słowa kluczowe: 1970, Grudzień, Grudzień '70, Jaruzelski, Wybrzeże, wojsko, wypadki grudniowe.
Linki, cytaty, nowiny2011.04.20 15:46 15:58

Czarny czwartek. Dlaczego?

(poleca )
 
Film o Grudniu '70 na stronach IPN
 
Źródło: www.grudzien70.ipn.gov.pl (film do obejrzenia na stronie)

Film dokumentalny „Czarny czwartek. Dlaczego?”, zrealizowany specjalnie dla Instytutu Pamięci Narodowej, odsłania najbardziej wstrząsający fragment grudniowej tragedii na Wybrzeżu w 1970 roku – okoliczności i przebieg masakry w Gdyni, zbiorowego morderstwa popełnionego na bezbronnych, niewinnych ludziach przez wojsko i milicję uprawnione do użycia broni palnej przez komunistyczną władzę.

W filmie wykorzystano po raz pierwszy relacje lekarzy, którzy 17 grudnia 1970 roku w dwóch gdyńskich szpitalach walczyli o życie ciężko rannych mieszkańców miasta. Ich świadectwo, jak również wspomnienia innych uczestników gdyńskiego dramatu, pozwalają z bliska, z niemal kliniczną dokładnością przyjrzeć się przerażającym faktom.

Film jest solidnie osadzony w tle historycznym, co widzowi pozwoli poznać genezę wypadków grudniowych i skupić się na losie spacyfikowanej Gdyni.

Prócz zdjęć dokumentalnych, zaletą filmu jest wykorzystanie wielu ujęć z planu filmu fabularnego „Czarny czwartek” w reżyserii Antoniego Krauze, który stanowi wierną rekonstrukcję gdyńskiej tragedii. Nad filmem dokumentalnym dla IPN pracowali m.in. scenarzyści „Czarnego czwartku” – Mirosław Piepka i Michał Pruski.

Dokument można potraktować jako swoisty wstęp albo też suplement do fabularnego „Czarnego czwartku”. Precyzja wykładu historycznego powoduje, że film „Czarny czwartek. Dlaczego?” jest przystępnie poprowadzoną lekcją, mogącą posłużyć, jako materiał do wykorzystania w nauczaniu szkolnym.

Scenariusz i realizacja: Irena Siedlar
Współpraca: Alicja Dawidziuk, Marek Gąsecki, Maria Gąsecka
Autorzy komentarza: Michał Pruski, Mirosław Piepka
Rok produkcji: 2010
Czas: 40 min

 

2716 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Czarny czwartek. Dlaczego? 
Adam39, 2011.04.21 o 12:38
Nie lubię oglądać fabularyzowanych dokumentów. Obejrzałem pierwsze 12 min. filmu i komentarz do niego uważam za tendencyjny. Naród Polski swoją podmiotowość stracił w 1939 roku. Po wojnie władze nad nami sprawowali przede wszystkim żydzi z nadania Stalina i Berii z dokooptowanymi będącymi jednak w mniejszości renegatami. Opis historyczny jest bardzo lakoniczny nie uwzględniający walk frakcyjnych w gremiach kierowniczych PZPR, szczególnie po śmierci Stalina, gdzie dominująca frakcja żydowska starała się utrzymać status quo. Prześlizgnięcie się po Wydarzeniach Poznańskich 1956 roku, bez ich genezy jest już manipulatorstwem. Również przedstawienie otoczonego zewsząd żydami Gomółki, jako tego złego twardogłowego zamordystę (w domyśle ciemniaka) i podkreślenie 68 roku jako nagonki antysemickiej jest nie prawdziwe.
To na razie tyle moich spostrzeżeń odnośnie wzmiankowanego filmu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑