słowa kluczowe: nacjonalizacja, prywatyzacja, własniść.
Blog2012.12.22 13:22

O tym jak być zdrowym i bogatym

 

umiesz liczyć - licz na siebie

 
...moim zdaniem podstawowa racja która przedmiot sporu sprowadza mało znaczącego albo nawet nic nieznaczącego.
 
Po zapoznaniu się z artykułem Pawła Tonderskiego oraz z dyskusją wywołaną tym artykułem doszedłem do wniosku że nie pozostaje mi nic innego jak spróbować pogodzić różne racje które pewnie byłyby słuszne gdyby nie jedna, moim zdaniem podstawowa racja która przedmiot sporu sprowadza mało znaczącego albo nawet nic nieznaczącego.

Najważniejsze jest aby pacjent sam dysponował pieniędzmi przeznaczonymi na leczenie w ramach swojego indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie powinno też być żadnych ograniczeń administracyjnych typu u jakiego lekarz ma się leczyć, w którym szpitalu i z jakich procedur musi korzystać. Mógłby też wybierać zagraniczne ośrodki lecznicze.
Wtedy niezależnie czy służba zdrowia byłaby państwowa, prywatna czy mieszana ośrodki źle leczące, albo zbyt drogie przy podobnych standardach usług musiałyby na zasadach rynkowych upaść i to nie tylko bez szkody dla pacjentów ale z korzyścią dla ogólnej kondycji służby zdrowia gdyż marni lekarze lub hochsztaplerzy zostaliby wyeliminowani zaś część personelu na poziomie znalazłaby zatrudnienie w dobrze funkcjonujących placówkach.

Jak w każdej regule mogą być wyjątki więc pogotowie ratunkowe mogłoby być tą instytucją finansowaną i nadzorowaną przez państwo aby każdy mógł otrzymać pomoc medyczną w nagłych wypadkach.
Ale równie dobrze rola państwa mogłaby się sprowadzać do organizacji i nadzorowania sieci prywatnych placówek wyspecjalizowanych w udzielaniu takiej pomocy.

To, do czego może prowadzić powierzenie naszego zdrowia państwu zilustruję na poniższym przykładzie.
Załóżmy że została zalegalizowana eutanazja. W przypadku gdy o leczeniu decyduje pacjent a gdy on nie może to jego rodzina, nie ma większego niebezpieczeństwa eutanazji na masową skalę. W przypadku państwa, może ono wśród procedur jakie odgórnie ustala, zatwierdzić takie które dotyczą eutanazji.
Albo inny przykład: jakieś zbrodnicze lobby farmaceutyczne przekupi decydentów do zastosowania śmiercionośnej szczepionki...

Państwo totalitarne charakteryzuje się tym że dąży do zawładnięcia wszystkimi sferami życia człowieka oczywiście pod hasłami dbania o jego dobro. Aby to zrealizować potrzebuje ogromnego aparatu administracyjnego, rozbudowanych sił policyjnych i armii tajnych współpracowników.
Za utrzymanie rządzącej elity wraz z aparatem represji płacą zwykli obywatela więc jeśli chcą coś zmienić muszą otworzyć oczy i przestać dawać się manipulować.

W sporze o to czy służba zdrowia ma być prywatna czy państwowa chodzi o sam spór a więc kolejny temat zastępczy nie tylko z powodów o których pisałem ale też i dlatego że totalitarna władza i tak zrobi to zechce i nie czarujmy się że z jakichś względów ideowych a raczej finansowych.

Ta koniec odpowiedź na intrygującą obietnicę zawartą w podtytule (to dla tych czytelników którzy jeszcze tego nie wiedzą)
Nie powierzaj swego zdrowia i pieniędzy innym bez odpowiedniego rozeznania i gwarancji.
Jeżeli ktoś odebrał ci prawo decydowania o wypracowanych przez ciebie pieniądzach oraz prawo do decydowaniu o swoim zdrowiu (co niestety dotyczy chyba nas wszystkich w Polsce)- walcz o odzyskanie tych praw.
Zaś na początek - nie daj się zwodzić manipulatorom. 
 
zdrowie, pieniądze, władza, totalitaryzm 

2934 odsłony średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
janekk, 2012.12.22 o 13:44
przy okazji propagandy towarzyszącej jednej z "reform" służby zdrowia której hasłem - kluczem miało być "podążanie pieniędzy za pacjentem" ktoś zadał logiczne pytanie w jakiej odległości za pacjentem mają te pieniądze podążać (aby się po drodze nie zgubiły).
Więc tak jak ja wolałbym nie być ubezwłasnowolniony w decydowaniu o swoim zdrowiu tak i nie życzę tego nikomu. (chyba że ktoś takich, życzliwych życzeń sobie nie życzy)
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
Paweł Tonderski, 2012.12.22 o 13:54
To co pan napisał to jest liberalna wolnorynkowa utopia. Niech każdy robi to co chce, ale za włąsne pieniądze. Kto mi zagwarantuje te pieniądze, tak aby mnie było stać na to, żebym czynił to co chcę?! Nawet wtedy, gdy nie będzie już podatków i nie bęedzie obowiązkowych ubezpieczeń. Czy w takiej sytuacji nie będzie prywatnych ubezpieczycieli, czy rynek ubezpieczeniowy nie jest opanowany przez kilka wielkich korporacyjnych firm, które potworzyły monopole i zmowy cenowe na tym rynku, na którym rządzą zysk, dochód, podaż i popyt?!

Dlaczego ktoś, kto z rozmysłem przejmuje polską służbę zdrowia, wykupuje ją na wolnym rynku (prywatyzuje) miałby Polaków leczyć w poczuciu spełnienia swojego obowiązku i misji, którą jest opieka zdrowotna, jeżeli dla niego jedynym celem w tym momencie jest zysk - dochód?

Poza tym, w Polsce już tak jest od kilku lat, że pacjent może wybrać dowolną przychodnię i jakiego chce lekarza, który będzie ich leczył, to samo, jeżeli chodzi o szpitale, nikt w Polsce nie broni Polakom leczyć się w Niemczech, w Anglii czy we Francji. Tylko po pierwsze, jak się nie ma pieniędzy, to nawet nie będzie nas stać na to, aby pojechać kilka ulic dalej komunikacją miejską, ponieważ nie będzie cię stać na zakup biletu. :))))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
MatiRani, 2012.12.22 o 14:02
Pawle, w Polsce szczególnie zas na Swiecie ogólnie, zaden wolny rynek nigdzie nie istnieje.
Gdyby istnial, to bylby na pewno lepszy niz wszelkie systemy istniejace. Dowodzi tego jak sie swietnie zylo w sredniowieczy w Polsce, w Wkl. Brytanii, we Francji - na pewno gdzie indziej tez ale nie czytalem, wiec ogranicze sie do tego co znam.
Piszac o UTOPII wzbudzasz watpliwosci w moim uznaniu dla idei wolnosciowych. Tymniemniej, socjalizm , komunizm, kapitalizm NAWET NA PAPIERZE nie sa spójne logicznie, maja wady podstawowe eliminujace ich mozliwosc poprawnego funkcjonowania.
Natomiast przedstawione przez Janka idee LIBERTARIANSKIE sa gleboko spójne, logiczne, dostosowane do mentalnosci ludzkiej wiec MOZLIWE DO ZASTOSOWANIA.

Klopot w nich, ze utracaja wladze korporatokracjom a oddaja ja ludziom, A tego WLADZA nigdy nie zaakceptuje, bo znaczyloby to jej koniec jej przywilejów, bezkarnosci, bogactwa i hedonizmu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
janekk, 2012.12.22 o 14:39
Paweł Tonderski,
Utopią jest to że ktoś inny lepiej wyda pieniądze niż sam właściciel (najprawdopodobniej część o ile nie wszystkie ukradnie lub roztrwoni bo przecież to nie jego pieniądze).
Lata komunizmu odcisnęły piętno na ludziach, niektórych można nawet zaliczyć do całkiem nowego gatunku - homosovietikus do którego to gatunku na pewno nie można zaliczyć rządzących bo jak sam widzisz oni potrafią się odnaleźć w każdym systemie i założę się że wszelkie idee mają w d.... i jak będzie im się to opłaciło to mogą przystać na każde rozwiązanie.
Na dzień dzisiejszy bardziej im się prawdopodobnie opłaca popierać państwową służbę zdrowia bo w biurokracji jej towarzyszącej mogą ulokować swoich zwolenników, ale w innych okolicznościach może przeważyć chęć zarobienia na różnych koncesjach dla prywatnych instytucji.
Jeszcze raz podkreślam że najpierw trzeba odebrać władzy nasze pieniądze aby za nie móc się ubezpieczyć w taki sposób abyśmy to my sami decydowali o sposobie wydawania pieniędzy z tego ubezpieczeni a nie państwo za pośrednictwem łańcuszka swoich urzędasów co to w dodatku byle czego nie zjedzą i nie wypiją.
Tylko to może być z korzyścią nie tylko dla pacjentów ale i dla placówek i pracowników służby zdrowia.
Ja się nie znam na tym do jakiej opcji można zaliczyć moje poglądy, po prostu staram się kierować logiką i zdrowym rozsądkiem.
Acha są jeszcze ludzie którzy by stracili źródła dochodów w przypadku nakreślonego scenariusza ale ja zakładam ze ty do nich nie należysz a jedynie próbujesz podobnie jak ja znaleźć dobre rozwiązanie problemów
pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
Paweł Tonderski, 2012.12.22 o 14:52
Dobrze my będziemy decydowali o naszych pieniądzach, jestem za, wszystko będzie prywatne, to po co nam państwo i naród, państwo też sprywatyzujemy i wystawimy na sprzedaż?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
janekk, 2012.12.22 o 15:57
Pawle,
wtedy będziemy mogli zaliczyć się do państwa a teraz ...to my dziady (po prośbie, petenci wystawieni na kaprysy władzy która prośby petentów rozpatruje w zależności od pożytku jaki z nich może mieć albo gdy się ich boi, ale obecnie czego władza miałaby się bać?) :)
pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
MatiRani, 2012.12.22 o 14:11
Janek,

SWIETNY ARTYKUL!

Niestety dla dogmatystów socjalizmu czy aktulanego KRK nie do pojecia. Bedzie albo milczenie albo burza nieprzyzwoitosci... oczywiscie, mam w duchu nadzieje ze nie, ze sie podyskutuje korzystnie.

Znowu przytrafilo sie, ze jestem "wyksztaclony" w temacie, bo od 40 lat mam go czesto na tapecie na poziomie administracyjnym bardzo wysokim a od 10 ksztalce w sobie jego podstawe ekonomiczna.

Do tego co piszesz dodalbym moja opinie o preferencji istnienia ubezpieczalni pokrywajacych kazda osobe indywidualnie. Czlowiek dziala zawsze w kierunku polepszenia swego bytu, wiec powiazanie odpowiedzialnosci za swoje zdrowie z oplata za ubezpieczenie tworzy sprzezenie zwrotne pacjent-ubezpieczalnia bardzo polepszajace opieke zdrowotna.
Strasnie dluzo ( dlugo+duzo) mozna na ten temat pisac....

uszanowania
MR
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
janekk, 2012.12.22 o 15:40
MatiRani,
dzięki za opinię człowieka światowego i oczytanego. Ja parę razy byłem za granicą zarobkowo ale w czasach gdy jeszcze opłaciło się tam zarobić a u nas wydać. Teraz tak jak większość staram się przetrwać w rzeczywistości zafundowanej nam przez naszych władców mając jednak nadzieję że Polacy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Na początku artykułu zamieściłem najważniejsze zdanie które chyba muszę podkreślić tłustym drukiem (uwaga nie do Ciebie)

"Najważniejsze jest aby pacjent sam dysponował pieniędzmi przeznaczonymi na leczenie w ramach swojego indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego"

Cała reszta jest tylko prostą tego konsekwencją, podobnie jak to co znakomicie ująłeś w swoim artykule o czterech podstawowych uniwersalnych zasadach etycznych (nie zdążyłem jeszcze skomentować ale 5 dałem zaraz po przeczytaniu)
Wszystko przecież jest takie proste - nie masz pieniędzy musisz nadskakiwać innym,
masz pieniądze - inni nadskakują tobie a ty wybierasz najkorzystniejsze oferty
Totalitarna władza nigdy samorzutnie na takie rozpasanie wolności nie pozwoli, w skrajnym przypadku mogłoby się okazać że jest w ogóle nie potrzebna
pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
w.red, 2012.12.22 o 19:08
Trochę mnie dziwi ta dyskusja na temat tego co jest oczywiste. Bo czy można się spodziewać że "ubezpieczonym" polepszą się warunki tylko z tytułu zmiany nazwy i przynależności firmy ?
Takie myślenie zakrawa na paranoję i zupełne nie zrozumienie funkcjonowania współczesnej "gospodarki rynkowej", gdzie jedynym kryterium jest "zysk". Wiedząc o tym Bismark wykombinował że tylko gromadzenie funduszy przez ubezpieczonych może być tanie i efektywne, a gwarancją ich uczciwości jest autorytet państwa (czyli ogółu obywateli tam ubezpieczonych). Tylko nie przewidział on powstania państw komunistycznych traktujących te instytucje jako dojna krowę i narzędzie do ściągania dodatkowego podatku w sytuacji gdy skarb państwa świecił pustkami. Takie postępowanie przejęły nawet niektóre kraje "zachodu" przyjmując ten zbiurokratyzowany model. Jednak dopóki władała nimi administracja publiczna działało to bez większych zgrzytów. Gdy jednak pieczę przejęła biurokratyczna machina stało się to wynaturzeniem tak jak w krajach soc realu. Z tą różnicą że fundusze ludzi zasilały już kasy państwowe, które zezwalały na nimi na finansowanie różnych banksterów. Przykładem mogą być Niemcy i niedawno USA.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
janekk, 2012.12.22 o 19:49
Szanowny W.redzie,
dość skomplikowany jak dla mnie twój wywód a dla mnie kluczowa jest odpowiedź na pytanie:
czy jesteś za odebraniem państwu pieniędzy za które ma cię leczyć i pozwolenie na to abyś sam zdecydował jak masz się zabezpieczyć na wypadek choroby.
pisałem że to jest punkt wyjścia do zapoczątkowania zdrowienia całego systemu który przecież nie zmiani się natychmiast po słożeniu podpisu j
na jakimś "reformatorskim" dokumencie
pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
w.red, 2012.12.22 o 23:11
Nie istnieje coś takiego jak mityczne "państwo". Są natomiast skorumpowani do cna ludzie wysługujący się systemowi i tych jak pisałem należy pogonić jak pisałem wcześniej "wszyscy won".
Natomiast państwo jak też pisałem nie spełnia swej roli, ale z podanych wcześniej powodów. Odebrać władzę i możliwości szkodzenia -bezapelacyjnie tak. Natomiast przekazywanie za friko instytucji finansowych nad którymi państwo (jako wyraziciel interesów narodu) ma sprawować kontrolę zdecydowanie nie bo wówczas stracimy kontrolę nad tymi instytucjami. Wiem, to nie wyśniony cel libertynów ale tylko ich. I to nawet nie ich co sponsorów z NWO-skim rodowodem.
Ubezpieczaj się gdzie zechcesz, wkrótce przekonasz się jak działają "firmy ubezpieczeniowe". ZUS przy nich to pan Pikuś. I właśnie dlatego od lat trwa o niego batalia by przestał banksterom zabierać zyski. Bo to oni sponsorują takie podejście do tematu. Nie życzę Ci byś kiedykolwiek musiał korzystać z prywatnych ubezpieczycieli. Na koniec powiem ci to co mówił nam wykładowca na szkoleniu.Po co człowiek się ubezpiecza ? Po to by zabezpieczyć ubezpieczającego się przed czymś ?
Otóż nie. Po to Byś Ty "czuł się ubezpieczony" tak jak inni, a on przy okazji mógł dobrze na tym zarobić. Dlatego nie powielaj takiego głupawego wzorca zaprojektowanego w matrixie, bo obudzenie będzie bardzo bolesne.

Wesołych Świąt
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
janekk, 2012.12.23 o 07:27
W.red,
jeśli spojrzeć realistycznie na szanse odzyskania władzy przez naród, czego jak się domyślam i ty jesteś zwolennikiem, określiłbym jako bliskie zeru właśnie z powodu szeroko rozpowszechnionych socjalistycznych poglądów.
Ta władza ma mimo wszystko solidne fundamenty przez to że korumpuje dużą część społeczeństwa przydzielając jej bezproduktywne ale za to dobrze płatne stanowiska w niesamowicie rozdętej administracji która jako żelazny elektorat władzy nie tylko decyduje o jej trwaniu ale jeszcze w ramach odwdzięczania się gotowa jest represjonować obywateli a nie tylko okradać i utrudniać życie. Urzędnik wraz z policjantem to raczej nie funkcjonariusze w służbie narodu a karzące ramie władzy, oczywiście ludowej albo narodowej jakże by inaczej.
Biurokracja w służbie zdrowia nie jest tu żadnym wyjątkiem.
Nie jestem naiwny aby liczyć że jakieś zmiany korzystne dla narodu a sprzeczne z interesem władzy dokona sama władza bez zdecydowanego sprzeciwu społeczeństwa, więc o lepszych rozwiązaniach możemy sobie tylko poteoretyzować a skoro tak to i nie ma się czym specjalnie podniecać.
Jednak o wyplenienie pozostałości komunistycznej mentalności trzeba walczyć nawet jeżeli to nie będzie możliwe w przypadku osób starszych to jeszcze jest niezindoktrynowana młodzież.
p.s.
Dla mnie instytucje ubezpieczające mogą być zarówno państwowe jak i prywatne ale w praworządnym państwie gdzie żaden przekręt nie będzie możliwy a więc i ubezpieczyciele musieliby być ubezpieczeni aby klient nie został na ludzie,
Jednak z uporem maniaka będę powtarzał że sam chcę decydować o tym w jaki sposób wydam pieniądze na leczenie, bo nie interesują mnie procedury, limity, listy leków i całe zamieszanie w biurokratycznej machinie, a jedynie kontakt bez pośredników z lekarzem z który obecnie zamiast mnie rozmawiają państwowi urzędnicy.
Zadam więc pytanie: z kim obecnie bardziej liczy się lekarz, z pacjentem czy z państwowym urzędnikiem??
Zdrowych i Wesołych Świąt
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
w.red, 2012.12.23 o 16:13
Nie ma między nami sporu bo myślimy podobnie, choć może nie tak samo. Bo wolność jednostki może być zrealizowana tylko w oparciu o interes grupy (narodu) czyli w państwie działającym w jej interesie i interesie ogółu. Inaczej ta wolność jest złudzeniem i fałszowaniem rzeczywistości.
Co do młodzieży pełna zgoda. Zaś w kwestii narodu trochę się różnimy. Nie będzie żadnej wolności bez jego udziału. Najpierw więc "wszyscy won", a później wspólnym wysiłkiem tworzyć wolność i powiększać dla niej przestrzeń w zgodzie z wartościami o których pisał 'Mati

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
janekk, 2012.12.22 o 16:18
Chciałem wyjaśnić skąd tyle odsłon pod artykułem.
Chcę zamieścić komentarz - 1 odsłona
zatwierdzam komentarz - wylogowanie 2 odsłona
loguję się - 3 odsłona
znów wciskam "odpowiedz" 4 odsłona
szybko wklejam skopiowany wcześniej (przezornie) wpis i zatwierdzam - poszło - 5 odsłona
Razem 3 komentarze x 5 odsłony to 15 odsłon ( czasem więcej)
Nie wiem czy inni też tak mają ale u mnie komentowanie na tym portalu to ciężki kawałek chleba)
Może to wina mobilnego internetu bo to samo jest na różnych przeglądarkach i jednakowo na smartfonie jak i na laptopie
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
Piotr Świtecki, 2012.12.22 o 19:53
No właśnie - czy inni też tak mają? Czy tylko pan janekk?
"ciężki kawałek chleba" ;-)
Panu janekku odpowiedziałem prywatną wiadomością, zwrotnie proszę też albo z formularza kontaktowego +polacy.eu.org albo mailem.
Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
janekk, 2012.12.24 o 10:56
Szanowni czytelnicy,
zanim artykuł wraz z komentarzami zniknie ze strony głównej portalu pokuszę się na małe podsumowanie. Przedstawiony w artykule punkt widzenia dostał dwa głosy poparcia, w tym tylko jeden „na piśmie” więc drugi może tylko grzecznościowo, mimo sporej ilości wejść na stronę.
Świadczy to chyba o tym że przytłaczająca większość czytających ma socjalistyczne poglądy i marzenia o sprawiedliwym państwie opiekuńczym i chyba nawet nie zdaje sobie z tego sprawy że jest niewolnikami obecnego systemu po przecież to co mamy obecnie to tylko mutacja komunizmu czy socjalizmu w którym możliwość znośnej albo nawet całkiem dobrej egzystencji zapewnia popieranie rządzącej kliki co niestety odbywa się z ogromną szkodą dla większości obywateli i dla kondycji państwa.
O nieefektywności ekonomicznej systemów totalitarnych nie trzeba chyba większości ludzi przekonywać więc skąd ta niemożność odrzucenia niewolniczej mentalności tego nie wiem!
Moja perswazja jest oczywiście skierowana do ludzi nie czerpiących korzyści z przynależności do pasożytującego na Polsce UKŁADU bo ci pewnie dobrze wiedzą o co chodzi ale FORSA JEST NAJWAŻNIEJSZA!

Wesołych Świąt
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: O tym jak być zdrowym i bogatym 
Zenon Jaszczuk, 2012.12.24 o 16:11
janekk.
W Świątecznym prezencie ;-))).Nic nie zmienisz, już jesteśmy karani za zbrodniomyśli - Orwell Rok 1984 Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑