słowa kluczowe: Andrzej Łobaczewski, książka, książki, lektura, polityka, ponerologia, ponerologia polityczna, psychologia, psychopaci, psychopatologia, Łobaczewski.
Nauka2013.08.20 21:54 08.21 05:54

Manowce Ciemnogrodu

 
 
"Ponerologia polityczna" Łobaczewskiego to lektura przygnębiająca.
 
Ale bynajmniej nie z powodu samego tematu.

Z dwóch innych.

Pierwszy powód jest taki, że przykro się czyta świadectwo umysłu silnego, ale nadwrażliwego, który na skutek doznanych traum (komunizm, potem bolesna emigracja) pogubił się i rozpaczliwie usiłuje ocalić równowagę, a w efekcie tylko coraz bardziej odrywa się od rzeczywistości.

Drugi powód, to że książka zdaje się być traktowana poważnie przez część "ciemnogrodzkiego" audytorium. To z kolei świadczy o umysłowej niemocy, bezkrytyczności, nieumiejętności odróżniania pseudo-treści od tekstów niosących obiektywne, użyteczne informacje.

"Ponerologia" to dzieło nowego gatunku - liryki paranaukowej.

Fachowość autora w jego dziedzinie (psychologia) oraz wykształcenie jeszcze przed- i zaraz powojenne (studia) powinny być fundamentem solidnego, naukowego podejścia. Tymczasem jedynie dodają goryczy do rysującego się w wyobraźni czytelnika obrazu. Nie obrazu świata, jaki zamierzył naszkicować Autor, ale obrazu samego Autora.

Autor widzi i opisuje świat, w którym naturalną przyczyną "zła" są "psychopaci" uzyskujący wpływ na normalną większość populacji. Niestety ani owego "zła", ani "psychopatów" nie definiuje. Nie podaje też żadnych konkretnych danych, z jakich wysnuwa swoje tezy. Nie ma odniesień, bibliografii. Przeziera natomiast zza wywodu, najwyraźniej nieuświadamiana, perspektywa widzenia spraw globalnych tak nieadekwatna, ciasna i anachroniczna, jakby Autor wychynął dopiero co z kapsuły czasu wysłanej do nas z połowy lat 50.

Nie przeszkadza mu to jednak, zarazem żałośnie i z tupetem, zachwalać "społeczeństwom" i "narodom" nową, stworzoną przez siebie naukę - ponerologię - i rozsnuwać wizje świetlanej przyszłości, jaką rodzajowi ludzkiemu zapewni panaceum w postaci ponadnarodowych organizacji technokratów, oczywiście głównie psychologów, nadzorujących kto w jakim kraju dochodzi do władzy.

Jeśli doda się do tego kanciaste słowotwórstwo i sporo drobnych błędów językowych (szczególnie irytujące są nagminne, nadmiarowe spacje), pozostanie docenić tę książkę za jej jedyną niewątpliwą zaletę: ma niewiele ponad dwieście stron. 
 
Andrzej Łobaczewski: Ponerologia polityczna. Nauka o naturze zła w adaptacji do zagadnień politycznych
Dom Wydawniczy "Ostoja", Krzeszowice 2006
ISBN 83-60048-26-6 

3213 odsłon średnio 4,5 (8 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Manowce Ciemnogrodu 
Marek Stefan Szmidt, 2013.08.21 o 12:58
Pana Ł. nie znam i - sądząc ze znakomitej recenzji - nie mam czego żałować.

Zastanawiające jest dla Konserwatysty, iż "Ostoja", która jest wydawnictwem "prawicowym" opublikowała te pseudo-masońskie wizje.

Pocieszającym jest, iż Autor nie otrzymał honorarium, gdyż kilka egz. własnej książki, jak "zwyczajowo płacą" podobne wydawnictwa, za honorarium uznać nie można.
Konserwatysta zna tę problematykę, gdyż kilka wydawnictw, które były zainteresowane drukiem i dystrybucją "Idea Polski w Myśli konserwatywnej", takie waśnie "honorarium" proponowało.
Konserwatysta zaś nie po to pisze książki, aby zarabiał na nich Ktoś inny :-) (postawa rynkowa!) więc wysyła mailem za free, czekając z drukiem na lepsze czasy, tzn. jak - w końcu - pewne wydawnictwo akademickie, będzie miało "moce przerobowe"...

serdeczne pozdrowienia dla Recenzenta, który otrzymuje 5 pkt. za zorientowanie się w pseudo-nauce.
MStS

PS. jednocześnie zgłaszam paradoks paranoidalny: pseudo naukowiec (psycholog) wymyśla nową dziedzinę nauki. Oczywiście pseudo nauki. Do kompletu, powinien ogłosić Swoje "odkrycia" pod pseudonimem :-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Manowce Ciemnogrodu 
MatiRani, 2013.08.21 o 18:19
...Pana Ł. nie znam i - sądząc ze znakomitej recenzji - nie mam czego żałować....

Osadzajac cokolwiek po recenzjach to musialby Pan przestac byc Konserwatysta natychmiast!

Chwalic sie ignorancja nie przystoi myslacemu.

pozdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Manowce Ciemnogrodu 
Marek Stefan Szmidt, 2013.08.21 o 21:39
witam serdecznie,

biję się w piersi cherlawe, przyznając rację i dziękując za utarcie konserwatywnego Nochala :-)

powtarzam jednak twierdzenie o pseudo-masońskich rojeniach Pana Ł.

pozdrawiam Pana serdecznie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Manowce Ciemnogrodu 
MatiRani, 2013.08.23 o 17:49
Dziekuje za pozdrowienia.
Nie widze masonskich rojen u Lobaczewskiego.
Poza tym to epitet a nie argument informacyjny.

Polecem rzucenie okiem na linki w moim komentarzu ponizej.
pozdr

albo na tekst ksiazki: +chomikuj.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Manowce Ciemnogrodu 
MatiRani, 2013.08.22 o 05:48
Zastanawiam sie co za sayanin przebiegly i podly napisal ta recenzje?
Ksiazka jest trudna, wspaniala, fundamentalna, otwierajaca oczy.
Oczywiscie, moze ja przyjac tak dobrze tylko ktos nalezacy do 94% dobrych, normalnych ludzi.
Ktos, natomias, nalezacy do 6% psychopatów oczywiscie poczuje sie dotkniety, urazony czy zasmucony - nic dziwnego, w koncu jest chory. Nie chodzi aby chorych psychopatów niszczyc czy zamykac.
Chorych, zboczonych psychopatów trzeba odsuwac od wladzy nad innymi, uniemozliwiac im szkodzenie ludzkosci.

To proste i logiczne i ... konieczne.

P.S. przedyskutowalem ksiazke ze znajomym lekarzem, z tych co psychiatrów i psychologów uwazaja za szarlatanów ( w wiekszosci ) a Freuda za zdegenerowanego kretyna ( pod czym sie podpisuje oboma rekami ) i jest podobnego zdania co i ja: ksiazka otwierajaca oczy na nowe aspekty struktury swiata, rzucajace nowe swiatlo na zródla zla i dobra, ksiazka rewelacyjna w sensie objawienia. Czyli, jak pislalem - fundamentalna. I bardzo trudna.
P.P.S. jeszcze raz zastanawiam sie na zenujaco prymitywna krytyka - prowokacja? Plytkosc i brak zrozumienia? Malosc i ubogosc intelektualna?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Manowce Ciemnogrodu 
MatiRani, 2013.08.21 o 18:17
Temat Ponerologii jest na wokandzie od dosc dawna:
Pani Zosia, w komentarzu do :

+polskawalczacastopsyjonizmowi.com podala link do stron, na których przezentuje sie fundamentalne poglady na temat zródel zla w naszym zyciu.


+pracownia4.wordpress.com

a tu wiecje artykulów na temat:
+wolna-polska.pl

pozdr
Co prawda, wyglada ze pomijaja autorzy wplywy banksterskich przestepczych rodów, odpowiedzialnych za wojny i rzezie od wielu wieków az do dzisiaj. Mam na mysli Rothschildów, Rockefellerów, Warburgów, Schiffów, Morganów, Sachsów, Oppenheimów czy Goldmanów. Tymniemniej, ci nazwani po imieniu manipulatorzy narodów, sa, bez dwóch zdan, PSYCHOPATAMI. Wiec studium ma swoja ogromna wartosc podstawowa, tak jak fizyka jest konieczna dla zrozumienia dzialania broni jadrowej a biochemia dla zrozumienia toksycznosc szczepionek. Mozna zauwazyc, ze, swiadomi swej anormalnosci, czlonkowie tych zwróconych przeciwko ludzkosci klanów, ograniczali wplywy innych genów zeniac sie miedzy kuzynami czy miedzy klanami podobnych psychopatów. Skutki , oczywiscie, okazaly sie oplakane dla czesci potomków – degeneraci sa wsród tych rodzin bardzo czesci, do tego stopnia, ze musieli ich izolowac w specjalnych, zamknietych zakladach – np. DuPont ( ci od trujacego po przegrzaniu teflonu ) maja zameczek w lasach Wirginii, w którym utrzymaja pod opieka i w zamknieciu, co niebezpieczniejszych czlonków wlasnej rodziny.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Manowce Ciemnogrodu 
MatiRani, 2013.08.25 o 07:24
No prosze, dyzurny sajanin szkaluje ksiazke na listach dyskusyjnych. Cóz, za to mu placa.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Manowce Ciemnogrodu 
MatiRani, 2013.09.01 o 06:19
siedzi cicho... dyzurny.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2022   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑