słowa kluczowe: ABC Narodowej Demokracji, Aleksander Świętochowski, Myśl Narodowa 17.10.1925.
Polska2013.12.07 10:30 12.08 15:23

Liberum Veto (17.10.1925)

 

ABC Narodowej Demokracji

 
Tę olbrzymią sumę płacić ma naród za utrzymanie gromady swych prawodawców, z których zaledwie dziesiąta część coś rozumie, coś robi i coś do rzeczy gada, a reszta wygniata fotele, podnosi ręce, składa kartki lub przechodzi przez drzwi podczas głosowania i odżywia się w bufecie.

 
Ponadczasowa wartość publicystyki Aleksandra Świętochowskiego polega nie tylko na wnikliwej i racjonalnej ocenie wydarzeń Jemu współczesnych, które uważnie obserwuje i komentuje, lecz także – poprzez porównanie – stwierdzenie całkowitej zbieżności problemów tamtych czasów ze współczesnymi.
W artykule z dnia 17.10.1925 roku ostro skrytykowany zostaje problem rozrzutności rządzących, którzy nie potrafią, lub nie chcą racjonalnie gospodarować powierzonymi im - przez Obywateli – środkami finansowymi, co jest przekleństwem także czasów współczesnych, gdzie „idzie się do polityki” celem „dorobku”, a lista Osób, które znacząco powiększyły swój majątek od momentu wybrania Ich posłem, tudzież działaczem partyjnym, jest niezmiernie długa, lecz – O dziwo! – nie wzbudza w zdemoralizowanej współczesności powszechnego oburzenia, a tylko uczucie zazdrości i chęć naśladownictwa.
I tak oto, podobnie do czasów współczesnych, jakiś minister rozpływa się w przyrzeczeniach, których nie zrealizowano przez lat prawie już sto i nie zrealizuje za kolejne trzysta:
         „Minister skarbu obiecuje w roku następnym zatkać w budżecie państwa dziury”,
                  przez które – zdaniem Aleksandra Świętochowskiego – „przecieka i przesypuje się mienie narodu, wystarczające na wszystkie jego potrzeby, niewystarczające tylko na potrzeby złodziejów, rabusiów, pasożytów, i marnotrawców.
Podobnym i palącym także we współczesności problemem, z jakim borykało się Państwo Polskie za czasów Aleksandra Świętochowskiego, było utrzymywanie rozbudowanych nadmiernie instytucji przedstawicielskich:
         „Sejm i senat kosztować będą 9,176,649 zł.” [budżet na rok 1926]
                      co Aleksander Świętochowski komentuje w następujący sposób – „Tę olbrzymią sumę płacić ma naród za utrzymanie gromady swych prawodawców, z których zaledwie dziesiąta część coś rozumie, coś robi i coś do rzeczy gada, a reszta wygniata fotele, podnosi ręce, składa kartki lub przechodzi przez drzwi podczas głosowania i odżywia się w bufecie.
Czy wymienione w powyższym opisie zachowania i poziom klasy politycznej dotyczyć może czasów współczesnych, pozostawiam zdolnościom obserwacji Czytelnika…
Kończąc te rozważania, przypominam kolejną – uniwersalną - wskazówkę, którą podjąć powinny żywioły polityczne pragnące Polski obywatelskiej:
                               „Gdyby zmniejszyć <zdobycze społeczne klasy robotniczej> i pozostać na <fałszywej i szkodliwej drodze oszczędności>, gdyby te wspaniale gmachy <rozbudowy państwa> zamienić na skromne przystawki przy innych ministeriach, skarb publiczny pozbyłby się około 90 milionów wydatków niepotrzebnych, a budżet zbliżyłby się do punktu równowagi.”

Ceterum censeo Conventum esse delendum

 

2357 odsłon średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Liberum Veto (17.10.1925) 
Piotr Świtecki, 2013.12.07 o 11:06
Człowiek zagubiony w lesie. Rozgląda się i konstatuje: "już tu byłem".
Co może zrobić?
Jak z tego lasu wyjść?
A może lepiej zbudować chatę, nazbierać grzybów?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Liberum Veto (17.10.1925) 
Marek Stefan Szmidt, 2013.12.07 o 12:41
Szanowny Panie Piotrze,
...może, pochylić się z Pokorą nad dorobkiem Przodków, porównać dostęp do Informacji i jej zakres oraz tematykę poruszaną przez "media" i wyciągnąć wnioski na przyszłe działania.

Może też porównać zakres działań "polityków" z okresem, gdy Rzeczypospolita rządziła się (fakt, że ułomnie) bez "życzliwej pomocy" państw obcych...

Grzybki były doskonałą metodą np. na "wyjaśnienie" praw dynastycznych w Szwecji. Wyniosły one Eryka Zwycięskiego na tron... :-)

Niestety w polskich lasach nie ma tyle grzybków, ile by było potrzeba...
pozdrawiam Pana serdecznie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
podobna tematyka
Marek Stefan Szmidt
Liberum Veto (24.10.1925) (Polska)
Marek Stefan Szmidt
H. Orsza: "Dzieje społeczne Polski" (Polska)
Marek Stefan Szmidt
Wersal i Locarno (Polska)
Marek Stefan Szmidt
Idea wyższej sprawiedliwości - ponad podziałami i barykadami (Polska)
Marek Stefan Szmidt
Wychowanie Narodowe (Polska)
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2022   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑