słowa kluczowe: film, france aux français, kino, multi kulti, multi-kulti, multikulti, politpoprawność, polityczna poprawność, produkcyjniak, propaganda, przełamywanie uprzedzeń, uprzedzenia.
Kultura i sztuka2014.08.21 11:01 08.22 07:40

La France aux Français!

 
 
Za galopującymi postępami postępu coraz trudniej nadążyć, ale mają one swoje zalety. Choćby w kinematografii („ze wszystkich sztuk najważniejszy jest dla nas film”, jak zauważył towarzysz Lenin): miejsce topornych produkcyjniaków sprzed półwiecza zajęły produkcyjniaki… ładne.
 
Należy do nich niewątpliwie „Podróż na sto stóp”, wyświetlana aktualnie w polskich kinach. O estetyce - niżej, a co do gatunku, kto nie wierzy może po obejrzeniu porównać cechy tego filmu z kryteriami wymienionymi na +pl.wikipedia.org
W tym przypadku co najwyżej brak problemu wahającego się inteligenta (wszyscy na ekranie są ideologicznie zgodni; ci niezgodni nie zasługują na miano inteligentów), bo wszechwiedzącego narratora z powodzeniem zastępuje wdrożona w lewackie prawidła mentalność widza.

Fabuła jest prosta i przewidywalna jak rozkład jazdy. Dobry Hindus z wielopokoleniową rodziną przeprowadza się do lepszego, zachodniego świata. Powalczywszy trochę z trudnościami na Wyspach (przytyk do Anglii?) przyjeżdżają wszyscy do Francji. Na górskiej drodze psują się hamulce ich zdezelowanego samochodu. Na to nadjeżdża Atrakcyjna Lewaczka, by z miejsca i bez wahania uprawić multi-kulti: zamiast wezwać pomoc drogową, osobiście holuje samochód do miasteczka, zaprasza całą pierwszy raz widzianą na oczy smagłolicą grupę do domu, opiekuje się nią, żywi. (Nic by z tego nie było, gdyby ktoś miał telefon komórkowy i nie zawahał się go użyć. Na szczęście nikomu to w tej scenie do głowy nie przychodzi; dopiero kilka ujęć później okazuje się, że akcja filmu jednak rozgrywa się jak najbardziej współcześnie.)

Hinduska rodzina działa w branży gastronomicznej. Uruchamia biznes, stanowiący konkurencję dla miejscowej, tradycyjnej restauracji, którą prowadzi Uosobienie Klasy (Średniej). Reakcją jest oczywiście niechęć, ale powierzchowna - bo pod ową wsteczną, zaściankowo-burżuazyjną warstewką buzują, jeśli tak można powiedzieć, niewzruszone fundamenty wolności, równości i braterstwa.
By nie pozostawić co do tego żadnych wątpliwości - świetlaną przyszłość należy wykuwać w działaniu! - wprowadzony zostaje zgrzyt w postaci antypatycznych, niedogolonych i wiecznie spóźniających się do pracy (u Uosobienia Klasy) kucharzy-faszystów. Oni to właśnie napadają na znajdującą się w odległości tytułowych stu stóp hinduską restaurację, m.in. pisząc na płocie „La France aux Français”. Na drugi dzień prowodyr faszystów dostaje słuszną odprawę („zabierz swoje noże!” - rzuca zimno, zwalniając go, Uosobienie) i równowaga wszechświata zostaje przywrócona. A nawet poprawiona.

Film jest rzeczywiście familijny. Nie epatuje seksem ani tak zwaną tolerancją. Jedyny akcent genderowo-równościowy to wzajemne (sic!) pocałowanie rąk przez Atrakcyjną Lewaczkę i Dobrego Hindusa, ale i to podane jest delikatnie. Zatem chyba tylko wspomniany napis, widoczny przez ułamek sekundy na ekranie (bez tłumaczenia na polski), uzasadnia przyznaną temu filmowi kategorię wiekową „12+” oraz kwalifikowanie „Podróży” przez niektóre serwisy filmowe do… dramatów, zamiast komedii.

Oprócz łagodności i happy endu dodatkową familijną zaletą jest mnóstwo przesuwających się po ekranie sugestywnych obrazów związanych z jedzeniem: od świeżych produktów na straganach miejskiego targowiska i kolorowych, indyjskich przypraw w tajemniczym kuferku, poprzez przygotowywanie posiłków w najróżniejszych kuchniach (domowej, hinduskiej, europejskiej, fusion, na ulicznym grillu), aż po efekt finalny i samą konsumpcję. Taka dawka kulinarnej stymulacji skutecznie pobudza apetyt i w dziewięciu przypadkach na dziesięć rodzina prosto z kina, z ochotą i w zgodnej harmonii uda się gdzieś, gdzie przez kolejne dwie godziny będzie mieć do czynienia z curry i kurkumą w wymiarze jak najbardziej realnym. 
 
Podróż na sto stóp +www.filmweb.pl
produkcja: 2014 r. (Indie, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie)
reżyseria: Lasse Hallström
scenariusz: Steven Knight
występują m.in.: Helen Mirren, Om Puri, Manish Dayal, Charlotte Le Bon 

4318 odsłon średnio 5 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: La France aux Français!   
Centuria, 2014.08.21 o 11:45
Nie tylko brak telefonu komórkowego odbiega od realiów. Hinduska restauracja z lokalną raczej konkurować nie może, choćby i dlatego, że hinduskie mozna jeść nie częściej niż raz na miesiąc. Chyba, że w miejscowości mieszkają w większosci Hindusi.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
Piotr Świtecki, 2014.08.21 o 14:32
Hmm... Po namyśle dochodzę do wniosku, że z tym niedzwonieniem może chodzić o coś więcej. Mianowicie Hindusi pewnie jeszcze nie mieli francuskiej komórki, ale Atrakcyjna Lewaczka po prostu bała się samo-podejrzenia o ksenofobię, gdyby sprawę zbyła wezwaniem pomocy drogowej... Mam nadzieję, że przesadzam, że jeszcze tak daleko ten postęp się nie zagalopował ;-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français!   
Centuria, 2014.08.21 o 17:59
W normalny (realny) świecie nawet Lewaczka nie zatrzymałaby się, bo takie zatrzymanie mogłoby się żle skończyć. Co najwyżej zgłosiłaby, że przy drodze jest samochód i podałaby namiary. Ale to nie o to chodzi. Chodzi o to, aby uczyć ludzi miłości do multi-kulti.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français!   
Cichosza, 2014.08.21 o 23:19
Jak tak Was czytam, to myślę sobie: oby nikomu z nas nigdy nie zepsuł się samochód! ;]
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
MatiRani, 2014.08.22 o 05:42
Pomagaja ludzie prosci, tacy co sami najmniej maja. Jelyty przemykaja klimatyzowanymi limuzynami patrzac we wlasna rózowa dal...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français!   
Centuria, 2014.08.22 o 06:35
Do dziś pamiętam, jak ewakuaowano na nasz teren ofiary kataklizmu z sąsiedniego stanu. Ludzie, jak ludzie, pomagali. Tyle że dla wielu taka pomoc żle sie skończyła.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
Piotr Świtecki, 2014.08.22 o 07:29
"dla wielu taka pomoc żle sie skończyła"

W jakim sensie?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français!   
Centuria, 2014.08.22 o 14:10
A no, na przykład - 78-letnia kobieta przyjęłą do swego domu trójkę młodych ofiar. Chciała pomóc... Zabili babcie, bo potrzebny był im smochód. Tyle, że skradzionym babci samochodem daleko nie zajechali.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
MatiRani, 2014.08.22 o 17:48
Wyjatek potwierdzajacy regule.
Na wyjatkach nie powinno sie budowac terorii.
Psychopaci to 4-5% ludzi. 95-96% sa dobrzy, empatyczni, uczciwi i zyczliwi.

Sa uczciwi zydzi, oczywiscie, ale ogromna wiekszosc z nich pójdzie za wskazaniami Talmudu i oszuka goja bezwstydnie, bez skrupulów ani wyrzutów sumienia.
Nieprawdaz?

;-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français!   
Cichosza, 2014.08.24 o 19:44
FAKT? :)
Więcej wiary w Boga mieszkającego w człowieku! Widzenie wszędzie szatana, to szatanizm... ;]p
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
MatiRani, 2014.08.24 o 23:07
To odpowiedz na mój komentarz? Czy pomylka?
JBNB, to mówiac o faktach, troche info z krainy mchów i paproci niszczonej wbrew jej naturalnym mieszkancom:
+forum.wolna-polska.pl
Droga przez mękę

Już samo poszukiwanie chętnych do pracy może stwarzać niezapowiedziane kłopoty dla firm. Ogłaszając chęć zatrudnienia, muszą pamiętać, że nie mogą dyskryminować kandydatów m.in. ze względu na płeć, wiek, narodowość, przekonania czy wyznanie. Niedopuszczalne jest więc używanie w ogłoszeniu w sprawie zatrudnienia zwrotów typu „poszukujemy sprzedawcy do pracy w młodym, dynamicznym zespole” lub „asystentek z nienaganną aparycją”. Jeśli ktoś poczuje się dyskryminowany takim ogłoszeniem, może domagać się odszkodowania w wysokości co najmniej płacy minimalnej, przy czym to potencjalny pracodawca musi udowodnić, że nie naruszył zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

....
Kto takie prawo napisal, komu jest przydatne, komu szkodzi, kto na nim zyskuje a kto traci.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français!   
Centuria, 2014.08.21 o 18:02
O, właśnie zauważyłam, kto film wyprodukował - Indie, USA i ZEA. No, i wiele staje się jasne...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
Marcin de Sas, 2014.08.22 o 22:40
Takie czasy. Koprodukcja jest dzisiaj czymś normalnym, więc nie dziwi, że pieniądze płyną z Indii, USA itd... Jak nie można zdobyć pieniędzy w jednym kraju wtedy próbuje się gdzie indziej. Niestety wtedy często trzeba iść na ustępstwa. Cóż- taka branża.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
Marek Stefan Szmidt, 2014.08.21 o 19:17
Szanowny Panie,
oceniam na 5 za prawidłowe odczytanie "przesłania".

Rząd RFN oficjalnie i już dawno przyznał się do klęski Multi-kulti, lecz Francuzi "idą własną ścieżką"...zagłady cywilizacyjnej.

Z drugiej strony dziwię się, iż nie szkoda Panu czasu na wyprawy do "docenta" K. i na takie "dzieła" :-)

Z góry odpowiadam, iż Mnie nie jest szkoda czasu na wyprawy do... wiadomogdzie, ale to inna bajka :-)

Pan profesor C. zalogował się - jak domniemywam - celem poinformowania o otwarciu w MN wystawy poświęconej Wolnomularstwu Narodowemu, lecz chyba Go w dziele tym wyręczę z początkiem września, jak wrócę z "wakacji".

Wystawę polecam zwłaszcza Osobom wierzącym, gdyż będą mogły "na własne oczy" zweryfikować, czy Wolnomularstwo ma charakter świecki, czy - jak twierdzą krytycy - sekciarski, lub zgoła szydzący z Kościoła katolickiego. Na wystawie odgrywana będzie - między innymi - pełna ceremonia inicjacji, etc.

jeszcze wakacyjnie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
MatiRani, 2014.08.23 o 01:16
Kazdy temat jest dobry aby uniknac zasadniczych:
Wolnosc
Niezaleznosc
Odpowiedzialnosc
Wina
Kara

uklony
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
Piotr Świtecki, 2014.08.23 o 05:58
Tak, tak... Wszechżydowski spisek żydowsko-masoński.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! Mula, ferme la pour une fois! 
MatiRani, 2014.08.23 o 07:54
Bzdety, jak zwykle. Ecrire poru rien dire ça sert a quoi, au juste?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! Mula, ferme la pour une fois! 
Piotr Świtecki, 2014.08.23 o 10:53
"Bzdety, jak zwykle."

No, toż właśnie to mówię... Jakże miło się z Panem zgodzić.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
Marcin de Sas, 2014.08.22 o 22:42
Mufti a ja od 4 dni myślałem o napisaniu recenzji filmowej, a tu Pan szanowny mnie wyprzedził :) Widocznie myślimy na podobnych falach :) Pozdrawiam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
Jacek, 2014.08.22 o 22:57
Panie Marcinie -właśnie czytam, dziękuję za odp.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: La France aux Français! 
MatiRani, 2014.08.23 o 01:17
Wiec jaki Waszmosci przemyslenia sa na temat dany?
pozdrówka
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑