słowa kluczowe: Cywilizacja Polska, KJW, Krzysztof Wojtas, Nowy Ekran, cywilizacja, cywilizacje, nE, panslawizm, społeczeństwo, słowiańszczyzna, wartości, władza.
Linki, cytaty, nowiny2013.02.16 19:48 19:51

Panslawizm czy Cywilizacja Słowiańska?

(poleca )

Krzysztof J. Wojtas · Nowy Ekran

 
...słowiańskie normy kulturowe w żaden sposób nie przystają do carskiego samowładztwa, a próba uczynienia tych norm podstawą panslawizmu pod berłem carskim, poza powierzchownym skojarzeniem, nie ma głębszego uzasadnienia.
 

O przyszłość regionu.

 Wprowadzenie

 

Panslawizm, jako idea oparta na kulturowej jedności Słowian, pojawił się wraz trendami do wyjaśniania podstaw wspólnot na narodowych podstawach. Samej nazwy użył po raz pierwszy Czech J. Herkel w 1826 roku.

Idea została rozwinięta i zaakceptowana przez Rosję z uwagi na próbę uzasadnienia rosyjskiej presji do objęcia panowaniem pod berłem Romanowów wszystkich  narodów słowiańskich.

 

Tu chciałbym przedstawić rozważania dotyczące kwestii słowiańskiej wspólnoty kulturowej ale prowadzone w oparciu o kryteria cywilizacyjne. Czyli bazujące na wartościach stanowiących podstawę rozróżnień cywilizacyjnych.

 

Pierwszą sprawą, którą na tym tle należy wyjaśnić jest odpowiedź na pytanie o „legitymację” tworzenia wspólnoty. Pojawiają się trzy opcje wspólnoty opartej na:

-        związku krwi, czyli wspólnocie plemiennej,

-        terytorium, czyli liczy się kryterium zamieszkania,

-        idei, gdzie elementem spajającym może być system wartości, jak i jego mutacje – wiara i narzucona władza.

 

Jeśli pierwsze sugestie dotyczące wspólnoty kulturowej Słowian oparte były na związkach krwi i dopiero na tej podstawie tworzonych odmienności kulturowych – takich korzeni można domniemywać u prekursorów idei – to dalsze opracowania  stały się podstawą zupełnie odmiennych koncepcji.

Warto się nad nimi głęboko pochylić, gdyż oddziaływania panslawizmu można dopatrzyć się zarówno w narodowej ideologii  Dmowskiego i następców, jak i koncepcji jagiellońskiej, ale także obecnych próbach znalezienia podstaw wspólnotowych, co zauważalne jest choćby u Dugina.

 

Aby zatem znaleźć czynniki bazowe mogące stanowić o podwalinach słowiańskiej wspólnoty, konieczne jest najpierw dokonanie rozgraniczeń i rozróżnień odmienności. Tylko bowiem wskazanie różnic może być początkiem  poszukiwania elementów wspólnych.

 

W rozważaniach przeprowadzonych w pracy „Cywilizacja Polska” wskazuję, głęboko to uzasadniając, że rzeczywistymi podstawami budowy odmienności cywilizacyjnych są wartości. To spostrzeżenie wynika z prac prof. Konecznego i jest, moim zdaniem, największym osiągnięciem jego myśli.

 

Konkludując.

Porównań i rozróżnień słowiańskich odmienności można dokonać na bazie idei cywilizacyjnej, czyli wartości uznanych za podstawowe dla budowy lokalnej wspólnoty. I tę kwestię należy rozpoznać. Na pewno konieczne jest odniesienie do największych narodów i ośrodków krystalizacyjnych – Polski i Rosji. Jednak pełne opracowanie wymagałoby przynajmniej zaznaczenia wpływu ośrodków myśli czeskiej, węgierskiej a także Słowian bałkańskich. Specyficzna jest także rola Rusi, czyli obecnej Ukrainy.

To opracowanie jest z natury rzeczy szkicowe i nie rości  pretensji do miana pełnego opisu problemu. Przeciwnie – jest tylko wskazaniem kierunku badań. Te zaś wymagają szczegółowej analizy, co możliwe jest przy wykorzystaniu warsztatu naukowego. Ważne jednak, aby w analizach nie zagubić myśli przewodniej.

I właśnie wskazanie tej myśli jest celem niniejszej notki.

 

str. 1 z 3   następna strona »
4735 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Panslawizm czy Cywilizacja Słowiańska? 
Hanys, 2013.02.17 o 20:18
pod berłem Romanowów wszystkich narodów
Dynastia "Romanowów" zdobyła władzę w Moskowii podstępem i przewrotem pałacowym. Nazwa Romanowowie kojarzy się z Nowym Rzymem, natomiast w rzeczywistości nowi uzurpatorzy przyszli do Moskowii z Prus jako niemieccy/zagraniczni żołdacy, przelewając tam morze krwi.

w rodzie Rurykowiczów
Wystarczy zajrzeć do Kroniki Radziwiłłowskiej, na podstawie której tę nazwę w Rosji Romanowów wykreowano. Kronika jest sfałszowana, a więc i dynastii "Rurykowiczów" nigdy nie było.

likwidacja demokracji Nowogrodu Wielkiego
Nowogród Wielki zlikwidowali uzurpatorzy, fałszując na maksa jego dawną lokalizaję geograficzną. Nawet Putin głupek stawia pomniki Nowogrodowi nad rzeką Wołchow, zamiast nad Wołgą.

w Chinach za dynastii Qin
Skąd wiadomo, co to za dynastia? To podręcznikowe bzdety, bez pokrycia w źródłach. O historii Chin można cokolwiek sensownego mówić, powiedzmy, dopiero od XVII/XVIII wieku. Jest ona totalnie zmyślona i postarzona.

Współczuję sam sobie, że reaguję na ten post. Jak można tak taplać się w kałuży kłamstw i przekrętów historycznych i na dodatek wywodzić z tego kryteria dla jakiejś "nowej cywilizacji"?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Panslawizm czy Cywilizacja Słowiańska? 
Christophoros Scholastikos, 2013.02.20 o 12:44
Z dzisiejszej perspektywy wydają mi się te opisy mało przekonujące. Samo rozdzielenie cyw. łacińskiej na polską i katolicką jest błędne. W moim odczuciu. Owszem można mówić o deformacjach katolicyzmu, czy negatywnych cechach jak zbytni wpływ na władzę przy odpuszczeniu sobie dbania o ducha. Czy inne drobne lub poważniejsze zarzuty. Jednak wykolejać całą cywilizację to chyba przesada. Personalizm, etyka, prawo miłości, dorobek społecznej nauki - to przecież wszystko błogosławieństwa jakie niesie chrześcijaństwo z Kościołem Powszechnym w decydującej roli. Prawo rzymskie i filozofia idą w parze. Jeden czynnik z trzech, który trochę się zmienił ( i na dobre i na złe) to chyba jednak za mało by obalić cywilizację. Mówię to jako nieuczony tych sprawek.

Czyżby więc Krzysztof błądził? Niekoniecznie. Po prostu za bardzo się spieszy, tak jakby już metę widział. Więcej pieczołowitości i debat nad niektórymi aspektami by się przydało. No ale nie od razu cywilizację łacińską zbudowano...
Pzdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Panslawizm czy Cywilizacja Słowiańska? 
Hanys, 2013.02.20 o 19:42
Pan Wojtas, teoretyk i prorok cywilizacyjny, próbuje połączyć w jedno ogień i wodę. Ja ani jednego złego słowa nie mógłbym powiedzieć o wartościach uniwersalnych, a szczególnie chrześcijańskich, ale nie mogę zdzierżyć kłamstw i przekretów historycznych, obojętne na czyją korzyść skrzecząca spod nich prawda przemawia.

Na przykład jego twierdzenia, jakoby "słowiańskie" normy kulturowe nie mają nic wspólnego z carskim samowładztwem, wydają mi się, delikatnie mówiąc, bajdurzeniem. Moim zdaniem miały/mają, i to bardzo dużo wspólnego z przeklinaną dziś przez wielu Moskowią. Jakim ślepcem i naiwniakiem trzeba być, by sądzić, że tak potężnie militarnie i cywilizacyjnie rozwinięte kiedyś państwo nie miało dla "katolickiej" Europy znaczenia. Ono tę Europę kiedyś (na bardzo długo!) rzuciło na kolana, podbiło cywilizacyjnie i narzuciło jej swoją kulturę i religię. Chyba nigdy nie było i nie jest tak, by Dawid narzucał swoje zdanie Goliatowi, chyba że w mitach i legendach. Zawsze jest na odwrót, to silniejszy wszystko, co się da, narzuca słabszemu. Może trudno połapać się w moim rozumowaniu, ale nowożytna historia (powiedzmy, poczynając od XVIII wieku) nie ma nic wspólnego z historią wcześniejszą. Wtedy wszystko wyglądało zupełnie inaczej, niż nam się wydaje na podstawie wiedzy podręcznikowej.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Panslawizm czy Cywilizacja Słowiańska? 
Christophoros Scholastikos, 2013.02.20 o 22:36
Nie jestem mentalnie gotowy na wszystkie spacery po historii z Tobą :-). Jednak Twoje zaangażowanie i krytyka oficjalnych przekazów musi coś w sobie mieć.
Napisz kiedyś jakąś notkę ogólną, żeby łatwiej było pojąć Twoją oś czasu.
Pozdrowionka!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Panslawizm czy Cywilizacja Słowiańska? 
Hanys, 2013.02.20 o 23:38
Dzisiaj dorwałem zupełnie przypadkowo (mam chyba farta) książkę, o której od niedawna marzyłem, wydaną raptem w 100 egzemplarzach przez Twerski Państwowy Uniwersytet. Jest w niej mnóstwo informacji o rodach Bułatowiczów i Bekbułatowiczów, co pośrednio, a może i bezposrednio, wiąże się z postacią jednego z królów polskich, zwanego w podręcznikach Stefanem Batorym. Po nim był już tylko Zygmunt III. Fascynujące historie. Ale najciekawsze, na co natrafiłem, to informacja dot. chyba duplikatu(???) austriackiego Wiednia - czyli miasta Starica, nad Wołgą, 70 km od Tweru, które na starych XV/XVI-wiecznych mapach ponoć nosiło nazwę WENNA. Niezła zbieżność nazw prawda? Będę chyba musiał to wszystko jakoś w skromnym zakresie posprawdzać. Pozdrawiam :))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
podobna tematyka
Christophoros Scholastikos
Cywilizacja Polska - Droga do Imperium (Informacje redakcyjne)
Piotr Świtecki
Cywilizacja Polska - prelekcja (Informacje redakcyjne)
Krzysztof J. Wojtas
Katolicyzm bazą odnowy? (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
CP. Obyczaj i prawo (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
CP. Definicja Miłości (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
Mir chleba (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
Między Stalinem a Putinem (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
Antynarodowi obrońcy życia (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Krzysztof J. Wojtas
Boeing - chiński arbitraż (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Linki, cytaty, nowiny:
Kościół i Państwo
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑