słowa kluczowe: Chiny, Jedwabny Szlak, Polska, Rosja, gospodarka, przyszłość, współpraca chińsko-rosyjska.
Linki, cytaty, nowiny2014.04.21 10:36

Chiny wycofują się z zimnej wojny poprzez gospodarczą dyplomację

(poleca )
 
[Kilka przetłumaczonych na polski fragmentów anglojęzycznych doniesień]
 
Prezydent Xi Jinping rozpoczął dyplomatyczną aktywność w Nowym Roku od spotkania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władymirem Putinem. Było to szóste spotkanie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy - zgodne z planem konsolidacji relacji między obu państwami.

+www.chinadaily.com.cn


Podczas swojej wizyty w Duisburgu prezydent Chin Xi Jinping wykonał mistrzowski ruch, uderzając wprost w wysiłki neokonserwatywnej frakcji w Waszyngtonie, która usiłuje wywołać nową konfrontację między Rosją i NATO.

Jinping zaproponował Niemcom współpracę w celu utworzenia nowego "gospodarczego Jedwabnego Szlaku", łączącego Chiny i Europę.

Czego Xi nie powiedział, ale co było oczywiste, to że propozycja pojawia się w krytycznym punkcie balansowania między wojną i pokojem, gdy Waszyngton manipuluje wydarzeniami wokół Ukrainy.
Nowy korytarz infrastrukturalny musiałby prowadzić przez Rosję - z ekonomicznego punktu widzenia nie ma alternatywy. Zatem propozycja Xi służyłaby jednocześnie zacieśnieniu współpracy między Niemcami i Rosją.

W 2011 Chiny otworzyły linię kolejową Chongqing-Xinjiang-Duisburg, w 2013 bezpośrednie połączenie Chengdu-Łódź (w Polsce) biegnące przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Ekonomiczna przewaga transportu kolejowego nad morskim lub lotniczym są ogromne. Czas, w jakim towary przebywają całą drogę Chongqing-Xinjiang-Duisburg to 16 dni, a Chengdu-Łódź 12. Transport morski zajmuje 40–50 dni, a transport powietrzny jest znacznie droższy.

Warto odnotować, personalne sankcje wobec doradców Putina objęły zarząd Kolei Rosyjskich, żywotnego partnera w nowm Jedwabnym Szlaku. Wygląda na to, że Waszyngton w swoich próbach utrzymania globalnej hegemonii zasklepił się w ideologii gospodarczego sabotażu, konfrontacji i wojny.

+www.presstv.ir 

2003 odsłony średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑