słowa kluczowe: cywilizacja polska, jan mosdorf, roman dmowski, ruch narodowy.
Idee2012.03.06 20:02

Cywilizacja Polska a Ruch Narodowy.

 

Moim skromnym zdaniem zwykłego szarego Polaka.

 
"Bóg stworzył świat w uporządkowany sposób. Czyli zgodnie z Prawami Bożego Porządku. Te Prawa staramy się poznać – zarówno drogą doświadczeń mistycznych, jak i drogą poznania naukowego."

http://polacy.eu.org/1621/imperium-cywilizacji-polskiej-2-/
 
Myślę sobie, że przedwojenni narodowcy w dniu dzisiejszym krytykowali by dzisiejszy Kościół w Polsce i naszych hierarchów kościelnych. Myślę też, że w przedwojennej Polsce ten Kościół wyglądał zupełnie inaczej, a na czele tego Kościoła stali zgoła inni ludzie niż dzisiaj. Po pierwsze księża mogli zajmować się polityką, mogli nawet wstępować do partii politycznych, mogli kandydować do polskiego parlamentu. Było ponad 6 tysięcy przeróżnych wydawnictw katolickich, periodyków, gazet, czasopism, wiele książek, przekładów, a Polski Kościół stał murem za Stronnictwem Narodowym i w ogóle polskimi narodowcami, a więc za polskim narodem.

Dzisiaj na manifestacjach narodowych nie widać prawie w ogóle polskich księży - duchownych w sutannach, jeżeli się pojawiają, co należy do rzadkości, to od razu przylega do nich nazwa, że są nazistami albo antysemitami, trzeba tą zależność koniecznie zmienić...

Cywilizacja Polska autorstwa Krzysztofa Wojtasa jest wspaniałą ideą, którą Polacy powinni popierać, ponieważ ruch narodowy zawsze ewoluował i nie stał w miejscu, trzeba poprzez nasze postępowanie zachęcić Polski Kościół do przyłączenia się do tej inicjatywy, do tej idei. Bo przecież organizację, towarzystwo albo partię można zdelegalizować, nas można zamordować lub w najlepszym razie uwięzić, natomiast idei nikt nie zamorduje ani nikt nie zniszczy, nawet gdyby się tak zdarzyło, że nasze martwe ciała zasypią gaszonym wapnem, tak jak kiedyś żołnierzy wyklętych, to i tak wielka idea będzie dalej żyła swoim własnym życiem.

Bo przecież:

"Rewolucja myślenia i rewolucja działania – oto droga po której dążymy. I choć nie posiadamy jeszcze pełnej odpowiedzi na wszystkie zapytania, które sobie stawiamy, to wiemy, że braki nasze uzupełniamy łatwiej. Dzieci okresu burzy uczą się szybciej.(...) Dalecy od awanturnictwa politycznego, łączyć umiemy chłodną myśl z gorącą wodą."

Źródło: Sztafeta; Jan Mosdorf

Ale również trzeba pamiętać o naszej przeszłości:

 "Jesteśmy katolikami nie tylko dlatego, że Polska jest katolicka, bo gdyby nawet była muzułmańska, prawda nie przestała by być prawdą, tylko trudniejszy i boleśniejszy byłby dla nas, Polaków dostęp do niej. Jesteśmy katolikami nie tylko dlatego, że doktryna katolicka lepiej rozstrzyga trudności a dyscyplina konflikty, ani dlatego, że imponuje nam organizacja hierarchiczna Kościoła zwycięska przez stulecia, ani dlatego wreszcie, że Kościół ocalił i przekazał nam w spuściźnie wszystko to, co w cywilizacji antycznej było jeszcze zdrowe i nie spodlone, ale dlatego, że wierzymy, iż jest Kościołem ustanowionym przez Boga.

" Źródło: Wczoraj i Jutro, 1938  - Jan Mosdorf

W Hołdzie Romanowi Dmowskiemu.

 

1973 odsłony średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Cywilizacja Polska a Ruch Narodowy. 
Christophoros Scholastikos, 2012.03.06 o 20:49
Idei nie można zabić. Zobaczcie, że jesteśmy społecznością skazaną na sukces. Mamy coś ciekawszego niż bomba atomowa :).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska a Ruch Narodowy. 
Joe Chal, 2012.03.07 o 07:48
Zapewne inna religie?
Joe Chal
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska a Ruch Narodowy. 
Christophoros Scholastikos, 2012.03.07 o 11:13
Jest Pan na portalu, który związany jest z ideą Cywilizacji Polskiej.
Gdyby Pan nie spostrzegł.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2023   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑