słowa kluczowe: Cyryl i Metody, Frank Kmietowicz, Kiedy Kraków był Trzecim Rzymem, Mieszko, Polska, chrzest Polski, chrześcijaństwo, historia.
Linki, cytaty, nowiny2013.05.13 19:45 19:50

Tajna historia polskiego chrześcijaństwa

(poleca )

Wojciech Jóźwiak

 
kiedy pierwsi Piastowie nawracali Polaków, to wśród misjonarzy nie było męczenników
 
Gdyby zapytać jakiekolwiek dziecko z kraju nad Wisłą, kiedy zaczęła się Polska, odpowie: w 966 roku, kiedy książę Polan, Mieszko, zwany później Pierwszym, przyjął chrzest i dzięki temu nasz kraj wszedł do wielkiej i światłej rodziny narodów europejskich skupionych wokół Rzymu i papieża. Ale... nie wszystko się tu zgadza.

[...]

Te wszystkie zagadki, a jest ich więcej, wyjaśniają się, gdy przyjmiemy pozornie absurdalne założenie, że Polska już wtedy - za Mieszka i Chrobrego - była chrześcijańska i jej książęta też.


Całość: +www.gwiazdy.com.pl 

2169 odsłon średnio 4 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Tajna historia polskiego chrześcijaństwa 
Christophoros Scholastikos, 2013.05.13 o 22:02
Gwiazdy, magia i takie taki. Horoskop sobie postawmy, może wyjdzie, że już era chińskiego smoka :-).
Dobranoc
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Tajna historia polskiego chrześcijaństwa 
Hanys, 2013.05.13 o 23:28
Autor przywołanego artykułu napisał:
Te wszystkie zagadki, a jest ich więcej, wyjaśniają się, gdy przyjmiemy pozornie absurdalne założenie, że Polska już wtedy - za Mieszka i Chrobrego - była chrześcijańska i jej książęta też.

A ja uważam, że to nie jedyne "absurdalne" założenie, które należałoby wnikliwie rozpatrzyć.
Równie dobrze mozna by postawić (całkiem prawdopodobną) tezę, że chrześcijaństwa w ogóle jeszcze nie było w czasach "Mieszka I" (X wiek n.e.), a na dodatek postać Mieszka została wymyślona.
Czytając ten artykuł, odniosłem wrażenie, że jego autor wychwycone absurdy i niedorzeczności przykrywa innymi absurdami, dowodząc, że to rozsądne tezy i oceny, a tak chyba wcale nie jest.

Ja znam, oczywiście w wielkim skrócie, dzieje mojej rodziny od mniej więcej siódmego pokolenia wstecz, czyli od przełomu XVIII i XIX wieku.
Dlaczego dokumenty rozdzinne moich przodków, pochodzące z końca XVIII wieku, są zredagowane wyłącznie w j.łacińskim, a wszystkie dokumenty z początków XIX wieku są już tylko w języku polskim?

A więc nie tylko z królem Mieszkiem, ale i z cała historią Polski sprzed zaledwie kilkuset lat chyba coś jest nie halo.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Tajna historia polskiego chrześcijaństwa 
w.red, 2013.05.14 o 00:08
Skąd ten tytuł ? Aby nie zapożyczony ze "światłych 9(inaczej)źródeł" ? I dlaczego to "tajna" skoro nikt nikomu niczego nie zabraniał dostępu do źródeł ? Już prędzej to mało znana z uwagi na brak materiałów źródłowych i opracowań oraz ich kwerendy. Zastanawia się autor czemu akurat wiarę chrześcijańską przyjęto Rzymu za pośrednictwem Niemiec,choć faktycznie krzewili ją Cyryl z Metodym.
(na początku). Tymczasem sprawa jest jasna i oczywista - rachunek korzyści. Bo przyjmując wiarę rąk
niemieckich uznawano władzę Cesarza i Rzymu, a tym samym dzięki temu umożliwiano otwarcie drogi do królestwa, które było w stanie zabezpieczyć się przed ingerencją książąt Niemieckich z jednej strony oraz innych z drugiej. To była pierwsza lekcja dla naszych władców. Ceną była utrata pierwotnej tożsamości (pogańskiej) i kulturowej. Skomplikowało to naszą historię pozbawiając ją znamion ciągłości tradycji. Dziwi ten sensacyjny i napuszony tytuł nie mający nic wspólnego z tekstem - ot maniera naszych czasów. Szkodzi to jednak prawdzie choć z pewnością lepiej się sprzedaje w nurcie lewackiego obłędu. Smutne to, że zamiast dążyć do odkrycia prawdy obiektywnej chce się tekst ukierunkować przeciw Kościołowi Katolickiemu. Dlatego tak bardzo wpisuje się to w powszechny dziś lans.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2023   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑