słowa kluczowe: Polska Racja Stanu, Ukraina, post.
Cywilizacja Polska - dyskusje2014.03.17 10:15

Polska Racja Stanu. Post i Ukraina

 
 
Koncentrując się na sprawach powiązanych z sytuacją na Ukrainie trudno dostrzec ślad zainteresowania dolą społeczeństwa – konkretnych ludzi zamieszkujących te tereny.
 

 
Kwestie są rozpatrywane z punktu widzenia bytu państwowego, spójności terytorialnej, czy stosunków własności. Brak zaś, lub niewiele uwag dotyczących warunków życia i możliwości rozwojowych mieszkańców. Bo niezależnie, czy są to ludzie rosyjskojęzyczni, czy ruskojęzyczni – mają podobne potrzeby bytowe, dotyczące stabilności społecznej i bezpieczeństwa.
To czy deklarują się jako Rosjanie, czy też Ukraińcy, bądź przynależni do innych narodowości – ma drugorzędne znaczenie; o ich postawie będą decydować zasadniczo te kwestie, a na wybór opcji dopiero w drugiej kolejności wpływ będą miały docelowe perspektywy rozwojowe, których wizje roztaczają przed oczyma otumanionych społeczeństw manipulatorzy opinii publicznej.
Tu można jednakowo traktować wszystkie opcje, gdyż żadna nie zamierza spełnić swych obietnic, a to zostało nawet ostatnio oficjalnie stwierdzono oddzielając obietnice wyborcze od zobowiązań z tego wynikających.
 
Sprawa Krymu jest już przesądzona. Nawet nie ma o czym pisać. Pozostaje problem Ukrainy Wschodniej, zamieszkanej w większości przez ludność rosyjskojęzyczną i deklarującą swe związki z Rosją. To bogatsza część Ukrainy, z rozwiniętym przemysłem.
Tyle, że jest to przemysł nastawiony na współpracę z Rosją.
Jakie zatem są perspektywy dla tej połaci kraju?
Banderowscy rezuni opłacani przez USA (oficjalna deklaracja) i wspierani przez Zachód – są zainteresowani utrzymaniem kontroli nad tym terenem, gdyż to, po odrzuceniu czynnika ludzkiego, znacznie osłabi Rosję.
 
 Pojawia się pytanie, czy te struktury są w stanie zapewnić normalne funkcjonowanie społeczeństwa?
 
 Oprócz informacji o obradach uznanego przez Zachód gremium decyzyjnego bardzo skąpo serwowane są wieści na temat poziomu zaopatrzenia , funkcjonowania urzędów, czy terminowości wypłacania emerytur, a już o komunikacji, czy produkcji w zakładach przemysłowych nie wspominając.
Można sądzić, że pojawiające się manifestacje pro-rosyjskie mają i będą miały osadzenie właśnie w tych czynnikach. Bo manifestacja w ciągu dnia oznacza, że ludzie nie pracują, a wyrażają swe niezadowolenie, bądź oczekiwania.
 
Wraz z pogarszającym się stanem zaopatrzenia narastać będą tendencje do wyrażania niezadowolenia, co w tamtych warunkach oznacza dążenie do separacji z częścią zachodnią Ukrainy i przyłączenie się do Rosji.
 
Taki scenariusz nie może skończyć się pokojowo, a jest jedynie pytaniem o skalę zjawiska i jego przebieg.
 
Czy możemy mieć wpływ na kształtowanie się sytuacji? Można twierdzić, że najbardziej właściwym stanowiskiem jest zachowanie daleko posuniętej neutralności względem zachodzących tam zdarzeń.Tylko taka postawa umożliwi w przyszłości ukształtowanie normalnych relacji ze społeczeństwem Ukrainy, po zakończeniu stanu zawirowań. Ingerencja, taka jaką zaprezentował PiS i osobiście J. Kaczyński świadczy o kompletnym braku politycznego rozeznania, stanowiąc przejaw głupoty, bądź świadomej manipulacji, która ma Polaków włączyć w bratobójcze walki dla cudzych interesów. O ile przy tym „dobrem” jakie spotkało Polaków była utrata , za „psie pieniądze”, całego przemysłu, to teraz niszczone jest dodatkowo rolnictwo, gdyż utrata wschodniego rynku , co jest ewidencją reperkusją Rosji za polski wkład w Majdan, jest bezczelnie i bezwzględnie wykorzystywana przez resztę UE.
Podobny los, może nawet gorszy, szykowany jest dla Ukrainy.
 
Jak zatem zamanifestować swoje poparcie dla normalnych ludzi tam żyjących ? Każda forma polityczna zostanie „zawłaszczona” przez którąś z opcji rozrywających ten „postaw sukna”.
W małym środowisku tworzonym wokół portalu polacy.eu.org ukształtowała się inicjatywa duchowego wsparcia dla mieszkańców Ukrainy. Nie z oczekiwaniem nawet na całkowicie łagodne rozwiązanie problemu, ale w nadziei na jak najmniej tragiczne skutki zachodzących procesów.
 
Kilka osób zadeklarowało jednodniowy post ścisły – wyłącznie płyny, żadnych potraw stałych, w tym celu. Godzina Miłosierdzia Bożego wydaje się też najbardziej stosownym czasem na zjednoczenie w modlitwie– choćby chwilowym wspomnieniu o tym, że wspólnym celem jest zapobieżenie tragedii.
 
Wszystkich ludzi dobrej woli zapraszamy do wzięcia udziału w tej inicjatywie. Bez konieczności „zgłaszania” . To ma być decyzja osobista.. 

2205 odsłon średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.03.17 o 13:23
Nie zaznaczyłem, ale zgodnie z sugestią Muftiego - post w najbliższy piątek.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Azazel, 2014.03.18 o 16:31
Na pewno jednodniowe wypełnianie żołądka wyłącznie płynami pomoże naszym kolegom ze wschodu. Tak. Wesprzemy ich duchem i głodem!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.03.18 o 19:02
Na ten typ złego ducha Chrystus zalecał właśnie post i modlitwę.

PS. Imię komentatora jest wymieniane w gronie takich duchów.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Malawanda, 2014.03.18 o 20:56
Piątek, czy post dotyczy również niewiast? Tak pytam, bo w końcu nie wiem - jednodniowy post ścisły – wyłącznie płyny, żadnych potraw stałych, w tym celu. Godzina Miłosierdzia Bożego wydaje się też najbardziej stosownym czasem na zjednoczenie w modlitwie– choćby chwilowym wspomnieniu o tym, że wspólnym celem jest zapobieżenie tragedii - chcę uczestniczyć, ale czy mi wolno? A weźcie, Panowie Portalu, to jak? Niewiasty są osobno traktowane? Cóż, uczą mnie pokory... Czasy... Rzeczy... Kształcona w tym względzie na niniejszym portalu, milknę pokornie teraz...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.03.18 o 21:30
W gronie Polaków (Cywilizacji Polskiej), niewiasty miały takie same prawa jak mężczyźni a tylko nieco inne obowiązki. Nie mogły (nie miały obowiązku) "stawać w polu", ale ich rolą było rodzić i wychowywać dzieci.

Co do postu - jak niewiasta nie jest w ciąży, albo karmiąca - żadnych przeszkód w zbożnym dziele. (A ponoć to i na atrakcyjność wpływa).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Malawanda, 2014.03.19 o 17:50
Oj, Szefie, jasne że "ponoć to i na atrakcyjność wpływa".
Zaś czy intencji postu nie zaszkodzi, pomimo "żadnych przeszkód w zbożnym dziele"? Bloger Azazel jakby wątpił w moc postu z równoczesnym zjednoczeniem się w modlitwie. Aż się ów wątpiący zdziwi, że efekty po piątku nastąpią. Zobaczymy jakie. Mam nadzieję...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.03.19 o 18:05
Wyjaśnię jedną sprawę.
Po pierwsze - sama inicjatywa "się ukształtowała" na bazie notki Muftiego.

Po drugie. Post to bardzo materialny element, bo z intencji tej niektórzy się próbują naśmiewać.
Obecnie każde opowiedzenie się za którąś ze stron konfliktu jest błędem: - za obecnymi władzami Ukrainy - to hańba, bo to banderowcy,
- za Janukowyczem - utracił wpływy i jest marionetką,
- za Rosją - będzie uznane z bycie pachołkiem Moskwy.

A jak będzie w przyszłości? Zachód podpuszcza, ale chce tylko Ukrainę ograbić. Banderowcy nie mają szans na stabilizację sytuacji - mogą próbować utrzymać władzę terrorem. W efekcie, po pewnym czasie (zależnym od okoliczności zewnętrznych), społeczeństwo ukraińskie pogoni tę obecną bandę. I wtedy, jeśli było ze strony Polski poparcie dla którejś z opcji - trudno będzie o zaufanie i współpracę.

Natomiast post, poza czynnikiem duchowym, jest też wskazaniem, że jesteśmy nastawieni na współpracę a nawet gotowi do poświęceń (w pewnym zakresie), aby stosunki między naszymi narodami były przyjazne.
Z tej pozycji - można w przyszłości coś zbudować, a przecież nie zmienimy siedzib na inne.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Malawanda, 2014.03.19 o 18:57
Szefie, moja rodzina ani ja z tu nie naśmiewamy się. Proszę.. o ile tak mój krotochwilny, niestety w odbiorze koment tak został zakwalifikowany - przepraszam.
Prawdą jest, że chcę aby troszkę humoru nadać wszelkim wpisom bez nadziei. Aczkolwiek nie mnie oceniać wartości i skutek owych wpisów.
Dlatego nie ma się co rozdrabniać - -póki co - w piątek, 21 marca 2014r mamy ścisły post.I tyle.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.03.19 o 20:06
Chodziło mi o inne komentarze i nie tylko na tym portalu.
Wyjaśnienie napisałem tylko tu, bo to macierzysty.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Paweł Tonderski, 2014.03.19 o 13:38
Czy polską racją stanu jest zniszczenie katolicyzmu w Polsce i agentury watykańskiej na terenie Polski?

Czy i w tej intencji też będziemy pościli?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.03.19 o 18:17
Raz jesteś prokatolicki, a tu z agenturą Watykanu wyjeżdżasz.

Powiem tak. Z punktu widzenia Polski i PRS - nie interesuje mnie struktura Kościoła. Być może są elementy zbieżne polityki, a pewnie są i przeciwstawne - te należy zwalczać.
Natomiast ważne są wartości jakie Kościół głosi. W tym zakresie jakim są zgodne z wartościami bazowymi polskości - Kościół należy popierać.
Jednak, jeśli są sprzeczne - stawiać sprawę ostro.

Problemem jest to, że zarówno zasady współżycia wynikające ze obyczajów polskich (słowiańskich) są identyczne z tymi głoszonymi przez Chrystusa i tożsame z podstawami doktryny katolickiej.
Jest pytaniem, na które możesz Ty, ale i wszyscy inni też, sobie odpowiedzieć, to to, czy obecnie doktryna KRK jest zgodna z Ewangelią.

Ciekawe stanowisko o. Bocheńskiego przytoczyła Rebeliantka na NEON-nie. Tyle, że nikt tam nie zauważył sprzeczności, a mnie się nie chce z tą osobą polemizować. Zresztą - to byłaby polemika z o. Bocheńskim. O ile przedstawione stanowisko można było zaakceptować 100 lat temu - to teraz już raczej nie. Ale to sprawa szerszej dyskusji i daleko odbiega od tematu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Piotr Świtecki, 2014.03.20 o 09:08
Chodzi o +rebeliantka.neon24.pl ?

"Nie dajmy się zwieść bredniom wygłaszanym przez innowierców i lewaków, że wiara to sprawa tylko prywatna, a księża nie mają prawa „wtrącać” się do polityki. Mają nie tylko takie prawo, ale wręcz obowiązek. "
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Paweł Tonderski, 2014.03.20 o 18:08
Najfajniejsze to jest to, że na temat Kościoła i tego, co się w nim dzieje wypowiadają się ludzie, którzy z tym Kościołem nigdy nie mieli nic wspólnego, a mało tego z tym Kościołem i w ogóle z polskim katolicyzmem walczyli za komuny. Obecnie jakoby walczą o wolność i możliwość wolności wyznaniowej walcząc z Polskim Kościołem Katolickim.

Wczoraj stalinista bolszewik strzelający polskim duchownym w tył głowy, obecnie wolnościowiec, demokrata bojownik o prawa człowieka i mniejszości wyznaniowych oraz bojownik walczący z ksenofobią, antysemityzmem i przejawami dyskryminacji dewiantów seksualnych występujących w naszym kraju... Inaczej jakby nie patrzeć palikociarze lub byli polscy komuniści, w tym przede wszystkim Polacy z krwi i kości...

Maleńczuk na ten przykład okazał się nagle Polakiem patriotą, przypomniał sobie nawet o tym, że mieszka w Polsce i że jest Polakiem, i że jest gotowy oddać swoje życie w walce o wolną i niezależną Ukrainę, o zgrozo jako Polak... A przecież do tej pory z polskim zaściankiem walczył, nagle okazało się, że to Polak z krwi i kości, który jest gotowy walczyć o waszą i naszą wolność, zwłaszcza o waszą. :)

+www.youtube.com

Szczury, najgorszy element i patologia wychodzi ze swoich nor, do tego potrzebna była rewolucja na Ukrainie...

A co na to polska patriota Jezus Maria Peszek?

+www.youtube.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Piotr Świtecki, 2014.03.20 o 18:24
Pawle, bo my (przynajmniej my dwaj;) wciąż mamy niedobity romantyczny pogląd, że Artysta to ktoś specjalny. Chyba się go (tego poglądu) trzeba pozbyć. Rzeczywistość stanie się bardziej zrozumiała i mniej irytująca.
Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska Racja Stanu. Post i Ukraina 
Jacek, 2014.03.21 o 23:02
Rzeczywistość stanie się bardziej zrozumiała i mniej irytująca
Lub bardziej adekwatnie, rzeczywistość bardzo często odbiega od naszych wyobrażeń.
Tym samym okazuje się jak często błądzimy.
Dlatego musimy sobie pomagać by nie stoczyć się w przepaść.
Wszystkiego najlepszego
Wiosna przed nami. Świat budzi się z zimowego snu.
Ptaszki śpiewają i koguty pieją.
Nie ma to jak na swojej zagrodzie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑