słowa kluczowe: Kościół, Kościół Katolicki, relacje, wspólnota, wspólnota braci i sióstr, żywy kościół.
Religia2013.07.29 10:51 07.30 16:49

Wspólnota braci

 

Nie bądź sam

 
Kończąc cykl Jest dla Ciebie DOBRA NOWINA pozostał ostatni krok do zrobienia, 6 z 6.
 
Nowe życie potrzebuje wsparcia. Potrzebuje opieki, troski, miłości. Potrzebuje korzystać z doświadczenia starszych. Jak świat światem tak to wygląda. Podobnie jest na drodze duchowej.

Miejscem do przeżywania Zbawienia jest Kościół. Kościół jest wspólnotą, która głosi dobrą nowinę o Zbawieniu. Czytający te słowa w większości są katolikami i mogą się jawić wątpliwości o co autorowi w ogóle chodzi. Otóż, o coś chodzi.

Kościół to życie w relacji z innymi braćmi i siostrami. Zobacz na pierwszy kłopot, jesteś w stanie nazwać bratem lub siostrą osoby, które spotykasz w kościele? Mówisz, że oni są niegodni? Pewnie oni Ciebie postrzegają podobnie.. Bywa, że przekazanie sobie znaku pokoju podczas Mszy św. jest najbardziej żenującym momentem.

Potrzeba byś był w relacji z innymi wierzącymi. Dobrej relacji! Takiej aby ludzie modlili się za Ciebie, abyś Ty mógł modlić się za nich. Za sprawy konkretne. Tak by ocenić czy prośby zostały wysłuchane, tak rodzą się świadectwa życia. Również przez doświadczenie, że pewne prośby nie zostały wysłuchane, po czasie okazuje się dlaczego. Ten konkretny ludzki punkt odniesienia jest bardzo ważny. Spotkanie księdza raz w roku to za mało. Z bilbordem spotykasz się co najmniej dwa razy dziennie. Może mocniej na Ciebie wpłynąć.

Twój punkt zahaczenia, punkt zakotwiczenia i środowisko wiary to gwarant doniesienia zbawienia do końca swojego życia. Wiara wymaga rozwoju, wymaga umacniania, wymaga pogłębiania. To jest radość dla osoby, która osobiście przeżyła wcześniej opisane punkty tego cyklu. Wielka radość. Czas jaki na to się poświęca owocuje na różne sposoby. Nie zamierzam robić długiej listy argumentów. Bardziej chodzi o to czy po świadomym oddaniu swojego życia Bogu chcesz dalej iść drogą wiary na serio?

Trwanie w relacjach, nie poddawanie się chwilowym złym emocjom. Opieranie się podziałom. Zwalczanie grzechów i nauczanie jak jeszcze pełniej czerpać z danej ludziom łaski. To jest bardzo potrzebne człowiekowi wiary, a znajdzie to będąc we wspólnocie. Nie jest w tym miejscu tak ważne co to za wspólnota, czy będzie się nazywać wspólnota taka, czy ruch taki. Wystarczy też dobra relacja z księdzem proboszczem i wierzącymi sąsiadami. Wystarczy jeśli jest to relacja z innymi wierzącymi osobami. Kościół Katolicki jest jeden w bogactwie swych charyzmatów. Pan Bóg często objawia się w innych ludziach.

Z uwagi na to, iż cykl ten wylądował w środowisku osób zainteresowanych sprawami dobra naszej Ojczyzny, mam jeszcze jedną zachętę do decyzji złączenia się z wierzącymi braćmi i siostrami. Otóż będąc ze sobą w środowiskach wiary osoby się poznają. Aż do bólu. Daje to prawdziwy kontekst otaczającej sytuacji. Trudno do takiej wspólnoty z dnia na dzień kogoś podstawić. Daje też jedność, która jest bardzo trudna do zmanipulowania. Jest to odwrotny proces niż atomizacja serwowana nam przez wszelkiej maści aspiratorów do światowego rządu dusz. Polska potrzebuje autentycznych środowisk składających się z osób żyjących wiarą zamiast osób tą wiarą posługujących się instrumentalnie, wizerunkowo, czyli tak naprawdę nie żyjących wiarą, a jedynie to markujących. Osoby żyjące wiarą potrafią to rozpoznać.

Jeśli przeszedłeś zaproponowaną drogą to jej ostatnim krokiem jest decyzja. Przyłącz się na stałe do środowiska wiary!

Decyzja dziś od razu. Realizacja od jutra.

Tu początek cyklu:+christophorosscholastikos.polacy.eu.org

Przyznając słuszność Lonie, która życzliwie zwróciła mi uwagę uzupełniam treść notki o biblijną zachętę. Do odczytania na głos :)

J 17;20-23

20 Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; 21 aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. 22 I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. 23 Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś. 
 
Oddaję ten cykl w ręce Szanownych Czytelników. Rozpoczynałem go, w bardzo trudnym momencie mojego życia. Kończąc, zamykam też pewien jego etap. Dla wszystkich, którzy śmieją się, że 6 notek potrzebował 2 lat by powstać, mówię - tak wyszło, nie swojej chwały tymi tekstami szukałem. 

4181 odsłon średnio 4,3 (7 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Wspólnota braci 
Piotr Świtecki, 2013.07.29 o 12:13
Czyli, tak na suchy rozum: najpierw Kościół mówi, że potrzebujemy czegoś, co nazywa "Zbawienie". Następnie ustawia się w pozycji monopolisty i to "Zbawienie" dostarcza.

O czym w ogóle mowa?

Uważasz, Cierpliwy Christophorosie, że w ten sposób dotrzesz do kogokolwiek nie rozumiejącego, nieprzekonanego, wątpiącego, albo nie daj Panie Boże oczadziałego LEWAKA z tutti-frutti w głowie?

Ja bym prosił najpierw o jakiś NIEPODWAŻALNY KONKRET, wspólny dla wszystkich. A nie bajania przekonanego dla przekonanych, na dodatek z groźbą w tle, że jak tego "nie kupię", to w ryj. Znaczy, do piekła.

Kłaniam się z nadzieją!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wspólnota braci 
Christophoros Scholastikos, 2013.07.29 o 12:16
Za podnoszenie poprzeczki dziękuję.
Za dorabianie więcej przekazu niż zawarłem to już nie.

To jest zachęta. Czy dotrze do kogoś kto jej potrzebuje? Nie wiem. Wierzę, że jak się sieje to zawsze coś wyrośnie. Człowiek strzela a Pan Bóg kule nosi.

Niepodważalnym konkretem jest świadectwo życia. To się po prostu sprawdza. Niestety większość czytelników mnie nie zna, będą więc musieli (czyli mogli lub nie) uwierzyć na Słowo.

Pozdrowionka
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wspólnota braci 
Piotr Świtecki, 2013.07.29 o 12:22
To jest zachęta dla już zachęconych, a przynajmniej w ogóle mających jakieś pojęcie, o czym mowa.

Ale oczywiście niewykluczone, że jakimś nieliniowym obrotem spraw ktoś zupełnie z boku przeczyta i "zaskoczy".

Tylko że fajnie by było wypracować coś komunikatywnego i zrozumiałego także dla nierozumiejących, wątpiących, niewierzących, agnostyków, antykatolików i antyklerykałów. Założę się, że połowa tych biesów ujadających swego czasu na Krakowskim Przedmieściu pod krzyżem smoleńskim robiła to w najlepszej wierze, po prostu nie bardzo mając pojęcie, o co chodzi (głowy wypchane Wyborczą i kolorową prasą).

Szczerze kłaniam się.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wspólnota braci 
Christophoros Scholastikos, 2013.07.29 o 16:54
Wiesz, ten cykl to moja pierwsza, być może nie ostatnia próba "internetowego ewangelizowania". Język jest taki najbardziej mój, prostolinijnie. Trudno wyróżnić odbiorcę poza tym, że jest polskojęzyczny i interesuje się sprawami Ojczyzny. Inaczej by to brzmiało gdyby było do więźniów, inaczej do homoseksualistów, a jeszcze inaczej do agnostyków. Wiara rodzi się ze słuchania, to co się słyszy to jest Słowo Boże. Tak więc ciągnę, jest zgoda, że język powinien być lepszy, jaśniejszy, mniej pluszowy etc. Nie ma natomiast zgody na szukanie "technik" innych niż niezniszczalne nasiona Słowa Bożego. Ono samo w sobie ma moc przemieniać. Tutaj najwięcej osób czyta, które mogą się umocnić, tak mi się wydaje. Jednak osoba obojętna po szczerym przejściu całego cyklu nie będzie taka sama jak wcześniej.

Nie zapominaj jeszcze o jednej rzeczy, co jest w temacie istotne to moc tego Słowa i Duch, który realnie działa. W czym pierwszą nadzieję ja pokładam, drugą dopiero w języku i sposobie.
Pozdrawiam zupełnie nie zniechęcony
Serdeczności!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wspólnota braci   
Lona, 2013.07.29 o 21:18
To jest "podnoszenie poprzeczki" ??
Oczy przecieram i nie mogę uwierzyć, ze taki stary wyga daje się w maliny wpuszczać :))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wspólnota braci   
Lona, 2013.07.29 o 21:29
Dostajesz ode mnie tylko dwie gwiazdki bo nie ma w tekście Słowa Bożego a więc tego co rzeczywiście mam moc nawracania. Słowo człowieka choćby nie wiem jak mądre, uczone , piękne takiej mocy nie ma. ludzie w najlepszym przypadku "pomlaskają" z zachwytu nad nim i tyle.

PS
To tak dla przypomnienia bo Ty doskonale o tym wiesz ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wspólnota braci 
Christophoros Scholastikos, 2013.07.30 o 11:02
Przyznaję, celna korekta :). To właśnie jest doświadczenie wspólnoty :). Sam nie jestem idealny. Jaki fragment proponujesz? Wrzucę do leada lub na koniec.
Pozdrowionka
ps. podnoszenie poprzeczki to również szkoła cierpliwości ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wspólnota braci   
Lona, 2013.07.30 o 15:26
J 17;20-23

20 Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; 21 aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. 22 I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. 23 Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wspólnota braci 
Christophoros Scholastikos, 2013.07.30 o 16:47
Dzięki :)!!!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wspólnota braci 
w.red, 2013.07.29 o 15:13
Wiara wymyka się wszelkim określającym ją uogólnieniom. Jej sens zamyka się w tekście dawnego, dość znanego przeboju
" Przeżyj to sam, przeżyj to sam.
Nie zamieniaj serca w twardy głaz
Póki jeszcze serce masz.."
To tyle w temacie :D

pozdrawiam wszystkich
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wspólnota braci 
Piotr Świtecki, 2013.07.29 o 15:29
Czyli subiektywizm?
Ejże?.. :-)
I co, dawaj "ewangelizować Europę" w takim stanie?!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑