słowa kluczowe: Cywilizacja Polska, Polacy, Polska, historia, pozytywizm, praca organiczna, praca u podstaw, prawo zachowania energii, przyszłość, socjologia, społeczeństwo, teraźniejszość.
Polska2013.01.21 14:04 2013.02.17 10:41

Praca u podstaw

 
 
Biblia używa alegorii o zasianym ziarnie. Przyczyna i skutek są bardzo jasne - powtarzają mistrzowie Dalekiego Wschodu. Nasza przyszłość jest teraźniejszością następnych pokoleń.
 
Jeśli ktoś cierpi na metafizyczne uczulenie, może w języku cybernetyki powiedzieć o sterowaniu pośrednim. Każde z tych ujęć to mniej-więcej ta sama pojęciowa przegródka. Rzecz w sumie banalna. Socjologiczny odpowiednik prawa zachowania energii. A przy okazji - młot na brak wytrwałości i niecierpliwość.

Jako populacja dziedziczymy wielokopoleniowe doświadczenie życia pod zaborami/okupacją. Współcześnie, w miarę galopujących postępów postępu, powinniśmy się czuć coraz bardziej „jak w domu”. Mamy wypracowane sposoby i odruchy radzenia sobie w takich warunkach. Nawet alergik metafizyczny, jesli tylko uznaje mechanizmy doboru ewolucyjnego, powinien uwierzyć w polskość!

Swego czasu pojawiła się na tych stronach notka o pochodzącym z czasów okupacji hitlerowskiej „Kodeksie Moralności Obywatelskiej”. Dziś, z racji wezwania do tablicy przez Christophorosa Scholastikosa, dwa słowa o „pracy u podstaw”.
Kto chce solidniej odświeżyć pamięć - temu google, a komu spieszno do celu, temu tabelka:

wówczas XIX w.dziś XXI w. (propozycja)
cierpliwość, rozsądek, celowość; codzienny, nie spektakularny wysiłek cierpliwość, rozsądek, celowość;
codzienny, nie spektakularny wysiłek
wezwanie do elit, by szerzyły edukację i kulturę wśród nizin społecznych najpierw sami sobie elitą i niziną;
potem najbliżsi, znajomi, „lemingi”, ...
praca u podstaw – dbałość o substancję narodu, szczególnie o najgorzej radzące sobie, najniższe warstwy nie poddawać się zobojętnieniu ani permisywizmowi, przeciwdziałać i nagłaśniać wrogie Polakom działania
rozbudzanie świadomości narodowej wśród najbiedniejszych warstw społeczeństwa poznawać, ożywiać i upowszechniać polskie (cywilizacji łacińskiej) wartości i światopogląd
wygaszanie i rozwiązywanie konfliktów społecznych (biedota kontra właściciele) szanować wszystkich Polaków, podkreślać to, co łączy, nie poddawać się sztucznie generowanym podziałom
praca organiczna – państwo jak jeden organizm działania pro-wspólnotowe, odbudowa świadomości i więzi narodowej
zastąpienie walki zbrojnej pracą na rzecz ojczyzny praca, samodyscyplina i walka niekrwawa: informacyjna oraz w formie aktywności społecznej
walka z germanizacją i rusyfikacją demaskowanie ideologicznych zafałszowań, przywracanie pojęciom ich prawdziwego znaczenia
samokształcenie
zaniechanie akcji i działań konspiracyjnych anonimowość jest fikcją
społeczeństwo informacyjne wymaga wyraźnej obecności w infosferze
emancypacja kobiet kobieta w pełni kobietą, mężczyzna mężczyzną
silna, zdrowa rodzina (2+3+)
bezwzględna wartość życia
asymilacja żydów świadomość cywilizacyjnych zagrożeń
afirmacja polskiej tożsamości
ekonomia, własność, dobrobyt ...bez rewolucji się nie obędzie... ale na poziomie indywidualnym nie zapominać o sprawach przyziemnych: nie wpaść w pułapkę kredytową, dbać o zdrowie itd.
nadzieja na odzyskanie niepodległości znajdować pozytywne cele, uczyć się budować i działać razem
nie skupiać się jedynie na wrogach
rozwój gospodarczy i kulturalny tworzyć i animować niezależne inicjatywy, tworzyć sieci sąsiedzkie/społeczne, nie bać się współczesności, nie okopywać w minionym, po życie sięgać nowe!
 

4012 odsłon średnio 4,7 (6 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Szanowny Autorze 
Marek Stefan Szmidt, 2013.02.17 o 13:11
5 * za jawność działań
Co do konspirowania, to czynię To od lat 70-tych, więc pozwolę Sobie na dalszą aktywność...
Opublikuję wkrótce szkic o tajnej dyplomacji niepodległościowej
:-)
Pozdrawiam serdecznie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
TO JEST BOMBA!!! 
Christophoros Scholastikos, 2013.02.18 o 11:55
Oczywiście jako dospawany ojciec sukcesu nie mógłbym nie pochwalić :-).

Poważniejąc, doświetlenie tego pojęcia nie jest banałem godnym jedynie 60 odsłon. Niestety nasze wady karzą nam 10 razy tyle uwagi poświęcić jakimś waśniom, sporom, personalnym rozgrywkom, czy spekulacją. Ja też mam swoje spekulacje, jednak są one bez znaczenia, bo jutro mogą się zmienić.

Czynnik czasu jest ważny trzeba dzielnie iść (w historię biec jak w atak..). Dzielnie iść razem. Choć podstawowa część tej społeczności daje się trochę nastrojom wprowadzonym przez innych, jednak ja jestem dobrej myśli. Obronimy tożsamość portalu.

Właśnie. Portal taki sobie, nie wielki, bez pieniędzy, tylko z woli ludzi dobrej woli utrzymywany jest przykładem takiej pracy u podstaw. Jednym z wielu możliwych. Nie wystarczającym.

Dlatego Mufti dzięki za wyliczenie umieszczone w Twojej tabelce. Niezwykle trafne wyliczenie. Syntetyczne. Łatwo na nim zrobić sobie narodowy rachunek sumienia. Tylko nie rachunek czyjegoś sumienia, co ostatnio w modzie, a rachunek własnego.

Co jest istotne by odbudować świadomość narodową, co istotne by więzi społeczne były czymś smaczniejszym i prawdziwszym.

Cieszę się, że tworzymy jakąś myśl na dziś. Wszystkie książki z przeszłości powinny jedynie służyć temu, co robić dziś. Jaką myśl przyjąć. Metodę, technikę, sposób, wariant - żeby nie utożsamiać mnie z myślą przez duże M.

Z wyliczeń bardzo podobają mi się trzy następujące.
1. Róbmy się elitą sami, bo nas nie zrobili.
2. Jesteśmy na wojnie informacyjnej i trzeba łapać czym jest ta wojna by wygrać.
3. Polonizujmy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑