jest „poważna dyskusja”. Tu , jako warunek, stawia się jakieś jedno ograniczenie. I z tego jednego ograniczenia, z czasem powstaje szereg dalszych, które uniemożliwiają racjonalne rozważenie problemu.

 

Jest metoda „przyjaźni”. Ta polega na „akceptowaniu” przedstawionych racji, ale pod warunkiem pewnej ich modyfikacji. Z czasem przybiera to formę przeciwstawnej idei, a delikwent nie bardzo może reagować; wszak te „drobne” uwagi techniczne pochodzą od „przyjaciół” i mają służyć propagowaniu idei.

 

Ważnym torem jest blokowanie powstawania grup skupiających się wokół  jakiejś idei. Tu przede wszystkim występuje atak na lidera.

Metody są różne. Przede wszystkim chodzi o to, aby nie dopuścić do skrystalizowania się podstaw ideowych ruchu.  Uchodzący za „członków założycieli” („kontrolerzy”), wprowadzają rozszerzające interpretacje, poddają w wątpliwość niektóre sformułowania, wskazują na błędy itd.

Jednym słowem – chodzi o rozmycie idei i przedstawienie jej w rozlazłej i nie mającej siły oddziaływania wersji.

 

Wyjściem jest silny lider, który uporządkuje zasady. Stąd atak na lidera. Zwykle odbywa się to metoda „personalną”, czy następuje atak na osobę, a nie ideę. Chodzi o to, aby nie zaistniało skojarzenie lidera z ideą. Jeśli pozycja lidera zostaje osłabiona – wprowadza się lidera alternatywnego – takiego, który jest „równie” związany z ideą, tylko „mniej kontrowersyjny”.

To metoda przejmowania przewodnictwa w stadzie; jedynym wyjściem jest opracowanie tak idei, aby każdy członek ruchu ideę popierającego mógł bezpośrednio odwoływać się do źródeł.

 

W przypadku „większych” idei – metodą jest popieranie osoby o ograniczonym zakresie rozumienia problemu. Często zaangażowanej w jakąś realizację cząstkową. Wtedy promuje się taką osobę, jako lidera ruchu o charakterze uniwersalnym.

Jeśli taka osoba uwierzy w swe posłannictwo – nie ma lepszego sprzymierzeńca w niszczeniu nowych idei społecznych.

 

 

To tylko kilka uwag dotyczących metod manipulacji sferą blogerskką. Nie jest moim zamiarem opisywanie wszystkich technik – to bez sensu; raczej zwrócenie uwagi na problem. Bo analizując treść wielu notek, a zwłaszcza komentarzy – można dostrzec te techniki. 
 

 

2384 odsłony średnio 4,8 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Metody manipulacji 
Piotr Świtecki, 2012.05.14 o 09:19
Ale znowu, żeby nie było że to jakieś oszołomstwo i ciemnota: te rzeczy nie wynikają wyłącznie i bezpośrednio spisku żydowsko-masońskiego ani knowań WSI, ale też mają przyczyny by tak powiedzieć naturalne. Granice między brakiem kultury, głupotą, działalnością pożytecznych idiotów oraz społecznych i zawodowych agentów sa płynne, rozmyte, najczęściej w grę wchodzi kilka motywacji na raz.

Z czego chyba jednak głupota (przez swą masowość) i agenturalność (cywilizacyjna, przez swoją skuteczność) są najistotniejsze.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Metody manipulacji 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.05.14 o 10:52
Mufti
Poruszam tylko problem; chętnie poczytam o waszych obserwacjach.
Czasami także warto zdać sobie sprawę, że (bywa - nieświadomie) uczestniczymy w tej grze i to z jak najbardziej słusznych powodów.
Np. nie zgadzając się z jakimś fragmentem czyjejś wypowiedzi, gdy atak jest liczony na szeroki zakres "dołowania" gościa.

Sam się czasami łapię na takim podejściu.
Z drugiej strony - krytykować, jeśli się z czymś niezgadzamy - trzeba.
Ale trzeba i ważyć sposób i zakres krytyki.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Metody manipulacji 
Christophoros Scholastikos, 2012.05.14 o 11:09
Fajna i celna notka. Trzeba mieć świadomość gry. To nie żadna teoria spiskowa. To naturalna kolej rzeczy. Blogosfera to ważne pole współczesnej wojny informacyjnej. Więc bez zbędnego emocjonowania się można być pewnym, iż różne techiniki są w ruchu.
Nie dalej jak wczoraj atakowała mnie właśnie taka natrętna myśl, że blogerzy to elita. Mimo czasożerności blogosfery, trzeba mieć świadomość, że rozmawia się z ludźmi świadomymi i którym zależy. Trzeba w tym piecu próbować piec.

Grunt, żeby dyskutant był uczciwy.
No i jeszcze zdrowy na umyśe ;))).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Metody manipulacji 
Christophoros Scholastikos, 2012.05.14 o 23:40
Przed rokiem miałem taką myśl, by zrobić jakiś opis / instrukcję do łatwego startowania w blogowaniu. Nie z cyklu operacji, tu wciśnij tam zaznacz. Raczej krótka narracja przygotowująca do lotów po blogosferze. Pomysł niezrealizowany do tej pory.

Przypomniałem sobie o tym po Twoich słowach o początkujących blogerach. Chyba ze mną dobrze, skoro bym chętnie wspierał blogowych niemowlaków. Pewnie niedopuszczenie do tego by do elity blogerskiej dołączały kolejne osoby jest na rękę tzw. okupantom.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Metody manipulacji 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.05.15 o 06:53
Myślę, że jednym z zadań jakie powinniśmy sobie stawiać (a także powstającym - być może) organizacjom blogerskim, powinno być wspomaganie tych poczatkujących.
Życzliwe, ale surowe oceny. I eliminacja oszołomów i pusto słowia.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Metody manipulacji 
MatiRani, 2012.05.15 o 04:53
Uklony.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
podobna tematyka
Krzysztof J. Wojtas
Polska Racja Stanu. cd. (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
Wartości bez katolicyzmu bazą odnowy? (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
Katolicyzm bazą odnowy? (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
CP. Obyczaj i prawo (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
CP. Definicja Miłości (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
CP. Honor i grzech (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
CP a... Rosja (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
Imperium Cywilizacji Polskiej (9) (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
Imperium Polskiej Cywilizacji (8) (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Linki, cytaty, nowiny:
Panslawizm czy Cywilizacja Słowiańska?
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑