słowa kluczowe: Libia, agresja, wojna.
Linki, cytaty, nowiny2011.03.20 16:33

Ostra reakcja państw arabskich. Twarde stanowisko Rosji

(poleca )
 
"..To co dzieje się w Libii różni się od wprowadzenia strefy zakazu lotów.."
 
+wiadomosci.onet.pl

Szef Ligi Arabskiej Amr Musa oświadczył, że gdy Liga wezwała do stworzenia strefy zakazu lotów nad Libią nie chciała, aby Zachód dokonywał ataków wojskowych godzących w ludność cywilną.

Jak podała oficjalna egipska agencja MENA, sekretarz generalny Ligi Arabskiej oznajmił, że zwołał pilne posiedzenie tej panarabskiej organizacji z siedzibą w Kairze w celu przedyskutowania sytuacji w całym świecie arabskim, a zwłaszcza w Libii.

- Prowadzimy w tej chwili konsultacje w sprawie spotkania poświęconego analizie wszystkich wydarzeń w świecie arabskim - sprecyzował Mussa.

- To co dzieje się w Libii różni się od wprowadzenia strefy zakazu lotów, my zaś chcemy ochrony ludności cywilnej, a nie zrzucania bomb na innych cywilów.

Od soboty trwa operacja "Świt Odysei" prowadzona przez wojska międzynarodowej koalicji na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która zezwala na użycie siły przeciwko wojskom Muammara Kadafiego.

Rosja żąda zaprzestania "nieselektywnego stosowania siły"

Rosja wezwała siły koalicji międzynarodowej do zaprzestania "nieselektywnego stosowania siły" w Libii i do niewychodzenia poza ramy mandatu ONZ. Z oświadczeniem takim wystąpiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

- Stanowczo wzywamy odpowiednie państwa do zaprzestania nieselektywnego stosowania siły - oświadczył rzecznik MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

- Twardo uważamy za niedopuszczalne wykorzystywanie mandatu, wynikającego z rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1973, której przyjęcie było dość niejednoznacznym krokiem, do osiągnięcia celów wyraźnie wychodzących za ramy jej zapisów, przewidujących działania wyłącznie w obronie ludności cywilnej - oznajmił.

Walki w Libii. Co zrobi Zachód? - zobacz relację na żywo w Onet.pl

Rzecznik zauważył, że "z napływających doniesień wynika, iż w czasie ataków powietrznych na Libię uderzono także w obiekty o charakterze niewojskowym w Trypolisie, Tarhunie, Maamurze i Żmeil". - W rezultacie zginęło 48 cywilów, a ponad 150 zostało rannych. Częściowo zniszczono centrum kardiologiczne. Ucierpiały drogi i mosty - podkreślił Łukaszewicz.

MSZ Rosji poinformowało jednocześnie o zmniejszeniu personelu ambasady FR w Libii. - Część jej pracowników, a także inni rosyjscy obywatele zostaną w najbliższym czasie ewakuowani drogą lądową do Tunezji - podało rosyjskie MSZ.

Zażądało ono również od uczestników operacji wojennej w Libii "zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Rosji, w tym w czasie przejazdu kolumny ewakuacyjnej".

W sobotę MSZ FR oświadczyło, że w Moskwie z ubolewaniem przyjęto akcję zbrojną, podjętą w Libii przez szereg państw. MSZ Rosji wezwało też do jak najszybszego przerwania ognia i przemocy w tym kraju.

Wojna w Libii - podyskutuj na czacie!

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w czwartek wieczorem rezolucję w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Libią. Zezwala ona na podjęcie "wszelkich koniecznych środków", mających na celu ochronę ludności cywilnej przed atakami sił zbrojnych wiernych Muammarowi Kadafiemu.

Rosja - podobnie jak Chiny, Niemcy, Indie i Brazylia - wstrzymała się od głosu. Rosja i Chiny to stali członkowie Rady Bezpieczeństwa, dysponujący prawem weta. 

1740 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑