słowa kluczowe: 2013, EU, Europa, Islandia, UE, Unia Europejska.
Linki, cytaty, nowiny2013.09.15 11:11 11:58

Islandia zamyka komitety negocjacyjne z UE

(poleca )

WolneMedia.net

 
Islandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wysłało list do członków delegacji ustanowionej w związku z rozmowami akcesyjnymi do Unii Europejskiej, grup negocjacyjnych i komitetu konsultacyjnego, informując ich o formalnym zwolnieniu z obowiązków.
 
List jest efektem decyzji rządu o rozpisaniu referendum, które ma zdecydować, czy będą dalsze rozmowy o przystąpienie Islandii do Unii Europejskiej, czy też nie.

W liście można przeczytać: „Praca, która została przeprowadzona do tej pory bez wątpienia wpłynie korzystnie na relacje Islandii z Unią Europejską. Należy podkreślić, że odwołanie delegacji nie oznacza zupełnego zerwania rozmów o akcesji. Są to dwie osobne sprawy i dwie odrębne decyzje.”

W Brukseli działało 17 islandzkich delegatów wraz z kilkudziesięcioosobową grupą współpracowników i członków grup oraz komitetów. „Jak na razie, jest to po prostu wstrzymanie dalszych rozmów i nie powinno być zaskoczeniem dla nikogo” – stwierdził minister spraw zagranicznych, Gunnar Bragi Sveinsson. „Unia Europejska zrobiła tak już niejednokrotnie, przypisując negocjatorom inne projekty” – przypomniał minister.

Sigmundur Davíð Gunnlaugsson z liberalno-agrarnej Partii Postępu (Framsóknarflokkurinn) stwierdził, że Islandia całkowicie nie zamyka swoich relacji z Unią Europejską, chcąc wzmocnić relacje gospodarcze z tą strukturą.

Komisja Europejska nie jest zaskoczona tą decyzją, a jej rzecznik stwierdził, że nowy rząd od początku deklarował brak chęci do kontynuowania negocjacji. Tak naprawdę wszelkie rozmowy wygasły już w maju po zaprzysiężeniu nowego rządu.

Rozmowy o przystąpieniu Islandii do UE trwały od maja 2009 roku, gdy do władzy doszli socjaldemokraci z partii Sojusz (Samfylkingin), która przegrała ostatnie wybory, bowiem nie radziła ona sobie z kryzysem finansowym, bardzo dotkliwym dla Islandczyków. Nowe władze nie były zainteresowane kontynuowaniem negocjacji, przede wszystkim z powodu rozbieżności na tle połowu makreli.

Z pozoru zabawna sprawa, jest bardzo ważna dla gospodarki Islandii w której rybołówstwo odgrywa kluczową rolę. Islandia oraz Wyspy Owcze zwiększyły limity na połów makreli, co nie spodobało się Wielkiej Brytanii obawiającej się o swoje rybołówstwo zagrożone nieskrępowanym połowem dokonywanym przez te kraje. Unijni politycy wielokrotnie wracali do tej sprawy, a według premiera Gunnlaugssona nie jest ona powiązana z negocjacjami akcesyjnymi, dlatego uznał to za “cios poniżej pasa”.

Źródła: Icenald News Polska (akapity 1-3), Autonom (4-7)
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów” 
 
Źródło: +wolnemedia.net 

2476 odsłon średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑