słowa kluczowe: Chodakiewicz, Chopin, Michalkiewicz, Poczta Kwiatowa, Powstanie Warszawskie, Wyborcza, akordeon, holocaust industry, muzyka, rocznica powstania, Żebrowski, Żydzi.
Polska2015.08.01 08:44 10:25

Pamiętamy - estetycznie

 
 
Kolejna rocznica Powstania (Warszawskiego, nie w getcie). Miasto już wczoraj po południu udekorowane flagami.
 
Trudno jednak rozsmakować się w patriotycznym śnie, skoro "jest interes do zrobienia". A  jest robiony, i to w mało elegancki sposób. Jaki interes, w jaki sposób - to nader jaskrawo naszkicowali prelegenci zorganizowanego wczoraj w Domu Dziennikarza spotkania, panowie Leszek Żebrowski, Marek Jan Chodakiewicz i Stanisław Michalkiewicz. Znana ze spotkań "Klubu Ronina" sala pękała w szwach, z trudnością mieszcząc blisko tysiąc osób. Zainteresowanym temat nie jest obcy. Niezainteresowani powinni sięgnąć do dostępnych w internecie nagrań (rejestrację wczorajszego spotkania umieszczam poniżej).

Po spotkaniu piechotą przemieszczam się do Ronda de Gaulle'a. Piątkowy zmierzch na głównym deptaku Warszawy wibruje kawiarnianym życiem. W pobliżu skrzyżowania Nowego Światu i Alej Jerozolimskich wzrok przyciąga zaskakująca w takim otoczeniu witryna Poczty Kwiatowej (na zdjęciu). Komercyjna firma, przy międzynarodowej promenadzie, w jednym z najdroższych punktów stolicy, odnotowuje taką rocznicę…

Czy o stanie społecznej podświadomości może coś powiedzieć poziom i repertuar ulicznych grajków? Jeśli tak, to wczoraj mówił pozytywnie zaskakującą rzecz. Czekałem na autobus, gdy w przykurzony, miejski szum, jak promienie słońca z innego świata wdarły się dźwięki akordeonu. Znajome - powstańczej piosenki. A zaraz potem Poloneza A-dur op. 40 nr 1.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Polsce, dla Polaków - święto.

 

2799 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Pamiętamy - estetycznie 
Marek Stefan Szmidt, 2015.08.03 o 13:47
Polecam książkę:
"Narodowe Siły Zbrojne a Powstanie Warszawskie"
+merlin.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Pamiętamy - estetycznie 
Christophoros Scholastikos, 2015.09.04 o 23:27
Najtańsza diagnoza poważnej awarii samochodu odbyła się w klimacie znaku Polski Walczącej. Byłem pomiędzy pomagającym mi asekuracyjnym samochodem z symbolem na klapie i mechanikiem z koszulką biegu powstania, który przyznał, że startował w biegu. Wszyscy zainteresowani rozpoznali się. 10 zł. Chyba jeszcze Polska nie zginęła..
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Pamiętamy - estetycznie 
MatiRani, 2015.09.07 o 16:43
No wlasnie. Tylko niezorganizowany opór masowy moze Polske uratowac
uklony
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Pamiętamy - estetycznie 
Piotr Świtecki, 2015.09.07 o 20:42
Tylko rozum i tożsamość (poczucie wartości i świadomość własnej drogi) może cokolwiek uratować. Od zarządzania anarchią są specjaliści :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Pamiętamy - estetycznie 
MatiRani, 2015.09.08 o 17:00
A co moze ludziom dac to: poczucie wartości i świadomość własnej drogi?
Powszechne nauczanie zawierajace elementy etyki, historii, logiki i cybernetyki.
Doroslym juz trudniej jest zmienic normy zachowawcze, ale sama swiadomosc bycia kontrolowanym zmienia bardzo silnie nasze dzialanie i sposób reagowania.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑