słowa kluczowe: 2015, Brzeski, NAI, Narodowa Akademia Informacyjna, Warszawa, Wielomski, Zjazd NAI, konserwatyzm, wojna informacyjna.
Idee2015.09.26 13:29 21:01

V krajowy zjazd NAI (1)

 
 
Zorganizowany w wynajętej auli Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej zjazd rozpoczął się wykładem prof. Wielomskiego i panelem z drem Brzeskim. Na sali kilkadziesiąt młodych i w kwiecie wieku osób, zaś ponad sto oglądało transmisję w internecie.
 
Prof. Wielomski w zajmujący i klarowny sposób omówił autonomię jednostki w myśli konserwatywnej. Sięgnął do terminologii cybernetycznej (układ sterowny, samosterowny, autonomiczny). Myśl konserwatywną przedstawił jako reakcję na ideologie oświeceniowe (tj. przekonanie o naturalnym dobru i racjonalności człowieka, w przeciwieństwie do chrześcijańskiej koncepcji grzechu pierworodnego) i na praktyki rewolucji ("despotyzm wolności przeciwko tyranii", wykluczanie nie dorastających do postępu).

Równie ciekawy, dodatkowo ożywiony dynamiką dialogu był panel dyskusyjny poświęcony gorącemu ostatnio tematowi migracji. W panelu do pana profesora dołączył dr Rafał Brzeski,a pod koniec - słuchacze. Dominowała oczywiście perspektywa wojny informacyjnej. Oprócz niewesołej konstatacji dotyczącej samosterowności (zamiast autonomiczności) państwa polskiego, pojawiło się parę zabawnych spostrzeżeń, np. zwrócenie uwagi na to, że emigrantów nie przyjmuje ani Arabia Saudyjska (która deklaruje za to sfinansowanie budowy na Zachodzie 200 meczetów), ani Izrael - uzasadniający tę decyzję m.in. niemożnością rozróżnienia przez swe służby różnych kategorii emigrantów, ale jednocześnie oferujący Polsce w tym względzie pomoc.

Nagrania wystąpień zapewne są już dostępne w internecie, zatem ze spokojnym sumieniem mogę odesłać zainteresowanych szczegółami do nich, tu zaś pozwolę sobie na wyrażenie kilku własnych refleksji i odczuć "z sali".

Przede wszystkim brakowało mi doprecyzowania, co rozumieć przez pojęcie jednostki. Definicyjne rozmycie w tym względzie wprawdzie ułatwia wymianę komunikatów, ale naraża na niejednoznaczności i uniemożliwia precyzyjne, współdzielone zrozumienie. Jak, dla przykładu, pojmować indywidualizm i "racjonalne działanie we własnym interesie" w przypadku o. Kolbe czy Chrystusa? A choćby i pierwszej z brzegu matki?

Konserwatyzm przedstawiony wyłącznie jako opozycja wobec idej postępowych nie może stanowić ani ideowego, ani tożsamościowego fundamentu. Wtórność i reaktywność (a zatem znalezienie się na "psiej krzywej pościgu") wobec np. zaplecza intelektualnego środowisk lewicowych z założenia skazuje go na przegraną.

Kwestie degeneracji cywilizacji łacińskiej i motywów, wyglądających na samobójcze, decyzji zachodnich klas politycznych prosiły się oczywiście o wyjaśnienie. Padały różne propozycje - od spiskowych teorii dziejów, poprzez ludzkie niedoskonałości (partykularyzmy i krótkowzroczność), po niedocenianą głupotę. Żadne z tych przypuszczeń nie było jednak wyartykułowane, ani nie zostało przyjęte jako zadowalające. Jak na zjazd środowiska zainteresowanego cybernetyką społeczną, zatem postrzegającego stan aktualny jako zależny od (programowanego) stanu przyszłego, taka diagnostyczna niemoc była zaskakująca i pozostawiła wrażenie niedosytu. 

2575 odsłon średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: V krajowy zjazd NAI (1)   
Cichosza, 2015.09.26 o 22:29
Gratuluję, niewielu potrafi ciekawie skomentować nieciekawe.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: V krajowy zjazd NAI (1) 
MatiRani, 2015.09.27 o 01:35
NIECIEKAWE??????????????
:-(
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: V krajowy zjazd NAI (1) 
Piotr Świtecki, 2015.09.27 o 09:59
:-) Dziękuję, i dodam skromnie i w rewanżu: zaiste!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: V krajowy zjazd NAI (1) 
MatiRani, 2015.09.28 o 20:19
+www.youtube.com
Imigracja a wojna informacyjna - Dr Brzeski i Prof. Wielomski - transmisja na żywo

Uwagi chronologiczne do wypowiedzi: Inwazja, jesli, to raczej wywolana wieloletnim bombardowaniem krajów arabskich przez NATO... sprowadzanie rodzin nie wszedzie jest proste.
W UK, od 10 lat, prawo do sprowadzenia rodziny ma dopiero dobrze zarabiajacy imigrant ( 18500 funtów rocznie ) po przepracowaniu przynajmniej 6 miesiecy - bardzo niewielu dojdzie do takich zarobków, trudno jest zarobic wiecej niz 12000 bez kwalifikacji.
Walec medialny jest bardzo kosztowny - kto go oplaca i w jakim celu.
Z miesa mozna bedzie jesc baranine, kozine, wolowine i konine. Emoticón wink
Polskawe elyty i jelyty w zasadzie, ze wzgledu na pochodzenie wiekszosci, tez wieprzowiny nie powinny spozywac, Mala dla nich bedzie to strata.
Ciekawa mozliwosc mozna znalezc dzieki wypowiedzi Pana Wielomskiego - A JESLI TO ROSYSJCY AGENCI zasugerowali zdezesperowanym, mlodym gniewnym islamista, ze mozna ukarac agresorów najezdzajac Europe??? Emoticón wink Fascynujaca mozliwosc. Oslabienie Niemiec moze byc bardzo na reke Putinowi, gdyz wtedy Europa przestanie pomagac USA w destabilizacji bylych republik. ( Pan Brzeski tez potem rozwija ten watek )
Arabia Saudyjska to Wahabici, sekta Islamu. Podejrzewana o niejasne pochodzenie i korzenie zydowskie panujacej rodziny.
Lenina Niemcy zakazili syfilisem Emoticón wink na wszelki wypadek. Z drugiej strony Bronstein zostal wyslany przez zydowskich bankierów z Wall Street... niemieckiego pochodzenia, trzeba to przyznac.
Rozliczenia - nie zawsze jest prawda, ze predzej czy pózniej. Wielu winnych dozywalo spokojnie starosci na wysokich emeryturach... Kierenski, Jaruzelski, Mme Honecker...
Libia - Man Made River - urzadzenia zostaly bombardowane systematycznie - moze nie tylko o rope chodzilo? Libia miala szanse na stanie sie potentatem zywnosciowym basenu Morza Sródziemnego.
Rzad niemiecki tez moze byc sterowany. Jak wszystkie. Aby wygrac wybory trzeba miec ogromne fundusze. W USA, gdzie sporo jest info o finansach wyborczych, systematycznie wygrywa ten kandydat, który ma wiekszy budzet. Tak wiec pytanie: Kto finansuje kampanie wyborcze w Niemczech?
Bawaria jest katolickim landem... sa najbardziej lacinscy w DE.
Uzasadnienie inwazji niskim zaludnieniem ex DDR nie wydaje mi sie zbyt prawdopodobne. Niemcy sa krajem wysoko technologicznym, mlodzi islamisci techniki sie nie naucza, nie powieksza PNB, obniza produktywnosc. Powaznie chyba malo który burmistrz moze cos takiego wymyslec. Opinia moja tylko.
ONZ, w USA sie mawia, jest pod kontrola Rockefellerów...
Tez widze mozliwosc cyklu: wprowadzenie kryzysu->katastrofa->rozwiazanie ( o które wprowadzajacym kryzys od poczatku chodzilo ) . Naomi Klein - Teoria Chaosu - Doktryna Szoku.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑