słowa kluczowe: Kaja Puto, idee, lewactwo, lewacy, media, nacjonalizm, rolling stones, spotkanie, spotkanie publiczne, wykluczenie.
Idee2019.04.20 21:36 04.21 23:51

Jak mówić o nacjonalistach?

 
 
Przysłowie „a rolling stone gathers no moss” dałoby się, nieco tylko naciągając, przełożyć na „kto chodzi na spotkania publiczne, ten nie zarasta stereotypami”.
 
Na zorganizowane przez Centrum Edukacji Historycznej spotkanie z p. Kają Puto, pisującą m. in. w Krytyce Politycznej, wybrałem się bez większych oczekiwań. Byłem na dodatek nastroszony tytułem („Jak mówić o nacjonalistach?”). Bo oczywiście pozwolić im mówić o sobie, a słuchaczom dać możliwość wyrobienia własnej opinii - nie można!

Ani sala ze zdjęciami i cytatami z Marca '68, ani powoli wypełniająca ją, konwencjonalna dla tego rodzaju spotkań publiczność (koło trzydziestki, gołe kostki) nie zapowiadały, że zmienię nastawienie. Ale zmieniłem je, gdy tylko padło pierwsze pytanie prowadzącego, Franciszka Orłowskiego. Pytanie właśnie o tytuł!

Pani Kaja przyznała, że zawarte w nim implicite postawienie sprawy nie jest dla niej w pełni komfortowe i próbowała ułowić ten dyskomfort w swoją siatkę pojęciową, wspominając o „stygmatyzacji” i „wykluczeniu”. A ja nie wierzyłem własnym uszom. Nie tylko nie ustawiono bezrefleksyjnie nacjonalistów poza obrębem istot ludzkich, ale na dodatek mogłem obserwować in vivo próbę przyłożenia liberalno-lewicowych standardów do grupy, do której się ich nigdy nie stosuje…

W moim słowniku tytuł był po prostu protekcjonalny.

W dalszym ciągu rozmowy, do której później włączyła się także publiczność, pani Kaja dzieliła się wiedzą i refleksjami o nacjonalistach i o mówieniu/pisaniu o nich. Wspomniała o paru dezyderatach stosowanych we własnym dziennikarskim warsztacie (stara się „oddać mikrofon”, słuchać bez przejaskrawiania i manipulowania), a także o tym, że rola dziennikarza bywa czasem „smutna”, że nagminnie używane jest etykietowanie („faszyści”), że „model biznesowy mediów społecznościowych” powoduje dominację wypowiedzi skrajnych, choć oczywiście „ludzie o skrajnych poglądach są”; że w sporze „chcemy zdelegitymizować przeciwnika”; że „PiS wypłynął na legendzie, że prawica została wykluczona”.
Ze spraw ogólniejszych podkreśliła, że podział prawica-lewica współcześnie niewiele mówi i zaproponowała podział na „społeczeństwo otwarte i zamknięte” oraz na beneficjentów globalizacji i tych, którzy na niej (przynajmniej we własnym mniemaniu) tracą.

Interesującą i budzącą moje etyczne uznanie syrenią pieśń od czasu do czasu przerywał kiks, przypominający o światopoglądowym oddaleniu. Na przykład: jednym tchem wymieniane były ONR, Narodowe Odrodzenie Polski, Szturmowcy i PiS; nie zauważono utrzymywania Ruchu Narodowego poza obrębem medialnego dyskursu (choć odnotowano wielkość Marszu Niepodległości, przypisując ją przekornej reakcji na alarmistyczne doniesienia w mediach), pojawiała się też zbitka faszyzm-nacjonalizm.

Pod koniec (zbyt krótkiego, na mój gust) spotkania jego bohaterka półżartem, ale jednak serio określiła siebie jako „lewaczkę”. A mnie przypomniało to o związku między własną silną tożsamością, a rzeczywistą otwartością i zdolnością do dialogu.
 
 
+Jak mówić o nacjonalistach? Spotkanie z Kają Puto
Organizatorzy: Wolskie Centrum Kultury (Centrum Edukacji Historycznej)
Środa, 17 kwietnia 2019 o 19:00 

2786 odsłon średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Jak mówić o nacjonalistach? 
Marek Stefan Szmidt, 2019.04.20 o 21:43
Dla mnie, spotkania tego typu, to czysty masochizm.
Proszę zauważyć protekcjonalność tych środowisk, z jaką traktują inaczej myślących. Zupełnie, jak biolog po studiach traktuje krętki blade...
Pozdrawiam serdecznie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Jak mówić o nacjonalistach? 
Piotr Świtecki, 2019.04.20 o 22:05
Tak, to jest charakterystyczny rys. Ale zauważyłem go właśnie dzięki słuchaniu i rozmowom.

Tylko masochizm? Ja się obawiam, czy nie jaka cięższa perwersja ;)

Ukłony!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑