słowa kluczowe: Charlie Hebdo, Friedman, Kafel, islam, moralność, pogranicze, przemoc, terroryzm, wojna, wojna cywilizacji, świat.
Linki, cytaty, nowiny2015.01.14 09:21 09:24

Wojna dwóch światów

(poleca )

George Friedman, tłum. Roman Kafel

 
Jeśli [uważasz, że] nikt, ale tylko napastnicy i ich bezpośredni sponsorzy są odpowiedzialni za działania, a wszyscy inni, którzy podzielają ich wiare są bez winy, dokonałeś osądu moralnego. Ale z praktycznego punktu widzenia, przez to sparaliżowales swoją zdolność do samoobrony.
 
Nie jest bowiem możliwa obrona przed przemocą przypadkową, gdy w tym samym czasie czynisz niedopuszczalnym pociagania do odpowiedzialności zbiorowej. Europa tkwi w swojej starej moralnej złożoności i nie można tego łatwo rozwiązać. Nie wszyscy muzułmanie - nawet nie większość muzułmanów - jest za to odpowiedzialny. Ale wszyscy, którzy popełnili te akty byli muzułmanami i twierdzą, że czynia to co czynia w imieniu i za muzułmanów. Ktoś mógłby powiedzieć, że to jest problem muzułmański, zatem uznac muzułmanow odpowiedzialnymi za jego rozwiazanie. Ale co się stanie, jeśli tego nie zechca zobić? I tak bez końca debaty moralne krecą się, jak spirala [...] Wchodzimy w miejsce, z ktorego nie ma powrotu i nie ma wyjscia. W tym miejscu nie mozna podjąć dobrych decyzji, co nie wybierzemy będzie źle. Co należy zrobić będzie jednak zrobione, a ci, którzy odmówią dokonania wyboru, będa uważać się za bardziej moralnych niż ci, którzy ich dokonali.
Jest wojna i jak wszystkie wojny ta różni się od ostatniej tylko metodami, jakimi jest prowadzona.
Ale to jest wojna… i zaprzeczanie temu, jest zaprzeczaniem oczywistości.

Całość: +wiernipolsce1.wordpress.com 

1897 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑