słowa kluczowe: polityka.
Cywilizacja Polska - dyskusje2012.08.24 11:26

Cywilizacja Polska a wojna w 1939 roku

 

Analizy

 
Inne przesłanki
 

Zbliża się kolejna rocznica i kolejne analizy – a to o zbrodniczej roli Piłsudskiego, który jest za to odpowiedzialny, bo zmienił wyznanie itd.(???), a to z racji innych okoliczności, które w sumie doprowadziły Polskę do tragicznego stanu.

 

Chcę więc zaproponować inny ciąg myślowy wskazujący na uwarunkowania, które są pomijane w przedstawionych (jak do tej pory) rozważaniach.

 

Przede wszystkim należy zauważyć, że Polska Odmienność Cywilizacyjne – jeśli tylko  realizowana w praktyce,  jest zagrożeniem dla wszystkich cywilizacji nam ościennych i występujących też na terenie działania CP.

Po prostu ujawnia wszystkie niegodziwości popełniane tamże, a przy wzroście świadomości społeczeństw – prowadzi do ich upadku.

Konieczne jest z jednej strony manipulowanie świadomością, z drugiej zaś – likwidacja przykładu.

W tych kategoriach należy rozważać zaciekłą nienawiść  jaką kierowali przywódcy całej Europy (i po części świata), względem Polski.

 

Najważniejszym celem – była likwidacja Polski. Tak to przedstawiają archiwa niemieckie, ale i takie było nastawienie sowieckie.

 

Można wnioskować, że polityka Anglii była prowadzona w tym samym duchu. Świadczy o tym fakt udzielenia gwarancji Polsce przez Anglię w marcu 1939 roku.

 

Gwarancji o które Polska nie zabiegała, a Piłsudski przestrzegał przed pochopnym wchodzeniem w ten krąg zależności.

 

Zadziwia układność władz ówczesnej Polski, które ten akt zaaprobowały, a co skończyło się wypowiedzeniem paktu o nieagresji obowiązującym między Polską, a Niemcami.

 

Można tylko domyślać się, że miała miejsce „cicha dyplomacja”, której celem była likwidacja Polski. Ten wątek pozostawiam własnym przemyśleniom Czytelnika.

 

Sytuacja stała się klarowna; Polska miała rzekome gwarancje państw zachodu, a praktycznie została pozbawiona samodzielności w podejmowaniu decyzji. Czy Anglia i Francja udzielając gwarancji – poczyniły jakieś kroki przygotowujące wypełnienie zobowiązań?

 

Natomiast otwarło to możliwość rokowań między Niemcami i sowietami – przy udziale obserwatorów zachodnich. Aby przypadkiem nie doszło do jakichś niewłaściwych ustaleń. Zachód miał doskonałą wiedzę o stanie rokowań. Wystarczy je prześledzić.

Tylko celem nie było zachowanie pokoju, a realizacja wskazanej linii postępowania.

 

Jeśli do tego dodać, że mimo wiedzy o zawartym pakcie Riebentrop – Mołotow, wraz z aneksem, gdy Polska ogłosiła mobilizację – to została ona przerwana na skutek nacisków zachodu.

 

Po prostu – nawet połączone siły sowiecko – niemieckie mogły nie być wystarczające do szybkiego złamania Polski. Czas zaś miał istotne znaczenie w całej operacji.

 

Dalszy przebieg wypadków – to konsekwencja wojenna; nie wszystko da się przewidzieć. Ale umowy dotyczące zakończenia wojny i działania po wojnie – wskazują na taką pierwotną motywację.

 

Obecnie – ponownie znajdujemy się u progu kryzysu – kryzysu o charakterze cywilizacyjnym. Warto więc prześledzić historyczne zaszłości, aby wyciągnąć wnioski dotyczące przyszłości.

 
 

 

3488 odsłon średnio 4,8 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Cywilizacja Polska a wojna w 1939 roku 
Piotr Świtecki, 2012.08.24 o 14:02
Zastanawia mnie, jak to było z elitami II RP. Mam wrażenie, że nie popisały się. Nie mam jednak wiedzy. Byłbym wdzięczny za jakieś wypowiedzi w tym temacie. Szczególnie, że - jak to wskazuje Krzysztof - brak elit jest współcześnie ogromną ułomnością Polski.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska a wojna w 1939 roku 
Paweł Tonderski, 2012.08.24 o 16:23
Tamte elity, które rządziły wtedy Polską zajmowały się rautami, okultyzmem, wróżbiarstwem, jasnowidztwem, satanizmem, orgiami, skandalami i wojażami po Europie.

A tych w Polsce, co naprawdę edukowali Polaków i chcieli odmienić Polskę, wsadzali do więzień i zakazywali, im ich działalności politycznej w jawnych organizacjach, co powodowało, że te organizacje w jakoby wolnej Polsce wchodziły w konspiracyjną działalność przypominającą działania i styl lóż masońskich. :)

Krzysztof okropnie spłaszczył temat elit II RP. Dla mnie, niestety tym wzorem nigdy nie będzie sanacja, tak jak i sam Piłsudski. Dla mnie nie jest to człowiek, którego można postawić nam na zwór i nie można go lansować, jako symbol cywilizacji polskiej, ponieważ to właśnie on jest zaprzeczeniem tych wszystkich wartości, o które w dniu dzisiejszym walczymy i chcemy je odrestaurować.

Nie chcę jednak, aby moje wpisy były traktowane, jako przyczynek do kłótni i animozji, dlatego nie będę już pisał na ten temat pod wpisami Krzysztofa o cywilizacji polskiej.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska a wojna w 1939 roku 
MatiRani, 2012.08.25 o 01:27
<<<< a praktycznie została pozbawiona samodzielności w podejmowaniu decyzji.>>> co blizej, móglbym prosic?
ZP
MLR
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska a wojna w 1939 roku 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.08.25 o 08:22
Przyjmując gwarancje angielskie - nie mieliśmy z tego powodu żadnych korzyści. Znaleźliśmy się w orbicie wpływów zachodu i tym samym po stronie zachodu w konflikcie z Niemcami.

Co i raz rozważana jest opcja współpracy z Niemcami - czy nie byłaby dla Polski korzystniejsza?

To równie błędne stanowisko. Jedyną racją było zachowanie samodzielności i balansowanie.

Można mieć wiele zastrzeżeń do Piłsudskiego - ale ten kierunek był jedynym zapewniającym niepodległość. Na tym tle rola Dmowskiego może być różnie oceniana; jego (i teraz twierdzenie ND), wpływ na odzyskanie niepodległości jest specyficzny.
Bo ważna rola w rokowaniach - tyle, że bez zaplecza. Goły intelekt. W jego przypadku - niepodległość byłaby widziana jako darowana przez zachód; tu istotna jest rola Paderewskiego mającego wpływ na Wilsona.

Wielkość Dmowskiego - to "przypomnienie polskości". Wartości, jakie niesie polskość. Bez tej dumy z polskości - nie dałoby się odzyskać niepodległości.
Ale strategia - zbyt idealistyczna w traktowaniu naszych wrogów (wszystkich).

Dlatego zachód pomagał, ale niechętnie;-))) A już szczególnie Anglia. Tu widać wpływy masońskie i żydowskie.
We Francji do władzy gdzieś w 1936, czy coś około, doszły siły lewicy (też tej proweniencji) - relacje z Polską zmieniły się.

W jednym ma rację Paweł Tonderski; Sanacja - to elity, które nie były w stanie sprostać wpływam obcym w tej skomplikowanej sytuacji.
Można nawet mniemać, że były już zinfiltrowane i realizowały obce interesy.

Proponuję w takich kategorich rozważać przyjęcie angielskich gwarancji przez Polskę . Rola Becka nie jest dla mnie jednoznaczna.
Zadziwia, mimo wszystko decyzja Rydza o opuszczeniu kraju - to nie była decyzja racjonalna. Zadziwiające było, że podjęta natychmiast po wkroczeniu sowietów.
Czy nie dziwi, że w takim przypadku próbuje się choć przez kilka dni analizować sytuację?

Całość wskazuje na uwarunkowania inne niż w oficjalnym obiegu.
jakie?
Nie wiem. Ale trzeba na to patrzeć z innej perspektywy. I nie twierdzić, że winę za to ponosi Piłsudski, bo akurat to - to jedna z zasłon rzeczywistego przebiegu zdarzeń.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska a wojna w 1939 roku 
MatiRani, 2012.08.25 o 20:08
Dziekuje
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska a wojna w 1939 roku 
Piotr Świtecki, 2012.08.27 o 16:55
Od około 13'50" i dalej wspominana jest sytuacja w Polsce międzywojennej (masoneria vs. Piłsudski) i później. +www.radiomaryja.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑