słowa kluczowe: co robić, diagnoza, endecja, gospodarka, jak zwyciężyć, narodowcy, polityka, populizm, rachunek sumienia, recepta, ruch narodowy, socjalizm.
Linki, cytaty, nowiny2018.01.16 10:15 10:16

Endecki rachunek sumienia

(poleca )

Artur Szczepek

 
Dawniej endecja skupiała polską elitę. Pierwsze skrzypce grali prawnicy, lekarze, ekonomiści, intelektualiści, przedstawiciele kultury oraz szerokorozumiana klasa średnia. Ruch liczył w szczytowym okresie od 200 do 300 tysięcy członków.
 
Upór w działaniu, realizm, świetne przygotowanie merytoryczne, pragmatyczne podejście oraz miłość do narodu to cechy, które wyróżniały Dmowskiego na tle jego politycznych adwersarzy.

[...]

Dziedzictwo Narodowej Demokracji zasługuje na swoistego typu „renesans”, aby do tego doszło to spadkobiercy idei narodowej potrzebują pójść po „olej do głowy”. Dawniej endecja skupiała polską elitę.

[...]

Kolejny problem stanowi nieumiejętność kreowania polityki przez „samozwańczych” liderów ruchu narodowego. Z całym szacunkiem, ale osoby, które posiadają nikłe doświadczenie zawodowe, niskie kompetencje oraz brak wykształcenia biorą się za rządzenie i sterowanie organizacjami, a za czasów Dmowskiego zajmowałyby się co najwyżej roznoszeniem ulotek i klejeniem plakatów. Wierchuszka każdej kolejnej odsłony partii narodowej skupia się nie na budowaniu zaplecza, a na „wycince” ludzi i walce o to, żeby nie wyrosła wewnątrz żadna konkurencja, bo najważniejsze są listy wyborcze, które prowadzą do apanaży. Przerost ambicji wygrywa z zdrowym rozsądkiem oraz ideą Wielkiej Polski. Syndrom – miernych, biernych, ale wiernych ludzi jest nadto zauważalny. Brak zaplecza merytorycznego (nikt nie chce korzystać z rad ekspertów) prowadzi do tego, że słuchając co niektórych wystąpień można narazić się na ostry ból głowy, wywołany straszliwą dawką demagogii i populizmu.


[...]

W moim mniemaniu narodowcy powinni zejść z „ulicy”, bo ileż to można pikietować, maszerować i krzyczeć pod urzędami? Przez zradykalizowane hasła i takie postępowanie przeciętny Kowalski ma obawy przed zaufaniem takim osobom. Znamienita większość Polaków uważa środowisko narodowe za grupę oszołomów. Dostrzec można spustoszenie jakie wywołało zauroczenie stylem „kibolskim” w działalności na co dzień. Jedna organizacja rywalizuje z drugą o miano tej bardziej radykalnej co wzbudza co najwyżej politowanie. Pora odrzucić jako wzór ruchy narodowo-radykalne i w końcu nawiązać do spuścizny elity profesorskiej ruchu narodowego. Bez tego, czasy świetności dla narodowców nigdy nie wrócą. Tak jak i przed wojną, tak teraz musimy odejść od socjalizmu i powrócić do myśli gospodarczej profesora Romana Rybarskiego, która to stała w kontrze do sanacyjnych socjalistycznych rozwiązań.

[...]

Musimy znowu przekonać klasę średnią i promować rozwiązania rynkowe. Musimy dać ludziom poczucie bezpieczeństwa, możliwości oraz perspektywę rozwoju.

Całość: +dzienniknarodowy.pl

[Ton przypominający Gazetę Wyborczą, pochylającą się z troską nad stanem Kościoła.... Pozostaje tylko przypomnieć oklepany bon-mot księcia kardynała Armanda Jeana de Richelieu: "Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam". MT] 

1490 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑