słowa kluczowe: 1970, 1981, Grudzień '70, Jaruzelski, Solidarność, Stan Wojenny, generał, grudzień, grudzień 1970, jaruzel, stan wojenny.
Linki, cytaty, nowiny2010.12.16 12:26

Białe jest białe, czarne jest czarne

(poleca )
 
Kibice Lechii Gdańsk pamiętają o ofiarach Grudnia’70 i stanu wojennego.
 
Na budynku NSZZ „Solidarność” w Gdańsku zawisł banner upamiętniający przypadające w tym roku rocznice: 40 rocznicę wydarzeń Grudnia’70 na Wybrzeżu i 29 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Z pomysłem do NSZZ „S” zgłosili się kibice Lechii, którzy w ten sposób chcieli uczcić ofiary tamtych wydarzeń. – Kibice Lechii chcą podtrzymywać pamięć o swoich kolegach czy członkach rodziny, którzy zginęli podczas tamtych wydarzeń. To rocznice, o których trzeba pamiętać – mówi Zbigniew Wnuk, jeden z pomysłodawców akcji.

Banner z hasłem „BEZKARNE MORDY”, pomimo fatalnej pogody udało się zawiesić na budynku NSZZ „S” w sobotni poranek. Na czarnym tle widzimy rozjeżdżający napis „grudzień 1970/1981” czołg, prowadzony przez generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka. Autorem projektu bannera jest Robert Kwiatek ze Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, które uczestniczy w realizacji projektu. – Członkowie naszego stowarzyszenia to w dużej części kibice Lechii. Dlatego wspólnie realizujemy ten projekt – mówi Robert Kwiatek.

Jego zdaniem takie akcje są bardzo potrzebne, ponieważ wiele zbrodni z okresu PRL nie zostało osądzonych, pomimo że od 20 lat mamy wolną Polskę. – My jesteśmy środowiskiem radykalnym. Dla nas rzeczy są czarne i białe. Jeśli my nie osądzimy tych zbrodni, to nikt tego nie zrobi, a niedługo okaże się, że generał Jaruzelski był bohaterem – dodaje Kwiatek.

To nie pierwszy raz, kiedy miłośnicy sportu pokazują, że nie zapominają o tych, dzięki którym mogą dziś żyć w wolnej Polsce. W 2006 r. podczas katowickich derbów, kibice GKS-u i Rozwoju wspomnieli rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Mecz poprzedził występ orkiestry górniczej, piłkarze wyszli na boisko w czarnych koszulach, pamięć poległych uczczono minutą ciszy. Na jednym z transparentów fani futbolu napisali „16 grudnia 1981 – pamiętamy!”. Na trybuny zaproszono rodziny pomordowanych górników.

Warto przypomnieć również, że do końca tego roku piłkarze Lechii Gdańsk grają w koszulkach z logo trzydziestej rocznicy NSZZ „Solidarność”. 
 
Dział Informacji KK NSZZ „Solidarność”
Źródło: wzzw.wordpress.com/2010/12/16/biale-jest-biale-czarne-jest-czarne/ 

2878 odsłon średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑