słowa kluczowe: Jóżef Kossecki, chrześcijaństwo, cybernetyka, doc. Kossecki, ideologizm, informacja, inkwizycja, seminarium, teorie jednostronne.
Idee2012.10.15 14:40 10.18 21:56

Notatki z seminarium doc. Kosseckiego

 

Warszawa, 9 X 2012 r.

 
Teorie jednostronne. Ideologizm. Chrześcijaństwo, inkwizycja. Niezależność Kościoła od państwa. Samosterowność a autonomiczność.
 
W tym tygodniu seminarium było na żywo transmitowane w internecie, dostępne są nagrania, osadzone też na ostatniej stronie tych notatek.
Na początku, w związku z przemieszczaniem się z sali do sali i chwilowym zagubieniem się części słuchaczy na korytarzach p. profesor półżartem zaznaczył, że łączność powinna być możliwa do nawiązania (inicjacji) obustronnie, szczególnie należy to zapewnić w warunkach wojny informacyjnej.
W dniu seminarium TVN24 ignorowało wizytę Angeli Merkel w Grecji, transmitując mającą się odbyć próbę skoku spadochronowego z balonu stratosferycznego niejakiego Feliksa (sponsorowaną przez firmę Red Bull). Do próby w końcu nie doszło ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, ale p. profesor wspomniał na początku spotkania o zaawansowaniu Polaków w podobnym przedsięwzięciu. Rzeczywiście, można odnaleźć tę informację w Wikipedii: Gwiazda Polski.
Horyzont czasowy (narastająco):
 • taktyczny
 • operacyjny
 • strategiczny
 • ideologiczny
Obecnie w Polsce w zasadzie kończy się na horyzoncie operacyjnym, strategią zajmuje się kto inny, nawet nie wykłada się geopolityki. Strategiczne myślenie zostało wyeliminowane z horyzontu naszych (pseudo)elit.

Zniszczenie polskich elit to nie tylko działania okupantów, ale również przekształcenie szkolnictwa (rola wysokiej klasy fachowca, Jakuba Bermana) od 1948 roku praktycznie do dziś.

Roosevelt nie poświęcił nas Rosji za darmo, ale dla rozmontowania kolonializmów francuskiego i brytyjskiego. Stalin ze swej strony nakazał rozbrojenie się komunistycznym partyzantkom Francji, Włoch.

Jednostronne teorie rozwoju społecznego

Teorie te są proste w użyciu, pozornie niezawodne w działaniu. "Ludzie to lubią."

Ideologizm zakłada, że rozwój życia społecznego zależy od upowszechnienia jakiejś ideologii.

Wg ekonomizmu decyduje o wszystkim gospodarka. Ekonomizm ma dwa etapy rozwoju:
 1. liberalizm społeczno-gospodarczo-polityczny, którego nadbudową ideologiczną jest wolnomularstwo (wolnomularstwo pojawia się tam, gdzie pojawia się taki system)
 2. marksizm: wyższe (sic!) stadium rozwoju ekonomizmu, ponieważ uwzględnia czynnik społeczny.
Przejście od marksizmu do liberalizmu to cofnięcie się w rozwoju.
Ekonomizm w tej chwili panuje i na Zachodzie, i na Wschodzie.

Biologizm
 • koncepcje organiczne: społeczeństwo tłumaczone przez analogię do organów jednego organizmu lub stada zwierząt;
 • próby wykazania, że rozwój społeczeństw ludzkich zależy od rasy.
Biologizm jest obecnie potępiony, napiętnowany. Wraca poprzez genetykę, z odpowiednio bezpieczną, politycznie poprawną terminologią (np. "takson biologiczny").

W środowiskach katolicko-narodowych dominuje ideologizm.

Wielkość myśli Konecznego ujawnia się na tle weryfikacji i falsyfikacji powyższych teorii. Wyprzedzał on współczenych o dobre pół wieku. Huntington "ocenzurował" Konecznego, "ukrywając" Żydów. Podobnie przodująca w skali świata polska szkoła cybernetyki społecznej.

Ideologizm jest jednostronną teorią rozwoju społecznego eksponującą rolę wielkich ideologii (w szerokim rozumieniu, częściowo zachodzącym na religie). Przyjmuje, że powstawanie i rozwój tych ideologii decyduje o rozwoju społecznym.

Ideologizm z punktu widzenia cybernetyki ma stosunkowo duży walor diagnostyczny.

Obiekt samosterowny nie musi działać w swoim interesie. W skali światowej dominuje neokolonializm.
           
  cel
obiekt (sterowania)
metody
  nadproces (społeczeństwo)
           

Obiekt sterujący (organizator) nie musi należeć do procesu. Np. w przypadku kraju neokolonialnego obiekt sterujący jest poza obiektem sterowanym (85% naszych ustaw jest stanowionych w Brukseli).
W wypadku systemu autonomicznego obiekt sterujący i obiekt sterowany są identyczne.
Cel: co ma być osiągnięte? Związki przyczynowe:
 1. Podejście fizykalne - obecne stany zależą od przeszłości;
 2. Podejście cybernetyczne - stany systemów zależą od przyszłości, czyli celu (stanu w przyszłości).
Cybernetyk pyta: do czego to zmierza? Po co to jest?

Ideologia określa zasadnicze cele społeczeństwa jako procesu autonomicznego ("budujemy socjalizm", "budujemy kapitalizm", "aby do NATO", "aby do Unii" itd.) W tej chwili nie mamy żadnej dominującej, przewodniej ideologii. Partie polityczne działają tylko na szczeblu taktyczno-operacyjnym, na rzecz doktryny, której się nie ujawnia.
Nawet przy najlepszych intencjach ludzi, bez ideologicznego uporządkowania dziać się będą rzeczy, które widzimy.

Z teorii jednostronnych właśnie ideologizm jest najbliższy podejściu socjologiczno-cybernetycznemu. 

str. 1 z 3   następna strona »
6024 odsłony średnio 5 (6 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
w.red, 2012.10.15 o 17:14
Kurczę, muszę czymś to zapić. A bez "oliwienia" nie przejdzie ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2012.10.15 o 18:59
Szlachetny W.Redzie, coż ja mam powiedzieć? Siedząc tam na sali i robiąc oprócz notek minę, jakbym był właściwym człowiekiem na właściwym miejscu? ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
w.red, 2012.10.15 o 20:13
Zaiste podziwiam. Ale bez wątpienia jest coś na rzeczy. Jak myślę Twoja ofiara nie będzie daremna.
A tak przy okazji to Turban był z Tobą ?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2012.10.15 o 21:33
Aj tam, turban... Jak umarłemu kadzidło ;/
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Christophoros Scholastikos, 2012.10.17 o 23:43
Powiem: WOW dla Gwiazdy Polski!
Jako pierwsza część pierwszej strony, czyta się powoli..
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Christophoros Scholastikos, 2012.10.17 o 23:53
Dodam do uwagi, że nikt nie zajmuje się w Polsce geopolityką małą dygresję.
We Wrocławiu zajmował się prof. Marczak. Niestety powiedział coś zbyt polskiego i uwaga - wyleciał ze stanowiska kierownika katedry geopolityki na UWr. Władze uniwerku i koszerna zdaje się na spółkę tego dokonała.
Słodko prawda?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Christophoros Scholastikos, 2012.10.18 o 00:04
Szalenie ciekawe. Mufti dzięki za notatki. Przeczytałem pierwszą stronę :) uff.
I trzeci komentarz, a co.

Więc okazalo się, że myślenie celowościowe to podejście cybernetyczne. Dla mnie to nowość, że tak się to nazywa co się staram jakoś..

Pojęcie walor diagnostyczny jest fantastycznie trafnym określeniem. Wiercenie w rzeczywistości by wytrysnęła prawda!

Na słodki deser, że partie działają na szczeblu taktyczno operacyjnym nie ujawniajc swoich doktryn. Ja używam w słownictwie słowo intencja, trochę z biblijnego języka zaczerpnięte, ale sprawdza się i widzę z zaskoczeniem, że przydatność Pan docent potwierdza. Oczywiście zakresy się nie do końca pokrywają ale dość mocno.
pzdr
ps. jedna strona dziś wystarczy :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2012.10.18 o 00:20
Cieszę się, że masz podobne wrażenie, jak ja.
Coś w tym jest, doc. Kossecki ma jakiś sposób na to świdrowanie...
Znaczy, że Ty miałeś intuicję tego podejścia cybernetycznego "przyszłościowego", "celowościowego"? Gratuluję i podziwiam!

A poza tym, piękna jesień! :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Christophoros Scholastikos, 2012.10.18 o 12:21
No miałem. Palę się z fałszywej skromności.. Jednak powtarzam, tutaj biblijne sformułowania takie kierunki wskazują. Czyżby biblia była przed szkołą polskich cybernetyków? :) No bo ps.1 mąż który nie robi trzech rzeczy, a ma upodobanie w prawie (woli) Bożym, ten nie więdnie, co uczyni pomyślnie wypada. Dobre owoce, efekty. W innym miejscu "głęboką wodą plan w sercu męża" wskazuje, że dalekosiężne plany i założenia mogą być dobre w oczach Bożych, czyli jest taka zachęta! Zachęta do cybernetycznego programowania życia swojego i społeczności. Jeszcze inaczej też biblijnie, nie ma ludzi złych i dobrych tylko źle poinformowani wg. Kosseckiego. To jak dobra nowina, kto jej nieusłyszał i nie przyjął ten nie jest dobrze poinformowany.


Decyzja by osiąść tu na polacy.eu.org w cieniu CP była mocno, jeden z dwóch powodów, związana z poczuciem, że ten poziom - ideologiczno/fundamtentowy/cywilizacyjny/prawiepierwotny - jest najważniejszy. Wyhasanie się na poziomie strategicznym czy operacyjnym jest jedynie trwonieniem sił. Jak coś ma się zacząć to od góry i trzeba tu okazać dalekosiężną cierpliwość by z ciąży urodziło się ładne dziecię.

W tym samym kontekście poruszają mnie i uznaję je za ultra ważne, zaliczam do poziomu ideologicznego, dwie inicjatywy. Marsz niepodległości i ruch marszów dla życia i rodziny. Obie są doskonałe, mam nadzieję, że nie nadużywam słowa, pod względem ideologicznym tudzież w generalnych założeniach. To drugie określenie mi bardziej leży niż zohydzony ideologizm.

Wystarczy porównać marsz niepodległości do ostatnich wyhasów trwamowców, pisowców i sakiewiczowowców. Otóż ten marsz był na poziomie strategicznym i taktyczno operacyjnym, moją skromną oceną, a ideologię zasnuwa mgła. Tak jak ideologię partyjną o czym raczył wspominieć prelgent. Ja bym dodał, że to nie do końca mgła, tylko wola dowódców czyli Jarosława, Tadeusza i Piotra zdaje się. Więc zdanie się na ich niejawne intencje i ustalenia zamiast jasnej czytelnej ideologi. Bo tylko obrona jednej televizji nie stanowi ideologii, jest jedynie hasłem z tego poziomu.

Nie wiem czy to jasno wyraziłem, ale u mnie też bardzo piękna jesień i nie trzeba już palić w kominku. Ciekawe czy dziś wieczorem też przyjdzie jeż wyżerać kotu whiskas..
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Jacek, 2012.10.18 o 08:39
Ta "solidna równowaga" w średniowieczu to nic innego jak sojusz tronu i ołtarza, czyli ścisłego współdziałania władzy państwowej z władzami kościelnymi.
Równowaga ta została zachwiana od 16 wieku przez tajne stowarzyszenia i związki osób skupionych wokół Baphometa (bałwochwalcze misteria, okultyzm, satanizm, kabała)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Christophoros Scholastikos, 2012.10.18 o 16:01
Na deserek dzisiaj druga strona. Mam odczucie jakby powyższe notatki stawały się nowym trendem na portalu :). Kurcza, trzeba będzie i w tej dziedzinie się odwdzięczyć kiedyś.. jakoś..

Oglądać zlinkowane materiały się jeszcze boję. Boję się, że mi głowa pęknie :).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2012.10.18 o 18:23
Bardzo sobie cenię wyryfikację, czy mi na turban nie padło. Jak padnie, to proszę dawać znać. To całe rozglądanie się, szukanie, pytanie, to przecież trochę "jazda po bandzie", z rozpaczy, z nierozumienia, z zagonienia w narożnik.

Ciekawe z tym Marszem jako przejawem właśnie podejścia ideologicznego! To ZALETA, a przecież czuję, jak mnie uwarunkowanie wstrząsa na samo słowo "ideologia"... Ciekawe, ciekawe...

Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Christophoros Scholastikos, 2012.10.18 o 19:24
Jeśli można to proszę o więcej. Taki kurs jest na wagę złota.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑