słowa kluczowe: Borkowska, Kościół, Oślica Balaama, antyklerykalizm, duchowość, feminizm, klauzura, kler, kościół w kryzysie, kryzys, kryzys męskości, męskość, protest, siostry zakonne, zakon, zakonnica, zakonnice, życie monastyczne.
Religia2018.03.28 13:03 18:36

Feminizm za klauzurą?

 
 
Na nową książkę „Oślica Balaama. Apel do duchownych panów” Małgorzaty Borkowskiej OSB czekałem z niepokojem. Czyżby szacowne Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec dyskontowało zdobywaną latami renomę i w drodze subwersji (to jedno z tych ponowoczesnych, lewackich pojęć) zrzucało owczą skórę, by dołączyć do sił światłości i „postempu”?
 
„Oślica” to nieledwie broszura: niecałe sto stron niewielkiego formatu. Do tego druk duży, ze sporą ilością powietrza.

Czyta się dobrze. Nic dziwnego, jeśli pamiętać o wykształceniu i doświadczeniu Autorki. Język jest jasny, sprężysty. Narracja w pierwszej osobie. Niekiedy jedynie, dla podkreślenia obiektywności i mocy stawianych tez, przybiera liczbę mnogą. Zachowana przez korektę tautologia i ze trzy, wyglądające na środowiskowe, specyficzne zwroty podkreślają autentyzm i osobisty charakter wypowiedzi.

Ale my [siostry zakonne], milczymy. [...] Rozumiem doskonale, że mój głos może u wielu PT. duchownych panów wywołać reakcję dokładnie taką samą, jak reakcja Balaama na odezwanie się oślicy.
Za osnowę służą wzięte z życia (monastycznego!) anegdoty, zatem prócz waloru obrazowo podanych, zabawnych dykteryjek, dyskretnie zaspokajana jest też ciekawość - a może wścibstwo? - Czytelnika.

Oczywiście nie są to niesmaczne sensacje na poziomie „Wyborczej” czy „Nie”.

Co więcej, na kartkach znaleźć można kilka uwag mających czysty, bezpośredni ton, jaki wyrabiają jedynie lata kontemplacji.

Ale, z drugiej strony, większość osób i sytuacji jest opisana w sposób przekraczający granicę między groteską a sarkazmem. Stanowiące istotę tej książeczki krytyka i pretensje nie są równoważone niczym pozytywnym. Kilka czczych odwołań do Osoby Chrystusa to, moim zdaniem, za mało.

Bez logicznego myślenia nawet głupie zdanie jasno sformułować trudno, cóż dopiero mądre.
Książeczka ma imprimi potest, czyli została przez przełożonego zakonu zaaprobowana do rozpowszechnienia. Wypada zatem mieć nadzieję, że taki - światowy - sposób komunikowania się i rozwiązywania problemów jest w tym przypadku właściwy.

Tyle, że będzie to nadzieja wbrew rozumowi, doświadczeniu, a nawet wskazówkom Pisma Św. Ale… poznamy po owocach. Duch wieje, kędy chce.
 
 
Małgorzata Borkowska OSB: Oślica Balaama. Apel do duchownych panów
Wyd. pierwsze, 2018, Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec
Oprawa miękka, 94 strony, wymiary 125x195 mm, waga 0.11 kg
ISBN: 978-8373-547-70-4
Wypowiedź s. Borkowskiej po pierwszych reakcjach na publikację: youtube.com 

3894 odsłony średnio 4,5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Feminizm za klauzurą? 
Marek Stefan Szmidt, 2018.04.12 o 11:23
Ciekawe, spróbuję przeczytać, z czym mam od prawie roku trudności, a dopiero dzisiaj wychodzę ze szpitala po operacji prawego oka. Jeszcze lewe, gdzieś za miesiąc i...
Pozdrawiam serdecznie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Feminizm za klauzurą? 
Piotr Świtecki, 2018.04.12 o 15:35
O, Panie Marku... Cicho było z Pana strony i założyłem, że Pan poleguje na laurach i ambrozję spija, od czasu do czasu spacerując z Kotem... A tu takie buty!
Książeczka na szczęście cienka i ma wygodny w czytaniu druk.
Kłaniam się, życzę zdrowia i jak najlepszego samopoczucia!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
"Oślica Balaama" na Targach Wydawców Katolickich 
Piotr Świtecki, 2018.04.14 o 17:44
Miałem przyjemność zamienić parę zdań z Autorką. Przyznałem się do niepokoju, jaki książka we mnie wzbudziła. Ale okazuje się, że "Oślica" została przyjęta przez hierarchię z… zainteresowaniem, a Autora otrzymała zaproszenie od rektorów seminariów, chcących bliżej przyjrzeć się poruszonym przez nią kwestiom.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑