słowa kluczowe: Dni Judaizmu, Dzień Judaizmu, Episkopat, KEP, Konferencja Episkopatu Polski, Kościół, Michael Schudrich, Michalik, Pismo Święte, Schudrich, Talmud, Tora, abp Michalik, dialog, ekumenizm, hucpa, judaizm, kpina, talmud, tora, zaprzaństwo.
Religia2011.01.19 05:37 07:11

Jego Ekscelencja K(I)EP

 
 
Pozwolę sobie na próbę wytknięcia niektórych manipulacji i kłamstw narzucających się podczas czytania relacji z wystąpienia abp Michalika na Ogólnopolskim Dniu Judaizmu.
Na rozgrzewkę zwracam uwagę, że tegoroczny „Dzień” Judaizmu obchodzony był przez dni… dwa (15 i 16 stycznia).
 
Pierwsze, generalne zastrzeżenie dotyczy samego pojęcia „Żydów” (w tekście relacji pisanego wielką literą, w przeciwieństwie do „chrześcijan”). Cóż to pojęcie w ustach Jego Ekscelencji Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oznacza? O jakich Żydów chodzi, gdy przecież jest tyle grup, środowisk, organizacji, sekt, odłamów? Cóż to za żydowskie, cytuję: wspólnoty religijne [...] ukształtowane przez Pismo Święte?
Oczywiście zwrot ten okazuje się dobrze przemyślany, gdy się w niego wgłębić. Ale obawiam się, że przeciętny nadwiślański genetyczny antysemita ani się domyśli, że Jego Ekscelencja z wyrafinowaną subtelnością puszcza w ten sposób perskie oko. Mianowicie do faktu, że współczesny judaizm wykształcił się w dużej mierze jako reakcja, opozycja wobec chrześcijaństwa.
Czyli rzeczywiście, w tym sensie Pismo Święte (z Ewangeliami włącznie) jakoś tam ukształtowało również żydowskie wspólnoty religijne.

(Uzupełnienie: z treści samego przemówienia wynika, że Jego Ekscelencja wykoncypował sobie jakichś idealnych Żydów i to do nich odnosi swój adres. Przy czym dostojny mówca zauważa, że bywają i tacy, którzy podszywają się pod zaszczytne, wielkie imię Żyda. Po czym kontynuuje: tak jak i wielu podszywa się pod zaszczytne imię katolika, chrześcijanina. Znowu porozumiewawcze mrugnięcie?)

Mówi też Ekscelencja o lepszym zrozumieniu własnej wiary. Na jakiej zasadzie – pojąć trudno. Znowu wpieranie katolikom, że Żydzi to „starsi bracia”, w których buty weszli? Bo chyba nie jest to wyzłośliwianie się nad tymi prawowiernymi Żydami, których religijność wymaga przeklinania Jezusa, Maryi i mijanych kościołów. Którzy zatem, poznając chrześcijaństwo, lepiej rozumieją własną wiarę.

Dalej Jego Ekscelencja (a przynajmniej autor relacji) wije się jak piskorz, by prześlizgując się nad Trójcą i sakramentami dojść do jedności modlitwy. Niechby i modlitwy jedność, ale czy do tego samego Boga? Krwiożerczy, plemienny Jahwe albo kabalistyczne Sefiroty – i wcielony Bóg-Miłość? Podejrzewam, że niejeden teolog tu się za głowę złapie. Szczególnie teolog taki nie za bardzo „do przodu”, niezbyt „posoborowy”. Zresztą Jego Ekscelencja i tego jest świadomy, bo podkreśla, że dzięki nim [Żydom] teologia nabiera konkretnego, życiowego rumieńca. Oj, nabiera. Jeszcze jak! Aż się robi pusto w kościołach.

Trzeba też mieć odwagę pójść dalej drogą współistnienia, szacunku i życzliwości. Zatem jeszcze za mało nam się dostało od „strasznych braci”? Bo jakoś nie wygląda na to, by oni – poza chlubnymi wyjątkami – na tej drodze ruszyli z miejsca choćby o piędź. Szczególnie, że zdaniem Jego Ekscelencji wśród ofiar II wojny światowej pierwsi i najliczniejsi byli Żydzi. I tu (warto docenić kunszt Jego Ekscelencji!) abp Michalik doprecyzowuje: trzeba być wdzięcznym tym współczesnym Żydom, którzy zdobywają się na znaki czy gesty braterstwa i przyjaźni, wbrew wszystkiemu i wszystkim budują mosty. Reasumując: my winniśmy jeszcze większy szacunek i życzliwość, a w nagrodę możemy być… wdzięczni. Ba! Gdybyśmy byli najdojrzalszymi chrześcijanami [...] mającymi mocny fundament człowieczeństwa, moglibyśmy nawet wznieść się na szczyty heroizmu i świętości i pomagać Żydom aż po postawienie na szali własnego życia.
Zresztą co do tych budujących mosty i wytyczających drogi twórczego pokoju to też nie bardzo wiadomo, czy chodzi o „twórczy pokój” w Izraelu, czy ogólniej – o ład światowy?
Tak czy tak, trzeba być im wdzięcznym.

Są też w wystąpieniu fragmenty bardziej świeckie – o współtworzeniu kultury i historii. Jak to wyglądało i jak wygląda, podpowie wyssany z mlekiem matki, polski antysemityzm. W omawianej relacji nakłanianie do przyznania się do grzechów dyskretnie acz znacząco sąsiaduje ze wspomnieniem o patrzeniu z szacunkiem i współczuciem na to, co się dokonało w czasie II wojny światowej. Przy czym nie chodzi o daninę polskiej krwi, ale o tę wielką ofiarę [w której] pierwsi i najliczniejsi [...] byli Żydzi.

Świeżą myślą (a wydawałoby się, że tu nic nowego już się powiedzieć nie da) jest, że poprzez kult Shoah [...] Żydzi przestrzegają wszystkich ludzi i narody, także te najbardziej postępowe i kulturalne, [...] że bez odniesienia do sumienia, do Boga, każdy człowiek i naród są w stanie powtórzyć głupstwa, grzechy i zbrodnie, których byliśmy świadkami w czasie II wojny światowej.
No dobrze, kultywują, przestrzegają, pouczają, nawet każą sobie płacić – ale o którego Boga chodzi? Żydowskiego czy chrześcijańskiego? A może żydowskiego dla Żydów, a chrześcijańskiego dla chrześcijan?.. Jego Ekscelencję prosimy: jaśniej!
A póki co, z ulgą przyjmujemy, że dzięki pielęgnującym kult Shoah Żydom (i światłym przedstawicielom hierarchii) powtórzenie głupstw, grzechów i zbrodni nie grozi. Radujmy się!

Porcji rozkoszy dla uważnego czytelnika dostarcza stwierdzenie, że niechęć do chrześcijan, która dziś jest bardzo czytelna też powinna być przestrogą – nie wolno prześladować za przekonania, czy za to, że jest się przedstawicielem innej, nie „mojej” narodowości. Jak to brzmi! A przecież gdyby Jego Ekscelencja nie był na początku określił, że chodzi o chrześcijan – brr!.. Cóż to by wyszła za antysyjonistyczna gafa!

W ogóle nie dostrzegam wśród nich [moich diecezjan] negatywnego nastawienia do Żydów, antysemityzmu. No, no, czy tu się aby Ekscelencja nie zapędził, w tej reklamie swojej diecezji? Jakże tak – nie ma antysemityzmu? Na szczęście zaraz jesteśmy z powrotem „na kursie i ścieżce”, wypominając internetowe grupy poranionych ludzi [...] zamkniętych przez niewiedzę, a może nawet przez nienawiść.
Na szczęście to nie główny nurt polskiego Kościoła. Czy tu przypadkiem nie nastąpiło znowu porozumiewawcze „łyp”?

Po czym Jego Ekscelencja apeluje o odczytanie w każdym chrześcijańskim domu w dniu obchodów Dnia Judaizmu [...] fragmentu Starego Testamentu i Ewangelii. Sięgnąć do Pisma Świętego zawsze warto, ale co to ma wspólnego z judaizmem? Przede wszystkim stereotyp, jakoby wspólny i najbardziej znaczący dla judaizmu był „nasz” Stary Testament. A Talmud? A ustne tradycje? Pomijając nawet diametralnie inne, ekskluzywistyczne odczytywanie Pięcioksięgu.
Psst… Po co w głowach mieszać…
Nie jest to zresztą jedyne miejsce w relacji, w którym sugeruje się analogiczne dla obu religii znaczenie Pięcioksięgu (Tory) i nazywa go z uporem „Starym Testamentem”.

Na zakończenie warto przytoczyć charakterystyczny w stylu fragment wypowiedzi Naczelnego Rabina Polski, Michaela Schudricha: Kiedyś my mieliśmy taki czas cierpienia, a dzisiaj mamy dobrze. Dlatego mamy wyjątkowy obowiązek dzisiaj, kiedy nasi bracia chrześcijanie mają trudności, mówić głośno przeciwko zdarzeniom, które miały miejsce niedawno.

Oczywiście, można próbować rozumieć to wszystko „bezkonfliktowo”. Albo nawet wziąć i na wszelki wypadek w ogóle nie rozumieć.Pozdrawiam,
Mufti Turbanator
(zamknięty przez niewiedzę, a może nawet przez nienawiść
 
Relacje: Deon.pl www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,4374,abp-jozef-michalik-o-dniu-judaizmu.html i eKAI ekai.pl/wydarzenia/x37381/najwazniejsze-modlitwa-i-wspolna-pamiec/
Nagranie relacjonowanego w powyższych tekstach wystąpienia abp Michalika: www.episkopat.pl/pliki_muzyczne/files_muzyczne/Dz_j_16012011.mp3
Naczelny Rabin Polski wyraża jedność z prześladowanymi chrześcijanami: ekai.pl/diecezje/przemyska/x37533/naczelny-rabin-polski-wyraza-jednosc-z-przesladowanymi-chrzescijanami/ 

4559 odsłon średnio 5 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Jego Ekscelencja K(I)EP 
w.red, 2011.01.19 o 11:20
Idea piękna, słowa pełne fałszu a cel ...(przynajmniej dla mnie) jasny.
Słusznie zauważyłeś, że hierarchia KRK usilnie pracuje nad zredukowaniem liczby swych "owieczek". Zatem jeżeli "elity" z taki, zapałem podrzynają gałąź na której siedzą cóż dziwić się "Kowalskiemu" że pragnie je naśladować :/
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Jego Ekscelencja K(I)EP 
Zenon Jaszczuk, 2011.01.19 o 11:26
Mufti.
Michalik to rabin robiący za biskupa, bo chyba nie biskup robiący za rabina. Ciekawe czy kąpali Pana Jezusa w ektrymentach własnych. Bo na ten temat nawet pisze prof. Israel Szahak w "Tel Awiw za zamkniętymi drzwiami". Pisze też o zakazie pomocy rannym wrogom w wojnach. No czego się można spodziewać po tych TWu kapłanach, przeca menora już oficjalnie wprowadzona przez zarządców. Ciekawe tylko te płacze nad zamordowanymi Żydami. Chciałoby się powiedzieć, panie rabinie przecież to wy, rabini zaprowadziliście ludzi do gett. A bracia zza wody finansowali Hitlera, aby was wymordował.Pisać chydko. Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Jego Ekscelencja K(I)EP 
PP, 2011.01.20 o 23:02
"W ogóle nie dostrzegam wśród nich [moich diecezjan] negatywnego nastawienia do Żydów, antysemityzmu."

A może nie dostrzega negatywnego nastawienia ani do Żydów, ani do antysemityzmu? Tylko się niejasno wyraził ("ani do" mu uciekło?)

Tacy mili parafianie, co to wszystko zaakceptują?
A co, jak tolerancja, to tolerancja. ;PP
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Jego Ekscelencja K(I)EP 
Piotr Świtecki, 2011.01.21 o 01:43
:-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Jego Ekscelencja K(I)EP 
Piotr Świtecki, 2011.01.21 o 07:02
Koneczny opisując "nawrócenie" frankistów w 1757 roku kończy tak: Brano więc zupełnie na serio, że sekciarze ci wierzą w Trójcę Przenajświętszą według dogmatyki katolickiej. Dano się złudzić pozorom, a czego brakowało w zeznaniach kontrtalmudystów czego nie dostawało do kompletu, to sobie dorabiano we własnych domysłach i... tymi domysłami kierowano się.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Jego Ekscelencja K(I)EP 
Krzysztof J. Wojtas, 2011.01.28 o 10:22
Mufti
Jesteś bardziej ontykościelny, niż ja; abp. Michalik jest dla mnie jednym z ostatnich, którzy mają u mnie jeszcze jako takie zaufanie.
Jeśli odrzucić takich jak on (został jeszcze Frankowski i kilku innych), to mnie hierarchia nie byłaby w ogóle potrzebna; działają coraz bardziej przeciwko nauce Chrystusa i przeciwko polskości.

Dlatego chcę się opierać nie na hierarchii, a właśnie na nauce Chrystusa i polskości.

(Oj. Pewnie trzeba pewne sprawy przegadać).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Ontykościelność Muftiego 
Piotr Świtecki, 2011.01.28 o 17:05
Nawet jeśli jestem, to bez swojej wiedzy i zgody! ;-)

Zdaje się, że w Episkopacie też się ścierają płyty tektoniczne. Na ile w różnych sytuacjach JE musi to brać pod uwagę - nie wiem. Ale trzeba też to mieć na uwadze jako poprawkę/tolerancję.

Nie odróżniam nauki Chrystusa od hierarchii; własne niedoskonałości zbyt mi przeszkadzają.

Co do okazji do rozmów z niezwykłymi ludźmi, jak widać korzystam ile wlezie. :-)

Bywa niełatwo ponazywać i w miarę logicznie wyrazić rzeczy, które się czuje przez skórę (lub podejrzewa, że są). Jako początkujący "antysemita" miałem nadzieję na nieco większy odzew Szanownych Kolegów na powyższą próbę wyjaskrawienia rysów "dialogu". Być może nawet na jakieś alternatywne, pogłębione ujęcie tematu w wersji soft (dla lemingów).

Pozdrawiam,
MT
PS "O" i "A" są na kalwiaturze dość daleko, więc podejrzewam celową "literówkę" - skrzyżowanie antykościelności z ontologią? Ale nie bardzo rozumiem to złączenie. :-(
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ontykościelność Muftiego 
J.Ruszkiewicz - SpiritoLibero, 2011.01.28 o 18:49
Wszyscy Mufti się uczymy, jeden od drugiego. na tym to m.on. polega. nikt nie urodził się naumiany a z pewnością umrze głupi.

ja w tematy "teologiczne" wchodzę dość niechętnie, jak z pewnością zauważyłeś. Uważam, że żeby wnieść coś ważnego do dyskusji to trzeba dysponować wiedzą. Czytam za to zachłannie i z przyjemnością bo j.w.

Co do twojej edukacji "antysemintniczej" to polecam Ci artykuł ze strony acidka303. Mocne i czasami aż brutalnie bezpośrednie. Ale może tak właśnie trzeba? W pewnych sprawach pewnie nie powinno być miejsca na kompromisy.

+stopsyjonizmowi.wordpress.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ontykościelność Muftiego 
Piotr Świtecki, 2011.01.28 o 21:45
Sądzę że tak właśnie NIE należy przedstawiać sprawy, jeśli założeniem jest uświadomienie większej ilości osób co do realności i znaczenia żydowskich wpływów na naszą rzeczywistość (i zewnętrzną, i wewnętrzną - zresztą jedno wspomaga drugie).

No, ale to kwestia na trochę dłuższą dyskusję - co mówić, jak mówić, kiedy i komu.

Nie mówiąc już o obmyśleniu kwestii, co i jak ROBIĆ.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ontykościelność Muftiego 
J.Ruszkiewicz - SpiritoLibero, 2011.01.28 o 22:13
Zgoda, tekst drastyczny, dlatego nie chciałem go oficjalnie linkować.
Ale wart jest wzięcia pod rozwagę. Choć na pewno nie na szerokim forum.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ontykościelność Muftiego 
Krzysztof J. Wojtas, 2011.01.28 o 18:53
Literówka; bezwiednie, ale jakoś nie wierzę w przypadki. Sam byłem zdziwiony, że tak napisałem.

Dla mnie - najbardziej judaizacja boli w stosunku do Wieczerzy Wigilijnej i upodabniania jej do Chanuki; o tym pisałem.

Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem. Ale jakoś w żadnym razie nie mogę tego utożsamić z abp Życińskim, ks. Musiałem (śp.), czy ks. Czajkowskim. Ks. Tischner - też jest dla mnie "niesłuszny".
Ale mimo wszystko zabolała mnie notka o abp. Michaliku.

A ja nie mogę rzeczywiście pogodzić się z ontologią judaizmu.Zbyt dużo fałszu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Czyta nas Episkopat 
Piotr Świtecki, 2011.02.01 o 11:18
Czyta nas Episkopat (a przynajmniej ktoś z komputera w domenie episkopat.pl)

Przypadkiem zauważyłem dzisiaj wyświetlenie tego artykułu z adresu gw2.episkopat.pl.

[Tue Feb 1 10:06:51 2011] Polacy.eu.org artykul,432 212.160.91.157
$host 212.160.91.157
157.91.160.212.in-addr.arpa is an alias for 157.rev.warszawa.opoka.net.pl.
157.rev.warszawa.opoka.net.pl domain name pointer gw2.episkopat.pl.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑