słowa kluczowe: ACTA, ACTA 2, cenzura, cywilizacja, cywilizacja polska, cywilizacja łacińska, infoliberalizm, informacyjny liberalizm, informacyjny liberał, internet, mowa nienawiści, swobodna komunikacja, wojna informacyjna, wolna informacja, wolny internet.
Idee2019.01.18 10:41 13:02

Zawsze ktoś decyduje, co się mówi.

 
 
Nie widzę uzasadnienia tego, by od argumentów (a niechby i erystyki, ironii, docinków) lepszy był knebel i pała.
 
Bo w tym drugim przypadku też jest ktoś uprawniony (na jakiej zasadzie? przez kogo?) do decydowania, co i jak wolno mówić.
I obsługujący ów knebel z pałą.

Nie postuluję przymusu bycia wystawionym na wszelkie treści. To też decyzja. Jeśli ktoś nie chce, powinien mieć możliwość odizolowania się np. od reklam, "mowy nienawiści" czy pornografii.

Ale z wielu względów, tak na poziomie indywidualnym (osoby), jak i społecznym, swoboda dyskusji i wolność przepływu (dez)informacji wydają się być "znaczące cywilizacyjnie".
Znaczące oczywiście dla cywilizacji uznającej prymat obiektywnie istniejącej, poznawalnej rzeczywistości nad "dyskursem". Rozróżniającej to, co się realnie wydarza od tego, co się myśli i mówi.

Podobno żyjemy w czasach "społeczeństwa informacyjnego". Ostatnie ćwierćwiecze to ewenement. Spieszmy się kochać Internet - tak szybko przemija… 
 
Ilustracje: jarek-kozlowski.tumblr.com, internet. 

1876 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑