słowa kluczowe: Jan, Jassa, Lela, Mokosz, Perun, Polanie, Słowianie, Trzygłów, korzenie, mitologia Słowian, mitologia słowiańska, poganie, przeszłość, Światowid, Świętowit.
Linki, cytaty, nowiny2012.03.02 08:25 08:27

Nasze słowiańskie korzenie

(poleca )
 
...o staropolskiej mitologii, która była częścią całej wyznawanej przez Słowian wiary, nie da się dowiedzieć ani słowa. Jak to jest możliwe?
 
W dzisiejszych czasach Polacy błądzą. Nie wiemy, czego chcemy i czego powinniśmy się trzymać, kim być. Na boiskach jesteśmy dumni z Polski, krzyczymy „Ole Ole – nie damy się!” A w życiu codziennym? Unikamy spraw związanych z krajem. Nie znamy dziejów Polski. Złościmy się kolejnymi wypowiedziami prowadzących Wiadomości. I nic. Po ich zakończeniu przełączamy na „Taniec z [...]
Jak wrócić na dobrą drogę? Myślę, że nie da się tego zrobić przez powstanie i następnie nauczanie społeczeństwa dobrych wzorów i wartości polskich. [...]
Czytasz książkę, oglądasz Szklane Oko, rozmawiasz z kimś, patrzysz na to, co wykładają dzieciom i młodzieży w szkołach i ze zgrozą stwierdzasz (jeśli pomyślisz), że do panowania Mieszka I nic nie było. Tylko Grecja, Rzym…

Warto przeczytać cały tekst. Ze względu na towarzyszące tekstowi ilustracje podaję adresy kopii strony:
+marucha.wordpress.com
+grzech.nowyekran.pl
+wolnemedia.net

I jeszcze cytat z pierwszego komentarza na WolnychMediach: Europejczycy bardzo szanują swoją historię a my? My szanujemy ich historię zapominając o swojej. 

1436 odsłon średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Nasze słowiańskie korzenie 
w.red, 2012.03.02 o 10:52
Czym innym są dawne wierzenia i mity, czym innym historia.
Nie spotkałem się z opracowaniem historycznym sięgających czasów "przed chrześcijańskich". To raczej najczęściej kompilacja wyżej wymienionych. Ostatnio zauważyłem aktywność pewnej grupy ludzi mającej na celu nie tyle poznaniu i utrwaleniu naszej historii. Co przywróceniu "Starych bogów" i wierzeń.
Nie da się ukryć, że nigdy nie dbaliśmy o własne korzenie w takim stopniu jak inni. Brak źródeł wiedzy, a przez to możliwości do przeniesienia wiedzy do naszej kultury i sztuki. Ot co. A szkoda, wielka szkoda. "Wiedźmin" to jedna z ostatnio znanych produkcji ocierająca się o temat. Która odniosła sukces i nie widać po niej nic co by mogło osiągnąć podobną popularność. Ale może doczekamy się więcej literatury uwzględniającej naszą kulturę i tradycję. Zobaczymy.
Na razie trwa walka o władzę i supremację, zatem jeszcze sobie poczekamy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Nasze słowiańskie korzenie 
Piotr Świtecki, 2012.03.02 o 11:20
Tak, chyba podobnie myślę - nie chodzi o jakieś "przywracanie" w kontrze do Kościoła, szczególnie że wiadomo jakie siły się pod to podłączają i skwapliwie napędzają takie ruchy. Chodzi raczej o fundamentalny szacunek dla własnej przeszłości. No i chyba gdzieś tam po co mroczniejszych zaułkach turbanów jednak tłuką się słabe echa Peruna, spojrzenia Świętowita, świadomość odwiecznego tańca życia i śmierci... I zobacz, że Krzysztof wyłuskał co kard. Wyszyński wspominał - że Polska była poniekąd gotowa na chrześcijaństwo, że Prawa Miłości mamy "w genach".
Ja tam nie wiem jak było, ale nie mam nic przeciwko temu, żeby było własnie tak, jak było :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Nasze słowiańskie korzenie 
w.red, 2012.03.02 o 11:37
Historia jest zawsze fascynująca o ile ma się dostęp do "źródeł". Tyle że jak żadna inna dyscyplina naukowa jest podatna na interpretacje i manipulacje.
Co do wiary i wierzeń, przekonany jestem że są one zbudowane na jednej wspólnej podstawie - Bóg jest miłością uniwersalną. Tyle że ludzie dążyli zawsze do Jego "sprywatyzowania" i stąd ta wielość religii ;)
A że człowiek stworzony został na Jego wzór i podobieństwo to i nie ma się co dziwić że w genach coś zostało :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑