słowa kluczowe: Manifest Komunistyczny, Marks, Marx, ekonomia, ekonomizm, komunizm, marksizm, praca, socjalizm, teorie rozwoju społecznego.
Idee2013.02.27 12:08 15:04

Notatki z seminarium doc. Kosseckiego

 

Warszawa, 12 II 2013 r. (cz. 2 z 2)

 
Teorie jednostronne - ekonomizm: marksizm.
Marksizm jest wobec liberalizmu kolejnym, wyższym stadium rozwojowym ekonomizmu.
 
„Pasuje i ma luz”
(o różnych niesprawdzalnych, ale „pasujących” hipotezach i koncepcjach.
Trudno uchwytne naukowo, statystycznie, ale można znaleźć fakty zarówno na ich poparcie, jak i podważenie)
Posiadanie państwa Izrael się z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaca. Nie kwestie ekonomiczne są decydujące dla Żydów.

Marksizm


Jest to wyższy etap rozwoju ekonomizmu, ponieważ pozytywnie uwzględnia problematykę społeczną. Karol Marks (1818-1883) był uczniem Ricardo. Drugim twórcą marksizmu był Fryderyk Engels (1820-1895).

Marks jest autorem teorii wartości dodatkowej (nie mylić z wartością dodaną), wytwarzanej przez robotnika, a zawłaszczanej przez kapitalistę.

Kapitalista startuje od pieniędzy, kupuje towary - praca robotnika jest też towarem w kapitalizmie. Robotnik wytwarza nowe towary, które są więcej warte, niż surowce + energia + cena pracy robotnika. Ta nadwyżka, uzyskiwana po sprzedaży gotowego towaru, to właśnie wartość dodatkowa, stanowiąca zysk kapitalisty. Jest przez niego zawłaszczana. „Kapitalista oblicza stopę zysku, a powinien stopę wyzysku.”

Podstawy marksizmu (skrót) zostały po raz pierwszy wyłożone w „Manifeście Komunistycznym” (pierwsze wydanie w 1848 roku).

Obecnie i po lewej, i po prawej stronie sceny politycznej głoszone są androny nt. komunizmu. Krążą np. legendy, że komuniści postulowali zniesienie rodziny. Owszem, dążyły i dążą do tego siły liberalno-wolnomularskie! Marks i Engels natomiast przeprowadzili krytykę rodziny burżuazyjnej (karykatury rodziny), która wyzyskuje proletariuszy, której uzupełnieniem i warunkiem jest brak rodzin proletariuszy, prostytucja, wyzysk dzieci przez rodziców. Takie problemy społeczne wracają obecnie u nas! Nie było dążenia do zniesienia rodziny tylko pokazanie, że to właśnie burżuazja niszczyła rodzinę.

Dodatkowa lektura (przykładowo): Ekonomia marksistowska, pracdem0.republika.pl, www.marxists.org, Juliusz Jabłecki: Marksowska wizja ewolucji kapitalizmu - spojrzenie krytyczne. Oraz niedługi, ciekawy dla laika posting studencki, przeklejony na wszelki wypadek na następnej stronie. 

str. 1 z 2   następna strona »
3732 odsłony średnio 4,6 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
Christophoros Scholastikos, 2013.02.27 o 13:33
Piąteczka narazie zaocznie, za solidny wkład pracy.

Ciężko mi się to trawi tak z marszu. Też tak masz? Czy tylko ja jestem oporny na wiedzę? Poważne to rozważania..

Na ten moment zatrzymam się nad faktem, iż kapitalista liczy stopę zysku pomijając stopę wyzysku. To były rozważania przy okazji mojej pierwszej pracy, gdy pracowałem u znajomego. Biznes wyraźnie się rozwijał, choć startował od zera. Ja pracowałem za "koleżeńską" stawkę, która była wygodniejsza jak można się domyślić dla niego.

Ciężkie kilkunastogodzinne dni, zupełnie rozbite. Koszt zdrowia, małżeństwa, samopoczucia, relacji z przyjaciółmi, studiów. Nie były to rozterki lenia. Po prostu dysproporcja nakładu moich środków osobistych nie równoważona nawet w połowie wynagrodzeniem, w stosunku do "sukcesów" gospodarczych firmy. Pracę w końcu rzuciłem. Nie mniej pracodawca się nie wstydził. Wtedy wystarczyło tylko odrobinę zmienić warunki zatrudnienia. Wynagrodzenie choćby o 20-30%, i korekta godzin pracy (i organizacji pracy). Jednak nie doszło do tego. Nie mogłem pojąć dlaczego, a słowo WYZYSK na wiele lat zapadło mi w pamięć.

Teraz tak mi lekko, że wszystkim o tym opowiedziałem ;-))). Także zysk powinien być godziwy, związany z ograniczonym wyzyskiem (wykorzystaniem przymusowej sytuacji innej osoby). Oj trudno to rozważania, trudne..
Pozdro!

ps. jak wielka banda uczęszcza na te tajne komplety?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2013.02.27 o 15:00
Tutaj na warszawskich Stegnach przychodzi nie więcej, jak 10 osób.

Marksizm to przecież temat wielki i objętościowo, i przez wpływ, jaki miał na rzeczywistość przez ostatnie dwa stulecia. Więc taka pogadanka to tylko muśnięcie po wierzchu, żeby złapać minimum orientacji w całości krajobrazu.

Dziwnie się słuchało o marksizmie, do tego pozytywnie, w kościelnej salce :)

Za dwa tygodnie pewnie będzie falsyfikacja marksizmu, potem omówienie biologizmów (np. rasizm) i potem, o ile dobrze zrozumiałem zapowiedź p. docenta, zacznie się omawianie nauki o cywilizacjach (Koneczny + nowoczesne ujęcie cybernetyczne). Zatem jak w dobrym thrillerze - napięcie będzie już tylko rosnąć! :)

Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
Christophoros Scholastikos, 2013.02.27 o 16:31
O to widzę, że prawie pluton :-).

Salka kościelna, modlitwa na początku, potem zalety marksizmu :-). Ktoś kto by wyjął sytuację z kontekstu mógłby zdrowo przestrzelić rozumienie :).

Koneczny i cybernetyka to musi być ekstra koktajl. Cierpliwie czekamy, a tym czasem pobrnijmy w makrsizm..
Pzdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
MatiRani, 2013.02.27 o 17:35
Komunizm wymyslono na zlecenie banksterów.
Marx pisal na zamówienie z Wall Street skad dostawal na ta propagande pieniadze. Manifest skopiowal z ksiazki Victor Prosper Considerant - francuzkiego fourierysty.
Engels dusil swoich robotników ale buntowal tych u niezydowskiej konkurencji.

Na komunizmie zarobili tylko i wylacznie banksterzy i korporatokracja.

Niezgodne z powyzszym i ukrywajace te fakty rozwazania sa falszywkami i propaganda.
pozdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2013.02.27 o 23:10
Właściwe rozumienie tego, o czym, w jaki sposób i po co mówi doc. Kossecki na tych seminariach wymaga pamiętania, że program spotkań rozłożony jest na KILKA LAT.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑