słowa kluczowe: Hispzania, Partia Ludowa, protest, protesty, totalizm, wolność zgromadzeń.
Linki, cytaty, nowiny2014.12.25 11:01

Hiszpania: protesty przeciwko ustawie ograniczającej wolność zgromadzeń

(poleca )
 
Tysiące ludzi wyszło w zeszły weekend na ulice Hiszpanii, aby protestować przeciwko uchwalonej przez parlament „Ustawie o bezpieczeństwie”.
 
Demonstranci zarzucają prawu przeforsowanemu przez prawicową Partię Ludową ograniczanie wolności zgromadzeń.

Manifestacje odbyły się w wielu miejscach w Hiszpanii, a największa miała miejsce w Barcelonie. Ich uczestnicy domagali się cofnięcia nowego prawa, uchwalonego przez izbę niższą parlamentu i popartego jedynie przez deputowanych rządzącej prawicy z Partii Ludowej (Partido Popular). Zarzucają nowej „Ustawie o bezpieczeństwie” ograniczenie wolności zgromadzeń i wypowiedzi.

Przepisy zatwierdzone przez prawicową partię premiera Mariano Rajoya, zakładają wysokie grzywny m.in. za udział w nielegalnych (w tym spontanicznych) demonstracjach i za wypowiedzi mogące „godzić w bezpieczeństwo kraju”. Nawet 600 tys. euro kary grozi za organizację niezgłoszonej władzom manifestacji, która będzie odbywać się przed budynkami „zapewniającymi społeczeństwu podstawowe usługi”. Definicja tego pojęcia jest szeroka i obejmuje zarówno szpitale, jak i siedziby rządu czy parlamentu.

Kary grzywny będą też grozić m.in. za fotografowanie policjantów, jeśli będzie to zagrażało ich bezpieczeństwu oraz za „brak szacunku” dla służb mundurowych. Ustawa ma zacząć obowiązywać w marcu 2015 roku.

Źródło: +www.autonom.pl

[Dość ciekawa nazwa, jak na partię "prawicową": Partia Ludowa. MT] 

1243 odsłony  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑