słowa kluczowe: Azyl, Holocaust, Holokaust, antypolonizm, antysemityzm, film, historia, holocaust, holokaust, kino, sztuka.
Kultura i sztuka2017.07.22 15:25 07.23 09:02

„Azyl”. O co chodzi?

 
 
Przedpremierowy pokaz oglądałem z narastającym zaskoczeniem i niepokojem. Jak to? Film o holokauście, którego bohaterami są Polacy, ratujący Żydów? Pokazujący rzecz z ich, Polaków, perspektywy? Bez kręcących się wszędzie dobrych Niemców?
 
To film fabularny, ale oparty na faktach. Rodzina pp. Żabińskich, korzystając ze swoich stosunków i infrastruktury warszawskiego Zoo, rzeczywiście ratowała podczas okupacji Żydów.

Obraz jest bardzo przyjemny w odbiorze, zarówno w warstwie wizualnej (ciepłe, nasycone barwy, dbałość o szczegóły „z epoki”), jak i dzięki skondensowanej narracji. Należy też odnotować przykuwającą uwagę, oczarowującą grę Jessiki Chastain.

Niektóre sceny długo wracają w pamięci nie tylko przez swoje estetyczne piękno, ale i  mistrzowsko niesiony ładunek emocjonalny. Na przykład ta, w której mieszkańcy (i widzowie) we wręcz przewrotnie okrutny sposób dowiadują się o płonącym getcie.

Reżyser używa raczej metafor, niż ściśle odwzorowuje historyczne fakty, ale rzeczywistości nie zakłamuje. Kto nie zna historii, poprzestanie zapewne na dosłownym odebraniu dialogu pp. Żabińskich dotyczącym tego, czy podjąć się ratowania Żydów. Ten zaś, kto wie, co za taką pomoc w okupowanej Polsce groziło, zdanie p. Żabińskiego "trzeba się dobrze zastanowić" i wytrzymaną po nim pauzę odbierze zupełnie inaczej - i doceni.

Po pokazie odbyło się spotkanie z córką głównych bohaterów, p. Teresą Żabińską-Zawadzki, i Jego Ekscelencą Szewachem Weissem. Pani Teresa pokrótce zreferowała, co do fimu zostało żywcem przeniesione z rzeczywistych wydarzeń, a co znalazło się na zasadzie licentia poetica. Wyraziła też ogromne uznanie dla talentu i pracy odtwórczyni roli jej matki.

Historii rodziny Żabińskich nie znałem, i chyba nie tylko ja, bo z sali padło pytanie, czy na terenie Zoo nadal istnieje pokazany w filmie dom? Okazuje się, że nie tylko istnieje, ale działa w nim muzeum pp. Żabińskich.

Ciekaw jestem dalszych losów tego filmu. Moim zdaniem zasługuje na Oscara lub dwa. Tymczasem pewnie będzie o nim zadziwiająco cicho… 
 
Rejestracja spotkania po filmie dostępna jest pod adresem +www.facebook.com 

3147 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: „Azyl”. O co chodzi? 
Piotr Świtecki, 2018.03.04 o 11:48
"Film o Żabińskich ukrywających Żydów w ZOO nie został dopuszczony do rozpowszechniania we Francji." +prawy.pl
"– W tym wypadku, nie chodzi o żadne uogólnienia, tylko o ogólnokrajową blokadę filmu, który nie idzie po linii oczerniania współczesnej oraz dwudziestowiecznej Polski dla wymiernych korzyści politycznych i społecznych – komentuje sprawę Aleksandra Jakubiak z portalu Tysol." +dorzeczy.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑