słowa kluczowe: Ciepielów Konrad Szymański, Gołebiewski, Historia Kowalskich, Pasikowski, Pawlicki, Polłosie, film, parlament europejski.
Linki, cytaty, nowiny2012.12.03 14:46 14:47

Tego nie można przegapić! „Historia Kowalskich”

(poleca )

Zapowiada się filmowy wieczór

 
Odtrutka na "Pokłosie" Pasikowskiego dziś, tj. 3 grudnia 2012 r., w jedynce TVP o godz. 22.20
 
żródło: +wpolityce.pl

„Historia Kowalskich” – głośny film Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego, który w ubiegłym tygodniu miało okazję zobaczyć wielu polityków z naszego kontynentu, dzięki pokazowi w Parlamencie Europejskim, dziś będą mogli zobaczyć wszyscy Polacy.

Projekcja filmu, który być może choć trochę odrobi straty na wizerunku Polski po wyprodukowaniu wysokobudżetowego „Pokłosia” Władysława Pasikowskiego, zaplanowana jest na godzinę 22.20 w programie pierwszym TVP.

„Historia Kowalskich” jest fabularyzowanym dokumentem. Opowieści – pracowicie zebrane od świadków zbrodni niemieckich na Żydach i ratujących ich Polakach na Mazowszu – odtwarzają zawodowi aktorzy.

To co różni „Historię Kowalskich” od „Pokłosia”, to fakt, że w obrazie Gołębiewskiego i Pawlickiego nie ma nic zmyślonego, nie ma nic z propagandy czy taniego, nachalnego dydaktyzmu. Są tam zawarte tylko prawdziwe zdarzenia. A one wciąż przemawiają do wyobraźni.

Miejscem akcji filmu jest wieś Ciepielów, gdzie w 1942 r. małżeństwo Bronisławy i Adama Kowalskich ukrywali miejscowych Żydów – swoich sąsiadów.

Następnie Niemcy odkryli, że nie tylko rodzina Kowalskich miała „na sumieniu” ukrywanie ściganych przez nich „podludzi”. Spalili więc żywcem 34 Polaków, w tym małżonków Kowalskich i ich pięcioro małych dzieci.

W projekcji "Historii Kowalskich" w Parlamencie Europejskim, który to pomysł wyszedł od Konrada Szymańskiego, europosła PiS, wzięło udział ponad 100 osób ze wszystkich instytucji europejskich, w tym Komisji, Rady i Parlamentu. Film obejrzeli także ambasadorowie Ukrainy i Estonii oraz dyplomaci ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Bułgarii i Gruzji.

Ponad tysiąc egzemplarzy filmu w tłumaczonej na siedem języków wersji DVD trafiło do wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego, wszystkich Komisarzy i najważniejszych polityków unijnych.

Konrad Szymański przed projekcją filmu w PE powiedział do publiczności m.in:

    Jestem pewien, że każdy, kto obejrzy ten film zrozumie dlaczego, jako Polacy, sprzeciwiamy się, czasem gwałtownie, wobec tych nieodpowiedzialnych i bezmyślnych sformułowań o "polskich obozach koncentracyjnych". Mam również nadzieję, że przyłączycie się do naszych wysiłków przywracania prawdy o historii okupowanej Polski i żydowskim losie w naszej części Europy.

Slaw

CAŁOŚĆ PRZEMÓWIENIE EUROPOSŁA SZYMAŃSKIEGO I WIĘCEJ O PROJEKCJI "HISTORII KOWALSKICH" W PE CZYTAJ TUTAJ: Pełna sala na projekcji "Historii Kowalskich" w Parlamencie Europejskim! Szczepionka na "Pokłosie" zostanie też rozesłana na DVD 

2515 odsłon średnio 5 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Tego nie można przegapić! „Historia Kowalskich” 
Hindukusz-Milena, 2012.12.03 o 23:05
Właśnie oglądam.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Tego nie można przegapić! „Historia Kowalskich” 
MatiRani, 2012.12.03 o 23:21
Rosnie serce!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Tego nie można przegapić! „Historia Kowalskich” 
Piotr Świtecki, 2012.12.04 o 00:13
Nie każdemu dane było oglądanie - można ewentualnie prosić dwa słowa wrażeń/recenzji? Z góry dziękuję!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Tego nie można przegapić! „Historia Kowalskich” 
Christophoros Scholastikos, 2012.12.04 o 09:51
Ja niestety widziałem jedynie ostatni kwadrans. Generalnie nieprzyjemnie się patrzyło, niemieccy żołnierze włazili do wiejskich domów i terroryzowali wielodzietne rodziny. Później spalili jedną chatę z ludźmi w środku. Bezwzględnie, z sadystyczną perfekcją. Chciałoby się powiedzieć - porządna robota, żadnych niedociągnięć..

Okrutne sceny prawdziwej historii..
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Tego nie można przegapić! „Historia Kowalskich” 
Hindukusz-Milena, 2012.12.04 o 13:08
Nie oglądałam od samego początku ale chyba większą część. Fabularyzowany dokument pokazuje jak wyglądało życie w tej wsi przed wojną to znaczy charakteryzuje społeczność polską i żydowską. Zwrócono uwagę na odrębności kulturowe, przybliżając mało obecnie znaną(przeciętnemu Polakowi) kulturę żydowską.Z treści filmu wynika, że tamtejsi Żydzi(bardzo religijni,właściciele sklepów, zakładów rzemieślniczych)obawiali się wojny z Niemcami i radzili co najlepiej zrobić.Część z nich uważała, że lepiej"stać z boku" ale część utożsamiała się z Polską i Polakami.Pokazano nawet jak Żydzi śpiewali w synagodze hymn Polski.Jeden ze starszych mieszkańców wsi(Polak) opowiadał o znajomym Żydzie,który często grał w kościele i szanował naszą religię(klękał na podniesienie itp). Ogólny obraz był taki, że mieszkańcy wsi byli ze sobą zżyci niezależnie od różnic religijnych i narodowościowych. Zapewne Niemcy mieli świadomość takiej sytuacji w Polsce i dlatego za pomoc Żydom ustanowili karę śmierci(w Polsce i na Ukrainie).
Rodzina polska, która zdecydowała się ukrywać Żydów podjęła decyzję po długich rozważaniach.Jeden z braci Kowalskich długo nie chciał się zgodzić.Najprawdopodobniej zostali wydani przez jakiegoś sąsiada bo pokazano, że jeden tam za nimi chodził, dopytywał, podejrzewał,zazdrościł rzekomo lepszych butów, obfitszych zakupów itp.Niemcy nieprzypadkowo przyszli do tej rodziny.Wiedzieli kogo szukają. Dalej to już tak jak pisał Christo - sama tragedia.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Link do filmu "Historia Kowalskich" 
Christophoros Scholastikos, 2012.12.11 o 11:04
Film jest już na youtubie:
+www.youtube.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Link do filmu "Historia Kowalskich" 
Toja, 2012.12.18 o 02:25
Dziekuje za link!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑