słowa kluczowe: EU, Europa, Grecja, Hiszpania, Portugalia, ekonomia, społeczeństwo.
Linki, cytaty, nowiny2012.12.30 13:20 13:24

Południe Europy na drodze ku "społeczeństwu dwuklasowemu"

(poleca )

rp.pl - ng - 30.12. Madryt (PAP/AFP, Media)

 
Ldzie coraz bardziej dzielą się na bogatych i biednych, zanika klasa średnia.
 
Grecja, Hiszpania i Portugalia znalazły się w 2012 r. na drodze do przekształcenia się w "społeczeństwa dwuklasowe", tj. takie, w których ludzie coraz bardziej dzielą się na bogatych i biednych, a zanika klasa średnia - biją na alarm socjologowie.

Podsumowując mijający rok, stwierdzają, że Hiszpania, czwarta gospodarka eurostrefy, zdradza symptomy głębokiego kryzysu społecznego. Składają się nań bezrobocie, które dotknęło co czwartego Hiszpana, nieubłagany wzrost opłat za naukę dzieci i opiekę zdrowotną, tysiące rodzin wyrzucanych na bruk z mieszkań.

Według ogłoszonego w mijających dniach w Madrycie raportu "Kryzys, nierówność i ubóstwo" opracowanego przez hiszpańską sekcję Intermon Oxfam przy współpracy UNICEF, Caritasu i organizacji pozarządowej Lekarze Świata, społeczeństwo hiszpańskie będzie się składało w niedalekiej przyszłości z dwu klas: biednych i bogatych.

Średnio dochody tych drugich będą 15-krotnie przekraczały zarobki pierwszych.

Jeśli obecna polityka cięć w wydatkach na cele socjalne i publiczne oraz polityka podatkowa państwa się nie zmieni - przewidują autorzy raportu - prognoza ta spełni się najdalej w ciągu 10 lat.

Raport ostrzega, że sytuacja ta może zagrozić pokojowi społecznemu.

Do roku 2022 - twierdzą eksperci - odsetek mieszkańców Hiszpanii zagrożonych wykluczeniem społecznym może już dojść do 40 procent, tj. 18 milionów osób. Według autorów ekspertyzy potrzeba będzie dalszych 20 lat, by to odrobić i wrócić do poprzedniego stanu rzeczy.

Autorzy raportu powołują się m.in. na doświadczenia Ameryki Łacińskiej z lat 60. i 70. ubiegłego wieku (gdy największe kraje tego kontynentu, m.in. Brazylia i Argentyna, znajdowały się pod rządami dyktatur wojskowych) i skutki radykalnych "ajustes", cięć w wydatkach na cele socjalne oraz na pomoc dla najbiedniejszych warstw ludności.

Podobnie było z kryzysem w krajach zwanych "tygrysami azjatyckimi".

Większość tych krajów potrzebowała 15-25 lat na zredukowanie poziomu ubóstwa do sytuacji sprzed kryzysu.

Dopiero zainicjowana na dużą skalę na początku XXI wieku konsekwentna polityka "pompowania pieniędzy" w najuboższe warstwy ludności w celu ich aktywizacji zawodowej i ekonomicznej, co uruchomiło na nowo wewnętrzne mechanizmy gospodarcze, pozwoliła tym krajom nadrobić straty i wejść na drogę rozkwitu gospodarki - twierdzą autorzy raportu.

Opierając się na tych doświadczeniach, piszą: "Jeśli Hiszpania nie zmieni swej polityki gospodarczej, trzeba będzie trzech dekad, aby powrócić do sytuacji sprzed 2008 roku".
 

str. 1 z 2   następna strona »
3351 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Południe Europy na drodze ku "społeczeństwu dwuklasowemu" 
MatiRani, 2013.01.03 o 01:14
Z grubsza, tak jest wszedzie:

Polska
Anglia
Rosja
USrAel
Izrel
reszta swiata

Masters and Servants.

Niuansujac, jest tak,, bo tak musi byc jesli konsekwentnie zastosujemy zasade rownosci i sprawiedliwosci.
Ludzie beda sie róznic miedzy soba zawsze i dobrze ze tak jest - ciesze sie ze moja zona nie jest taka franca jak zona sasiada ;-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑