słowa kluczowe: Euro, Hiszpania, ekonomia, finanse, pieniądz, pieniądze, rozliczenia, waluta.
Linki, cytaty, nowiny2012.08.28 22:44 22:46

Hiszpanie tworzą alternatywne pieniądze poza obiegiem euro

(poleca )
 
Hiszpanie używają alternatywnego pieniądza lub rozliczają się metodą praca za pracę
 
Hiszpanie radzą sobie z kryzysem w niekonwencjonalny sposób, tworząc alternatywny pieniądz wobec euro lub rozliczając się metodą praca za pracę, czyli korzystając z waluty, której jednostką jest godzina – pisze we wtorek „Washington Post”.

Za wykonaną w Barcelonie pracę można otrzymać zapłatę określoną jako – na przykład – „10 godzin”. Jest to respektowana w całym mieście „sieć kredytowa” – jak określa alternatywny system płatności waszyngtoński dziennik.

Otrzymawszy jakąś sumę „godzin” można ją wymienić na wizytę u fryzjera, lekcję jogi czy nawet zlecenie dla stolarza.

W czasach, w których przyszłość euro jest niepewna, miliony Hiszpanów nie mają pracy, czy też pracują w niepełnym wymiarze, a z gotówką jest krucho, w niektórych regionach kraju zaczyna się rozwijać „gospodarka równoległa”, która pozwala ludziom „żyć poza wspólną walutą” strefy euro – pisze „WP”.

Mieszkańcy miasta Malaga utworzyli portal internetowy, który umożliwia zarabianie i zakupy przy użyciu waluty wirtualnej.

W Barcelonie najlepiej przyjął się model „banków czasu”, pozwalający na wymianę usług bez udziału pieniędzy.

„To sposób na życie dla ludzi, którzy znaleźli się na marginesie gospodarki” – mówi w rozmowie z „WP” koordynatorka Hiszpańskiej Sieci Banków Czasu, Josefina Altes.

W Hiszpanii jest obecnie 325 „banków czasu” i alternatywnych systemów walutowych, w których uczestniczą dziesiątki tysięcy osób. W sumie projekty te stanowią jeden z największych na świecie eksperymentów dotyczących posługiwania się „społecznymi pieniędzmi” – pisze waszyngtoński dziennik.

To nie jest tylko „desperacki sposób na przetrwanie koszmarnego kryzysu gospodarczego, ale też część (inicjatyw dotyczących) spółdzielczości, unii kredytowych, banków wspólnot komunalnych, farm organicznych i reaktywacji fabryk – alternatywnej gospodarki – ku której zmierza ruch Okupuj („Oburzonych”) – mówi wykładowca Uniwersytetu w Liverpoolu, Peter North.

30-letni technik komputerowy Sergi Alonso, któremu nie udało się znaleźć pracy w pełnym wymiarze pomaga – poprzez system „banków czasu” – niezliczonym sąsiadom zakładać strony internetowe i rozwiązywać problemy ze sprzętem. Ludzie płacą mu różnymi usługami – od szkoleń w projektowaniu graficznym po lekcje pianina.

„Banki czasu” pozwoliły ludziom przypomnieć sobie, że „niezależnie od tego, jakie masz umiejętności, zawsze masz innym coś do zaoferowania” – powiedział Alonso.

Wspólna filozofia wielu z tych banków polega na założeniu, że czas każdego z nas jest wart tyle samo, „nawet jeśli jesteś lekarzem” – podsumowuje waszyngtoński dziennik.

(PAP) 
 
Źródło: +www.bibula.com 

2697 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Hiszpanie tworzą alternatywne pieniądze poza obiegiem euro 
Paweł Tonderski, 2012.08.29 o 00:25
Jestem pewny, że Hiszpanie dadzą sobie radę i oni również, tak jak my, przebudzimy się z tego masońsko - żydowsko - syjonistycznego - komunistycznego snu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hiszpanie tworzą alternatywne pieniądze poza obiegiem euro 
MatiRani, 2012.08.29 o 14:58
WSPANIALE!
To najwieksze zagrozenie dla banksterów. Oddolne, popularne, uczciwe.
Hiszpania juz sie raz organizowala oddolnie i harmonijnie. W Guerra Civil jaka to spowodowalo, strona komunistyczna i rzadowa, pierwsze co robily, to mordowaly i niszyczly tych "anarchistów" a dopiero potem walczyly miedzy soba. Zrozumiec to mozna, jesli sie wezmie pod uwage, ze banksterstwo pod wodza Rotszyldów, jak zwykle, obstawialo obie opcje majace szanse na wygranie.
Na malutka skale byl taki system wprowadzony w Ustce, pewnego lata, wsrod ludniosci i turystów - skonczylo sie to inwazja sil specjalnych, konfiskata bonów, po interwencji Banku Centralnego, który jest jedynym uprawnionym organem do emitowania srodków platniczych.
Zycze im powodzenia z calego serca
MLR
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
"Oddolne, popularne, uczciwe." 
Piotr Świtecki, 2012.08.29 o 15:26
Oddolne, popularne, uczciwe.

Na jakiej podstawie ta opinia?

Czyzby poza Rotschildami nie było na świecie złodziei i manipulantów lub osób zdeterminowanych do balansowania na granicy prawa lub "bycia w porządku wobec innych"?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Oddolne, popularne, uczciwe." 
MatiRani, 2012.08.29 o 16:20
Na podstawie tejze wiedzy:

+www.iamthewitness.com

+www.bibliotecapleyades.net

+www.jesushuertadesoto.com

Jezeli czegos z tych pozycji jeszcze Pan nie czytal to moze napisze jakies streszczenie, choc nie czuje sie jeszcze na silach aby poprawnie to zrobic. Jedno jest rozumiec i czuc prawde, inne napisac to klarownie ;-(
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Oddolne, popularne, uczciwe." 
Piotr Świtecki, 2012.08.29 o 16:26
Byłoby bardzo dobrze, gdyby recenzje/streszczenia pojawiły się w sieci. Ludzie nie tylko nie mają czasu albo nawet zainteresowania, by czytać (szczególnie że wiele pozycji jest oblepionych etykietkami "oszołomstwa", "ciemnoty", "antysemityzmu" itp.), ale często nawet nie wiedzą, co warto i należy znać.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Oddolne, popularne, uczciwe." 
MatiRani, 2012.08.29 o 16:22
Linki, cytaty, nowiny:
Gigantyczne oszustwo Rezerwy Federalnej
Skok na kraj?
Jak Goldman Sachs wywołał globalny głód w latach 2006-2008
Komisja Europejska wyciąga wnioski z kryzysu
Cywilizacyjne uwarunkowania ekonomii
Jak Banksterzy zawłaszczyli Świat i ...coś wiecej.


...
:-))

( patrz na prawo na tej samej stronie )
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Oddolne, popularne, uczciwe." 
Piotr Świtecki, 2012.08.29 o 16:31
No tak, trochę tu się czepiam. Ale jak nie ja, to się przyczepią inni. To, że czegoś nie robią Rotschildowie nie znaczy jeszcze, że robią to jeden w drugiego anioły bez skazy. Jest takie porzekadło o łowieniu ryb w mętnej wodzie. A sytuacja ewidentnie była i nadal jest mętna. Nie ma co idealizować.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Oddolne, popularne, uczciwe." 
MatiRani, 2012.08.29 o 17:51
Nie szkodzi. Mam tendencje do skracania i kondensowania co czasami uhermetycznia moje wywody.
Nie mam "obsesji" z Czrwonymiszyldami, po prostu wnioskuje, ze jesli posiadali w 2006 roku 250 trylionów majatku, czyli polowe wartosci calej Ziemi, to maja wplyw znaczny na to sie dzieje.
Dalej dedukujac, jesli Soros zrobil szwindel na funcie i swoja fortune uzywaja funduszy tegoz R, to znaczy ze pracuje dla nich - a ze ma wplyw wielki na to co sie dzieje w Polsce poprzez rózne fundacje, to logiczny wniosek tez sie narzuca.
Dodajmy uwazne czytanie linku o historii tej rodziny i wnioski z tejze informacji o historii na dzien dzisejszy.
My sobie chyba nawet nie mozemy wyobrazic co znaczy miec na Swiecie 110 posesji w których codziennie zaklada sie swieza posciel i kupuje swieze produkty zywnosciowe, aby dany R w podrózy mial ZAWSZE mete gotowa do przyjecia go tak, jak by wrócil de swojego domu rodzinnego.
Potega tej calej opresyjnej dla wolnosci struktury opiera sie na lichwie bankowej, na falszywym aksjomacie, ze potrzebujemy pieniedzy bankowych, oficjalnych, aby zyc i dzialac.
Rózne sa systemy alternatywne, od talley sticks do dzisiaj jeszcze istniejacych papierków burmistrza na jednej z wysp Kanalu La Manche, dzieki którym od stu lat buduje sie BEZ PIENIEDZY kryta sale targowa, droge, most, port, szkole, plac itd... do dystrybutyzmu socjalnego propagowanego przez , bodjaze, Jacka z Toronto.
Klaniam sie
Maciej z Santiago
;-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Hiszpanie tworzą alternatywne pieniądze poza obiegiem euro 
Hindukusz-Milena, 2012.08.29 o 22:47
Jestem pełna uznania dla pomysłowości Hiszpanów i życzę im wszystkiego najlepszego.
Ich działania pokazują, że można i trzeba zmienić dotychczasowe mechanizmy rządzące gospodarką.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑