słowa kluczowe: Kielce, grupy rekonstrukcyjne, historia, oręż, polskość.
Linki, cytaty, nowiny2014.03.30 09:42

Rekonstruktorzy historii w Kielcach

(poleca )
 
Od średniowiecznych rycerzy, po piątą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie – tak szeroki przekrój przez historię wojskowości prezentują widzom miłośnicy przeszłości podczas wystawy „Rekonstrukcja Historyczna", która odbywa się w weekend na Targach Kielce.
 
Rycerze z Bractwa Grobu Bożego z Żywca, przekonywali zwiedzających, że rekonstrukcja to nie tylko kosztowne rekwizyty i pieczołowicie odtworzone stroje, ale również dobre przygotowanie fizyczne. „Występujemy, jako reprezentanci kadry narodowej, która w maju i czerwcu będzie walczyć na mistrzostwach świata. To efekt wielu lat ciężkich treningów" – powiedział PAP Janusz Giercuszkiewicz z Barctwa.

Zaprzeczeniem tezy, że grupy rekonstrukcyjne to moda ostatnich lat jest kielecka grupa odtwarzająca tradycję 13. Pułku Ułanów Wileńskich. „Nasze początki datujemy na 1982 rok, kiedy w Kielcach powstała Harcerska Drużyna Konna, w której jeden szwadron przyjął imię tego pułku. Wtedy wszystko się zaczęło" – powiedział założyciel grupy chor. Mariusz Kowalski, szef Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii.

W rozmowie z PAP podkreślił, że działalność grupy nie opiera się wyłącznie na rekonstrukcji wydarzeń sprzed lat. „Wspieramy m.in. szkoły na Litwie, a tu na miejscu organizujemy lekcje patriotyczne, wydajemy dodatki do lokalnej prasy, angażujemy się w wiele wydarzeń" – podkreślił Kowalski.

Historię podczas kieleckich targów można nie tylko poznawać, oglądać i dotykać. Można się w niej także rozsmakować. Dowodem na to było ogromne zainteresowanie grochówką, która jest przygotowywana z oryginalnej kuchni polowej wzór- 36P, z której posilali się żołnierze Września 1939 roku walczący w Wielkopolsce. „Zabytek wyciągnięty z ziemi. W 60 proc. to oryginał. Niestety bardzo zniszczony w czasie działań wojennych, więc niektóre elementy musiały być zrekonstruowane" – powiedział jej właściciel Wojciech Minczykow z Redy (Pomorskie).

Przyznał, że receptura grochówki serwowanej na targach pochodzi dopiero z lat 60-tych XX w. „Zupa z 39 roku była tą samą tylko z nazwy. Wtedy były zupełnie inne przepisy. Niestety nasze żołądki nie są na nie gotowe. Grochówka była wtedy bardzo treściwa i niezmiernie tłusta. Chyba nie cieszyłaby się dziś powodzeniem" – ocenił.

W myśl zasady, że historią jest już to co wydarzyło się wczoraj, obecne w Targach Kielce ekipy z Łodzi i z Gdańska odtwarzają piątą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Tu nie tylko mamy do czynienia z replikami, ale także oryginalnymi rekwizytami, które są „świadkami" tamtej operacji.

„Mundur, który mam na sobie, nosił żołnierz, który był w Iraku oraz w Afganistanie" – zachwalał Wojciech Pajor z grupy B3 z Łodzi. W rozmowie z PAP przyznał, że nieocenioną pomocą w rekonstrukcji jest stały kontakt i merytoryczne wsparcie uczestników tamtej misji - żołnierzy, członków sztabu. „To kontakt z najnowszą historią, ale jednocześnie trochę kosztowna zabawa dla dużych chłopców" – dodał.

Nieco bardziej odległą czasowo i geograficznie historię prezentuje grupa „Rakkasans", która przybliża działalność 187. Pułku Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych, walczącego w latach 1967-1969 w Wietnamie. „To jest wojna, która mnie zafascynowała, była tematem mojej pracy magisterskiej. Większość wyposażenia kupujemy w USA przez internet – wybór jest ogromny" – powiedział PAP Piotr Taras.

Niektórzy przekonywali także, że rekonstrukcja historyczna to nie tylko militaria. „Nasza rodzinna grupa zajmuje się wyłącznie przedstawianiem życia codziennego w przeszłości. Na tym stoisku przenosimy się do jednej z bocznych warszawskich uliczek gdzieś w 1928 lub 1929 roku. Odtwarzamy pracownie lalkarza oraz modystki, która zajmuje się galanterią kobiecą" – powiedziała Małgorzata Krasna-Korycińska z Podkowy Leśnej. Na stoisku, w przedwojennym stroju wykonywała szmaciane lalki, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci odwiedzających wystawę z rodzicami.

Ciąg dalszy: +www.rp.pl 

1200 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2022   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑