słowa kluczowe: Izraelczycy, Polacy, emerytury, holocaust, holocaust industry, holokaust, ii wojna światowa, odszkodowania, Żydzi, żydzi.
Linki, cytaty, nowiny2014.06.09 19:13 19:28

Polska sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów

(poleca )
 
Polski rząd znowelizował prawo, które pozwoli ponad 50 tys. ocalałym Żydom, ich małżonkom, a nawet dzieciom zamieszkującym poza naszym krajem, pobierać emerytury z tytułu szkód doznanych ze strony nazistów i bolszewików na ziemiach polskich w czasie wojny i okresu stalinowskiego.
 
O emerytury w wysokości 470 ILS (około 100 euro) będzie mogło ubiegać się blisko 50 tys. Izraelczyków polskiego pochodzenia: ofiary nazistowskich i sowieckich represji. Pierwsze świadczenia popłyną do Izraela na koszt polskiego podatnika latem przyszłego roku.
[...]
- Gdyby rząd izraelski, w pewnym momencie w przyszłości, podjął decyzję dot. wypłaty emerytur dla Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu – mówił Sebastian Rejak, specjalny wysłannik ds. stosunków z diasporą żydowską w polskim MSZ – to byłby hojny gest.

Całość: +www.pch24.pl

[Panu Rejakowi gratuluję wydatnego poczucia humoru, sam się natomiast zastanawiam, czy o tego rodzaju odszkodowanie może się ubiegać goj/gojka? Choćby moja Ciocia, której ojciec był więźniem Oświęcimia, albo Mama, której ojca (mojego dziadka) zabili ludowi "partyzanci".
Bo jesli nie, to możemy mieć do czynienia z doprawdy zabawnym ułożeniem spraw - na przykład takim, że "sowieci" żydowscy z UB represjonowali nieszczęśliwych żydów polskich, a za rodzinną imprezę zapłacą teraz goje.
Właściwie to praca w UB też była niezdrowa i męcząca. Narażała na stresy i obciążenia psychiczne (o fizycznych nie mówiąc). Czyż się zatem odszkodowanie nie należy? Nie?! To antysemityzm!!!
MT]
 

5434 odsłony średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Poseł Wipler pyta o sprawę 
Piotr Świtecki, 2014.06.09 o 19:44
"W reakcji na artykuł dotyczący świadczeń emerytalnych dla osób niemieszkających w Polsce, który ukazał się kilka dni temu na stronie internetowej „The Times of Israel”, poseł Przemysław Wipler napisał interpelacje do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Spraw Zagranicznych i wniosek o dostęp do informacji publicznej do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych." +www.wipler.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Poseł Wipler pyta o sprawę 
Hanys, 2014.06.09 o 20:37
Witam. W komentarzu pod notką napisałeś, że ojciec Twojej ciotki znalazł się w Oświęcimiu. Wiesz może, za co tam trafił i (czy) kiedy z obozu wrócił?

Pozdrawiam

PS. Jeśli nie chcesz, nie odpowiadaj.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Poseł Wipler pyta o sprawę 
Piotr Świtecki, 2014.06.09 o 21:23
Wrócił, ale ledwo (ważył 40 kg)
Mogę przypuszczać, że chodziło o przedwojenne sympatie polityczne. (Przy okazji okazuje się, że te informacje szybko się w rodzinnym przekazie gubią - od kiedy, dlaczego, gdzie, z kim, jak?)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polonia Christiana to stara kłamliwa pudernica, bez związku z Polonią i Christianą.   
Cichosza, 2014.06.10 o 03:11
Żeby dostać pieniądze trzeba mieć status polskiego kombatanta lub represjonowanego. Można też być wdową/wdowcem po nich. Dzieci kwalifikują się tylko jeśli same ucierpiały represje - czyli znowu: jeśli zdobędą status represjonowanego.

Dostać można dodatek kombatancki + ryczałt energetyczny + dodatek kompensacyjny, lub rentę - ale tylko jeśli jest się represjonowanym o statusie inwalidy wojennego. Wdowa/wdowiec może dostać we walucie li i jedynie: ryczałt energetyczny (165,71 zł) - nie wiem czy to się za granicą stosuje, śmiem wątpić - i dodatek kompensacyjny (31,05 zł). O żadnych "emeryturach" nie ma mowy. O "odszkodowaniach" tym bardziej.

"50 tys. Żydów" to liczba osób, które mogłyby się ubiegać o jakiekolwiek pieniądze zdaniem hurra optymizmu autora artykułu +www.timesofisrael.com który prawdopodobnie nie rozumie, że dużo trudniej komukolwiek wyrwać od Państwa Polskiego na starość jakieś pieniądze, niż założyć sobie konto w Polskim banku. Ubiegać się nie znaczy - dostać, a "mogłyby" się ubiegać nie znaczy, że widzą sens proszenia się o 31,05 zł.

Goj/gojka może się ubiegać o dodatek. Jak każdy polski kombatant lub represjonowany.

Pana Ciocia, ani Mama, nie dostaną dodatku, chyba że któryś z Ojców był poległym żołnierzem, albo inwalidą wojennym, a One spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej. Wtedy nawet Pan, jako wnuk, może tężę dostać. Żaden Żyd w innej sytuacji też nic nie dostanie. Jeśli Ojciec Pana Cioci żyje, może się ubiegać o dodatek sam, z tytułu Oświęcimia.

Jeżeli "sowieci" żydowscy z UB represjonowali nieszczęśliwych Żydów polskich, to dodatek kombatancki należy się jeśli represjonowani byli w tym czasie w podziemnych organizacjach wojskowych, lub brali udział w walkach o niepodległość. Mogliby się też ubiegać o status represjonowanego i dodatek jeśli przebywali:
3) z przyczyn politycznych, religijnych i narodowościowych:
a) w więzieniach oraz poprawczych obozach pracy i poprawczych koloniach pracy podległych Głównemu Zarządowi Obozów i Kolonii Poprawczych NKWD, a od marca 1946 r. MWD ZSRR,
b) na przymusowych zesłaniach i deportacjach w ZSRR;
4) w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania w latach 1944-1956, na podstawie przepisów wydanych przez władze polskie, sądy powszechne, wojskowe i specjalne albo w latach 1944-1956 bez wyroku - za działalność polityczną bądź religijną, związaną z walką o suwerenność i niepodległość. (Art.4, ust.3 i 4 ustawy kombatanckiej)

Mogą się o status represjonowanych, a razem z nim dodatek kombatancki, ubiegać również obywatele polscy, którzy byli w obozach, więzieniach, itd. hitlerowskich.

Cześć i chwała Bohaterom. Najchętniej tym nieżyjącym i z rodowodem ;)p

Polonia Christiana i jej podobni zrobili z Pana Nerwusa Bez Powodu. Zresztą, nie tylko z Pana, biorąc pod uwagę wpisy urażonych Polaków pod Times of Israel. Gratulacje dla p. Wiplera i łżącej, napuszczającej, bezmyślnej (?) pch24. Kłamstwo, śmierć, Mordor, nieodnowione mieszkanie.

Miłego! :)

- Kombatanci: +www.udskior.gov.pl
- Rzeczona tzw. ustawa kombatancka. Kto to jest kombatant i represjonowany można się dowiedzieć od razu na początku +isap.sejm.gov.pl Drugi plik zawiera nowelizację.
- A jak chce się zobaczyć samą nowelizację: +orka.sejm.gov.pl
- Drugi akapit warto: +www.krus.gov.pl
- Skrót z ustawy: +www.zus.pl
- O inwalidach wojennych i ich rodzinach: +isap.sejm.gov.pl Komu renta - tekst ujednolicony, rozdział 3.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polonia Christiana to stara kłamliwa pudernica, bez związku z Polonią i Christianą. 
Piotr Świtecki, 2014.06.10 o 09:22
Jestem równie zawstydzony, co w podziwie.

Niniejszym pozwalam sobie przyznać Cichoszy tytuł Głównego Analityka Mordoru. Proszę przyjąć! Doprawdy takie umiejętności to w naszych info-potyczkach skarb, i nie należy go marnować na takie byle podszczypywanki, jak powyżej. Nigdy Więcej! Faszyzm nie przejdzie! Nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji!

Wdowa/wdowiec może dostać we walucie li i jedynie: ryczałt energetyczny (165,71 zł) - nie wiem czy to się za granicą stosuje, śmiem wątpić - i dodatek kompensacyjny (31,05 zł). O żadnych "emeryturach" nie ma mowy. O "odszkodowaniach" tym bardziej."

Ale w artykule jest mowa o kwocie kilkukrotnie wyższej. Czyżby dziennikarz był nierzetelny, albo - o zgrozo! - nierozgarnięty, albo wręcz łgał?! Toż to antysemityzm, tak sądzić.

Doprawdy, nie trzeba specjalnej znajomości życia (od mniej odnowionej strony), by nie zauważyć, że wymowa artykułu jest nieco inna, niż wynika z precyzyjnego, rzetelnego i dokładnego badania Cichoszy (to absolutnie nie zarzut - to ukłon z podziękowaniem, bo teraz widzimy z całą pewnością, że coś tu między przepisami a artykułem nie gra).

Choćby ten akapit:
"For example, a soldier of the Red Army who, during his march westward [...]" czyli, o ile poprawnie rozkodowuję: "Na przykład żołnierz Armii Czerwonej, który podczas II wojny światowej zatrzymał się w Polsce i ożenił z Polką, a po wojnie opuścił kraj - może się ubiegać o pieniądze. A jeśli [ich] dziecko urodziło się poza Polską w Związku Radzieckim [masło maślane] - mówi Rejak - i dziecko to nigdy polskiego obywatelstwa nie miało, ale cierpiało jako dziecko polskiej rodziny w Związku Radzieckim, to dziecko to, które jest teraz dorosłe, jest uprawnione do wystąpienia o status weterana wojennego lub osoby represjonowanej. Jego [tego dziecka] rodzice mogą już dawno nie żyć, ono [to dziecko, teraz już dorosłe] mogło nigdy nie mieć polskiego obywatelstwa, ale nadal może wystąpić o."

Swoją drogą to granda, że jeszcze w XXI wieku na przeszkodzie tego rodzaju świadczeniom stawał brak konta na terenie RP.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polonia Christiana to stara kłamliwa pudernica, bez związku z Polonią i Christianą.   
Cichosza, 2014.06.10 o 12:42
O nie, nie! Ja dziękuję bardzo, ale nie śmiem odbierać Panom przyjemności osobistego docierania do prawdy i sprawdzania danych, na które się powołujecie... ;)p Toż to w końcu jakbym odbierała Wam kontakt z rzeczywistością...! :) Do tego całkiem ciekawą!

Byle podszczypywanki to nie są, bo pokazują kilka wielce godnych przemyślenia mechanizmów. Mamy wszak wojnę informacyjną, albo raczej dezinformacyjną, i bardzo to ciekawe jak każda ze stron dy.. yyy wykorzystuje "swoich" do okruszka. A społeczeństwo się daje robić, podburzać i dzielić jak masełko, wierząc, że ich media to nie kłamią. Szczególnie skoro one "katolickie". Obrzydlistwo obrzydliwe i Tragedia Narodowa. Po raz kolejny zwracam uwagę, że jeżeli się żyje z wroga, to nie można mu przecież dać zdechnąć, albo spokornieć. To nieekonomiczne. I kij jeśli nieuczciwe, nieetyczne i inne nie. Tylko wpisy Braci Polaków potem żal i wstyd czytać.

Kwota wyższa, czyli dodatek kombatancki przysługuje tylko bezpośrednim uczestnikom zdarzeń, które dają status kombatanta lub represjonowanego. Jakby się ktoś uparł, to pewnie i mógłby to jakoś powyginać i nawykorzystywać - jak każde prawo.

Z żołnierzem Armii Czerwonej chodziło panu urzędnikowi (zwracam uwagę, że autor artykułu tego sam nie wymyślił) jak sądzę o to, że opuścił ów żołnierz kraj nasz po wojnie pod przymusem. To znaczy Armia Czerwona zmusiła go do wyjazdu. Więc został deportowany. Obywatelstwo polskie zapewne uzyskał przez małżeństwo w Polsce (pewnie też musiało ileś trwać, teraz min. 3 lata).

Dziecko [ich] jeśli urodziło się z deportowanej z mężem Matki Polki i cierpiało w Związku Radzieckim za to, że jest dzieckiem polskiej rodziny, też może się ubiegać o status, tak. Np. dziecko Polaków urodzone na Syberii.

Dziennikarz izraelski napisał ogólnie, bez wchodzenia w niuanse kto, ile i dlaczego może dostać. Nie dziwi mnie tak bardzo to, że obcokrajowiec nie rozkminia ustaw, nie opisuje w artykule każdego przypadku z osobna, a polega na ogólnej mowie-trawie urzędnika. Dziwi - a, może już nawet niestety nie - że "media", które wybiły się na podsycaniu braku społecznego zaufania do mediów mainstream'owych, świadomie robią ludziom paciaję z mózgu, łżą przy tym diablo i nawet im brewka nie dygnie. A Panu uparcie przeszkadza artykuł izraelski, a kłamstwo na kłamstwie w pch24 Pan omija. To, że to ich obowiązkiem psim było się dowiedzieć o co chodzi, zamiast drzeć paszczaję, że "Polska sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów"!!!!! też Pan omija. Dlaczego? "Obcy" Panu prima aprilis nie zrobi never ever! ale "swój"...? Wygląda na to, że "swój" wykorzystał Pana obrzydliwie i porzucił na moją pastwę :)

Miłego dnia!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polonia Christiana to stara kłamliwa pudernica, bez związku z Polonią i Christianą. 
Piotr Świtecki, 2014.06.10 o 13:00
Przecież to dziennikarz izraelski napisał, a on już dobrze wie, w każdym razie ja mam zaufanie, bo nie chcę być brzydkim antysemitą.

Natomiast OSOBNĄ sprawą jest chaos i załganie wszechmediów.

Między innymi po to mamy Polaków.eu.org, żeby sobie nawzajem zwoje prostować.
Bo jest to po prostu czasowo niewykonalne sprawdzać każdy news. Natomiast można się taką pracą dzielić i dzięki takiemu "społecznemu podziałowi pracy" być znacznie lepiej poinformowanym(i).

Ja mam na przykład teraz, wprawdzie dzięki solidnej pracy i szczodrze rzuconemu przed nos ludności kawałowi czasu życia Cichoszy, poczucie wyższości z racji bycia lepiej poinformowanym. Za co bardzo dziękuję.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polonia Christiana to stara kłamliwa pudernica, bez związku z Polonią i Christianą.   
Cichosza, 2014.06.10 o 15:59
Przecież to dziennikarz izraelski napisał, a on już dobrze wie, w każdym razie ja mam zaufanie, bo nie chcę być brzydkim antysemitą.

To dopiero pałka :)P Jak z tym niby dyskutować?


Swoją drogą przepraszam, że na Pana spada co nieco odium za sytuację, podczas gdy Pan przecież zwykle dość czujnie podchodzi do czytania źródeł i reagowania na nie.

Moim zdaniem lepszym podziałem pracy byłoby jednak pilnowanie własnych źródeł. Szczególnie jeśli wysnuwamy z nich jakieś wnioski. Inaczej zaczynają krążyć dezinformacje i tworzyć się dezinformacyjne niebyty. Szczególnie dlatego, że zbyt duża ilość osób nie ma czasu, żeby sprawdzić informację, ale nigdy nie brak go, żeby ją skomentować. Proszę zobaczyć ile chociażby megabajtów danych zmarnotrawiono na dyskusje o rzeczach, których nie ma. Ile rzeczy, których nie ma zaistniało, bo zmarnotrawiono na nie megabajty danych. Jak to się ma do rzeczywistości? Czy to nie straszna strata czasu, spowodowana tym, że chociaż jedna osoba na początku łańcuszka nie postanowiła dowiedzieć się o czym mówi? I przede wszystkim - to dorzucanie się do chaosu i noszenie kul wojny informacyjnej.

Ukłony.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polonia Christiana to stara kłamliwa pudernica, bez związku z Polonią i Christianą. 
Piotr Świtecki, 2014.06.10 o 19:20
że na Pana spada co nieco odium

Nic nie szkodzi, mam otwarte okno ;-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polonia Christiana to stara kłamliwa pudernica, bez związku z Polonią i Christianą. 
Christophoros Scholastikos, 2014.06.10 o 19:02
Ależ miło patrzeć jak koleżanka pięknie w taniec informacyjny rusza, na przemian to iskry to wióry lecą! Coś pięknego! Oby częściej, oby szerzej, oby mocniej ;).
Pozdrowienia!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polonia Christiana to stara kłamliwa pudernica, bez związku z Polonią i Christianą.   
Cichosza, 2014.06.15 o 09:57
Ojej, dziękuję za tę przesadę :)
Czasu mało a jeszcze nasza rozmowa nie skończona...!

Miłego.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polonia Christiana to stara kłamliwa pudernica, bez związku z Polonią i Christianą. 
Christophoros Scholastikos, 2014.06.16 o 08:42
W ostatniej rozmowie to już prawie temat wyczerpany. Będą coś czuję następne, więc nie ma spiny :).
Serdecznie
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów 
Piotr Świtecki, 2014.06.10 o 11:27
"Rzeczywiście, stosowna ustawa została przegłosowana przez Sejm a potem podpisana przez prezydenta w maju bieżącego roku. Projekt zmian poparli solidarnie członkowie wszystkich klubów poselskich zarówno tych z prawa, jak i z lewa. [...] istnieją konkretne przepisy regulujące zasady jej przyznawania, z których jednym z istotniejszych jest stan majątkowy osoby poszkodowanej. Nie dotyczy rzecz jasna tylko Żydów, ale wszystkich polskich obywateli którzy ucierpieli w czasie II wojny światowej a którzy mieszkają za granicą. Co więcej: liczba pięćdziesięciu tysięcy wydaje się co najmniej niesprawdzona.
Niemniej sprawa cały czas jest niejasna, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie skomentowało do tej pory sprawy."
+histmag.org
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów   
Cichosza, 2014.06.10 o 12:46
No, jak nie skomentowało, to nie znaczy, że nie ma czego komentować, tylko że coś jest na rzeczy. Wiadomo :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów 
Piotr Świtecki, 2014.06.10 o 13:07
Nie no, to nie argument - to pałka używana do ośmieszania. Może komentowane nie jest bo nie ma czego komentować, a może jest ale nie jest - tego NIE WIEMY (a przynajmniej nie wiedzieliśmy). Robienie z góry założenia, że skoro nieskomentowane, to znaczy, że nie ma czego komentować, nie jest właściwe. A wszelkie urzędy są między innymi od tego, żeby wyjaśniać. Obywatel ma prawo do niepokoju i rozwiania tegoż. Obywatel ma prawo do dbania o własne interesy, a nawet do paranoi. Za to właśnie płaci podatkami, a państwo ma po to, by lepiej o własne interesy dbać.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska nie sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów   
Cichosza, 2014.06.10 o 16:02
Pałka, pałka. Ale budowanie napięcia via "MSZ milczy!" to też pałka, nie argument. Pałka za pałka :) Jak nie wiemy, to nie wiemy, więc nie czytajmy po znakach na wątrobie. Już ze trzeci raz to gdzieś padło i wybrzmiewa jak skrzypce w horrorze, więc się podśmiewam, no co?

Urzędy niechaj wyjaśniają, pewnie. Na zdrowie i ku chwale Ojczyzny. Warto by było jednakowoż też paranoi nie wywoływać - wtedy urzędy mogłyby się zająć czymś innym niż jej uspokajanie. Zamarzyła mi się specjalna jednostka...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska nie sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów 
Piotr Świtecki, 2014.06.10 o 19:32
Ojoj, jednostka specjalna?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska nie sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów 
Paweł Tonderski, 2014.06.10 o 20:34
Wracamy do okresu Sonderkommando?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska nie sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów   
Cichosza, 2014.06.13 o 10:12
Nie, do Kafki. Ot zwykły urząd, departament chociaż!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Polscy urzędnicy dementują „odszkodowania za Holokaust” 
Piotr Świtecki, 2014.06.11 o 09:23
"Wielkie nieporozumienie – tak komentują polscy urzędnicy rewelacje niektórych mediów na temat rzekomych świadczeń, które Polska miałaby wypłacić obywatelom Izraela za Holokaust. Zadaliśmy więc proste pytanie: O co tak naprawdę tutaj chodzi?" +histmag.org
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów 
Piotr Świtecki, 2014.06.13 o 12:34
A tak sprawę przedstawia jedno z oficjalnych, profesjonalnych mediów:
+www.wprost.pl
(w tym zwrot "obozy koncetracji"... Pewnie jakaś sekta zorganizowała wakacyjny wyjazd dla młodzieży. Dostęp przed chwilą.)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑