słowa kluczowe: Hobbit, Hobbit: Pustkowie Smauga, Tolkien, Trylogia, X Muza, film, hop-bit, kino.
Kultura i sztuka2014.01.12 12:35 01.19 13:06

Hop-bit, czyli byłem w kinie

 
 
Wolę hard SF. Wizja Tolkiena, choć swego czasu Trylogię przeczytałem od deski do deski, jakoś mnie nie ujęła.
 
Nie ujęła mnie ani proza, ani ekranizacja „Władcy pierścieni” sprzed ponad dekady - i to mimo jej niewątpliwie graniczących z kiczem walorów wizualnych. Towarzyszący realizacji filmów nachalny marketing oraz lansowane przy okazji mętnawe teorie o „epickiej walce dobra ze złem” raczej irytowały, niż inspirowały.

Nie tylko mnie.

Jeśli już inspirowały, to do przywrócenia realistycznej skali całemu przedsięwzięciu. Przykładami mogą być memy w rodzaju przekręconego na „władcę pierścienic” tytułu, lub słynne „trololo”.

Panoszący się obecnie na ekranach kin „Hobbit: Pustkowie Smauga”, pomijając nieco stonowany marketing, utrzymuje się w naszkicowanej wyżej tradycji.

Fabuła

Wszystko inspiruje niejasny (pewnie stąd ksywka Szary) agent wpływu w fikuśnej czapce.

Mały z Brodą szuka taty (cóż za głębia odniesień!), którego Szary kiedyś wpakował w kłopoty. Mimo to Szary przekonuje Małego z Brodą, żeby ze swoją bandą też się wpakował w kłopoty.

Banda Małego składa się z Małych z Brodami i jednego Małego Bez Brody, ale za to z wielkimi stopami. (W ogóle, co do znaków szczególnych, większość postaci ma uszy kojarzące się z powiedzeniem "słoń mu na ucho nadepnął". Ale moim zdaniem mógł to zrobić Mały Bez Brody. Ma takie stopy, że w całym Śródziemiu nie może dostać butów!)

Banda Małych idzie zatem wpakować się w kłopoty, jednocześnie uciekając przed kłopotami wystylizowanymi na ofiary nieudanych operacji plastycznych.

Uciekają przez przez las androgynicznych elfów.

Oczywiście pakują się w kłopoty.

Przy okazji jedna taka elfia feministka, z ludu ale robiąca karierę, przełamuje rasowe uprzedzenia i uprawia multikulti oraz medycynę holistyczną.

Elfy mają niesamowitych fryzjerów i wizażystów. Oraz rewelacyjne antyperspiranty. Ani włos nie drgnie, ani rzęsa nie spadnie (co innego - całe głowy) podczas przypominających parkour walk. O zadyszce oczywiście też można zapomnieć.

Film się robi długi, więc kilku kolejnych bohaterów ma głębię postaci wyciętych z komiksu. Mimo tak ograniczonego pola aktorskich popisów, grany przez Ryana Gage Alfrid - prawa ręka władcy Miasta Nad Jeziorem - na długo pozostaje w pamięci.

* * *

O co w tej historii chodzi? O to, co zwykle - o władzę i pieniądze. Trudno w tym kontekście oprzeć się wrażeniu, że z całej przemierzającej ekran czeredki najbardziej ludzki jest smok.

Ale najgorsze jest to, że... mam ochotę obejrzeć dalszy ciąg!   

2687 odsłon średnio 5 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Hop-bit, czyli byłem w kinie 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.01.12 o 14:16
Doskonała recenzja.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hop-bit, czyli byłem w kinie 
MatiRani, 2014.01.14 o 16:14
Poza puenta...
;-)
Absolutnie nie mam juz ochoty obejrzenia III czesci... robi sie nudnie, przesadnie oraz istnieje powazne ryzyko, ze ukrywaja skrzetnie fakt, ze poczatek konca bedzie dopiero w VI czesci!
:-))))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hop-bit, czyli byłem w kinie 
Marcin de Sas, 2014.01.18 o 21:17
Ciekawy artykuł. Ostatnie zdanie przeczy całej reszcie recenzji; pozostawia niedostatek, który można wypełnić jedynie oglądając film. Osobiście bardzo cenię twórczość Tolkiena. Pocięcie Hobbita na trzy to kolejne zwycięstwo komercji nad sztuką. Na pocieszenie (bądź na niepocieszenie- zależy od osobistych odczuć) przez wiele lat nie powstanie już żadna adaptacja filmowa dzieł Tolkiena. Oczywiście po wypuszczeniu do kin ostatniej części przygód Bilbo Bagginsa.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hop-bit, czyli byłem w kinie 
Adam39, 2014.01.18 o 23:21
Panie Marcinie, podziwiam Pana za podejście do filmu. Za artystyczne spojrzenie.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑