słowa kluczowe: Chiny, cywilizacja, edukacja, społeczeństwo, świat.
Linki, cytaty, nowiny2012.05.10 09:24

Chiny najmądrzejszym krajem na świecie

(poleca )
 
Poziom kształcenia w Chinach znacząco przewyższa poziom w wielu wysoko rozwiniętych krajach Zachodu.
 
W Chinach rośnie poziom wykształcenia. Według wpływowego Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA) w rankingach przodują nie tylko chińskie metropolie, ale i obszary wiejskie. Za to szokująco słabo wypadło wiele krajów zachodnich, podała „Gazeta Wyborcza”.

Poziom kształcenia w Chinach znacząco przewyższa poziom w wielu wysoko rozwiniętych krajach Zachodu. W zestawieniu PISA z 2009 roku Szanghaj zajął pierwsze miejsce, ale wtedy jeszcze nie było jasne, czy Szanghaj i Hongkong – który również znalazł się w ścisłej czołówce – są reprezentatywne dla reszty kraju. W tym roku okazało się, że i reszta kraju również wypadła bardzo mocno.

Badanie nie odnotowało też specjalnych nierówności między uczniami z bogatszych i uboższych rodzin. Koordynator projektu Andreas Schleicher wspominał, że podczas swojej ostatniej podróży do tego kraju zauważył, że w biedniejszych regionach tego kraju najokazalszymi budynkami są zawsze szkoły, podczas gdy w krajach zachodnich to zazwyczaj centra handlowe. „Tak właśnie wygląda kraj, który inwestuje w swoją przyszłość, w przeciwieństwie do krajów, które wolą inwestować w aktualną konsumpcję” – powiedział Schleicher.

Ciekawą zależność pokazały też odpowiedzi uczniów na pytania, w jaki sposób człowiek osiąga sukces. Dzieci w USA odpowiadały, że decyduje o tym szczęście – albo ktoś urodzi się ze zdolnościami w kierunku nauk ścisłych, albo nie. W Europie uczniowie uważają, że sukces zależy od dziedzictwa społecznego. Tymczasem ponad 90 proc. dzieci w Chinach jest przekonanych, że ich powodzenie będzie zależało tylko od ich ciężkiej pracy. 
 
Źródło: +wolnemedia.net 

1961 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Chiny najmądrzejszym krajem na świecie 
w.red, 2012.05.10 o 09:36
Pojęcie "sukcesu w życiu" jest o wiele bardziej złożone, zatem uogólnianie go nic nie daje. Ale z główną tezą dotyczącą wykształcenia trudno się nie zgodzić. Choć nie od rzeczy byłoby zapytać jaką cenę za to płacą..dzieci w Chinach. Inna rzecz, że kraje "rozwiniętych demonkracji" nie są zainteresowane kształceniem swoich obywateli.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑