słowa kluczowe: Chodakiewicz, Jedwabne, Marek Jan Chodakiewicz, Polacy, antypolonizm, antysemityzm, historia, książka, książki, pokłosie, poprawność polityczna, prof. Chodakiewicz, recenzja, Żydzi, żydzi.
Linki, cytaty, nowiny2013-01-22 09:48

"Mord w Jedwabnem 10 lipca 1941. Prolog Przebieg Pokłosie" - amerykańska poprawność?

(poleca )

Jan Bodakowski

 
Polscy czytelnicy poznają nowego o wiele bardziej politycznie poprawnego Chodakiewicza.
 
- Podczas gdy forma narracji dotycząca wydarzeń po wybuchu II wojny światowej nie wywoła zdziwienia polskich czytelników, to początek książki będzie sporym zaskoczeniem dla Polaków. Polscy czytelnicy poznają nowego o wiele bardziej politycznie poprawnego Chodakiewicza - pisze Jan Bodakowski.

Po ośmiu latach od opublikowania w USA, ukazała się w Polsce książka Marka Chodakiewicza „Mord w Jedwabnem 10 lipca 1941. Prolog Przebieg Pokłosie”.

Zapewne będzie ona sporym zaskoczeniem dla wszystkich polskich fanów amerykańskiego historyka. Dotychczas bezkompromisowe teksty Marka Chodakiewicza publikowane w Polsce zapewniły mu sławę szczerego i odważnego publicysty.

„Mord w Jedwabnem 10 lipca 1941. Prolog Przebieg Pokłosie” bardzo uczciwie przybliża czytelnikom kłamstwa Grossa, wyniki badań naukowych nad zbrodnią w Jedwabnym, relacje Polaków z Żydami przed II wojną światową, sowiecką okupacje, udział Żydów w sowieckich zbrodniach, zamordowanie przez Niemców Żydów w Jedwabnym, sfałszowane przez komunistów śledztwo, które obarczyło odpowiedzialnością za pogrom Polaków, „śledztwo” przeprowadzone w III RP, antypolską kampanię nienawiści oskarżającą Polaków o odpowiedzialność za holocaust.

„Mord w Jedwabnem 10 lipca 1941. Prolog Przebieg Pokłosie” składa się z kilku części. W pierwszej autor porusza temat stosunków w Jedwabnym przed wojną, w kolejnych sprawę mordu, komunistycznego śledztwa, oraz śledztwa w III RP.

Podczas gdy forma narracji dotycząca wydarzeń po wybuchu II wojny światowej nie wywoła zdziwienia polskich czytelników, to początek książki będzie sporym zaskoczeniem dla Polaków. Polscy czytelnicy poznają nowego o wiele bardziej politycznie poprawnego Chodakiewicza.

Ta nowa narracja spowodowana jest zapewne wymogami amerykańskiej rzeczywistości. W nowej narracji szokuje nachalny, wręcz karykaturalny, nie adekwatny do polskich doświadczeń, filosemityzm.

Filosemickie zaklęcia mają charakter wręcz magiczny, są jak szamańska ofiara składana pogańskim bożkom z tajemnej amerykańskiej cenzury. Czytelnik dzięki takiej narracji ma dostęp do świata w którym filosemityzm jest jak szariat pod rządami talibów.

Z licznych przypisów czytelnik może się dowiedzieć, że jedną z prymitywnych antysemickich reakcji na sprawę Jedwabnego była książka Jerzego Roberta Nowaka.

Opisując relacje przed II wojną światową Chodakiewicz stwierdza, że przeciw sowieckiej agresji w 1920 roku opowiedzieli się syjoniści i ortodoksi. O tym poparciu żydowskich elit dla państwa polskiego mieli wstrętni Polacy zapomnieć.

Pisząc o poparciu Żydów w 1920 roku dla sowietów Chodakiewicz za każdym razem używa przymiotników podkreślających subiektywność relacji, oraz to, że są one nie potwierdzone.

W II RP, zdaniem Chodakiewicza, Polacy wierzyli w nieprawdziwy stereotyp żydokomuny. W pewnym momencie pisząc o Polakach w II RP autor książki kreuje ich na agresywnych dzikusów, podczas gdy takiego wizerunku Żydów w swojej pracy nie przedstawia.

Opisując sytuację po 1939 roku Chodakiewicz twierdzi, że „powstało również podziemie żydowskie”, Żydzi mieli niewielki udział w zbrodniach sowieckich i tworzeniu sowieckiej administracji.

W opisach sytuacji podczas II wojny światowej powtarza się specyficzny zabieg stylistyczny: opinie krytyczne wobec Żydów cytowane są jako czyjeś świadectwa – dzięki temu czytelnik odbiera je jako pozbawione obiektywizmu. Opinie prożydowskie wypowiadane są zawsze wprost – dzięki czemu odbiera się je jako obiektywne informacje.

Na szczęście taka nowa narracja dotyczy właściwie tylko samego początku książki. W stylu dotychczas znanego polskim czytelnikom Chodakiewicza jest dominująca większość pracy. Pomimo dyskusyjnego wstępu należy przeczytać ostatnio wydane tłumaczenie pracy Marka Chodakiewicza o Jedwabnym.

Jan Bodakowski 
 
Źródło: +www.prawy.pl 

3571 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: "Mord w Jedwabnem 10 lipca 1941. Prolog Przebieg Pokłosie" - amerykańska poprawność? 
Zenon Jaszczuk, 2013.01.22 o 18:44
Szkoda, że nie dałeś na stronę gł. Ja specjalnie się nie zawiodłem. Ja żydom wierzę, że żyd jest zawsze żydem. Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑