słowa kluczowe: społeczeństwo.
Cywilizacja Polska - dyskusje2012.09.16 19:29

Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie

 

Honorowy Sąd Przysięgłych

 
Dyskusja o sądownictwie.
 

Honorowy Sąd Przysięgłych

 

Powstaje (mam nadzieję) instytucja – Sądu Przysięgłych mająca  wskazać możliwość  odmiennego podejścia do wyroków zapadających w Sadach Powszechnych, a budzących coraz większe kontrowersja.

 

Jednak, już na wstępie, pojawiają się pytania i wątpliwości. Przede wszystkim – w oparciu o jaką podstawę Sądy takie miałyby wydawać werdykty? Dalej – jaki zakres spraw winien być rozpatrywany?

 

Widzę pewien brak spójności w podejściu do tematyki i dlatego spróbuję przedstawić pogląd  wynikający z idei Cywilizacji Polskiej.

 

Kwestia orzecznictwa obecnych Sadów w odniesieniu do obowiązującego prawa – to jedno. Tu mamy rażące różnice interpretacyjne. Coraz bardziej zauważalne jest, że prawo stosuje się zależnie od tego, kogo dotyczy.

Czyli powoli znajduje swój wyraz zasada „dajcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf”. Bo obecne prawo jest tak skonstruowane, że każdy może być oskarżony o jakieś przestępstwo.

W odniesieniu do tych sytuacji – rola  Sądów Przysięgłych sprowadzona zostałaby do naprawczej obecnego systemu poprzez wskazywanie np. błędnej podstawy prawnej orzeczeń, wykazanie braków w procedurze, czy nieprawidłowości postępowania samych sędziów. Czyli byłoby to zrównoleglenie pracy sądów.

 

Na pewno ta rola może przynieść poprawę; sam fakt wskazywania błędów proceduralnych i orzecznictwa, zwłaszcza wobec upubliczniania nazwisk osób pełniących funkcje sędziowskie (ale i prokuratorskie, tudzież obrońców),  może wpływać na poprawę pracy sądów.

Ma to jednak i uzależnienia. Procesy powinny być prowadzone przez ludzi biegłych w obecnych procedurach. To wymaga kadry merytorycznie przygotowanej. Inaczej – wszelkie sugestie będą rozpatrywana względem obowiązujących procedur, co ‘rozmiękczy’ przekaz.

 

W zasadzie, wobec faktu, że zapadające wyroki maja podstawę prawną, to rolą Sądów Obywatelskich (to inna nazwa tej samej instytucji), byłoby dokonywanie ocen działania składu sędziowskiego.

Nie tyle samej sprawy, co właśnie zastosowanych procedur z uwzględnieniem personalnej odpowiedzialności.

 

To jeden punkt widzenia.

Drugi – to orzecznictwo oparte na zupełnie odrębnych zasadach. Czyli odrzucenie obecnego systemu prawnego, a oparcie się na zupełnie innych podstawach.

Jakich?

No właśnie. Cywilizacja Polska opiera się w tej kwestii nie na prawie, a na ZASADACH WSPÓŁŻYCIA. Czyli relacjach społecznych  ustalanych na bazie konsensusu. Nie chcę opisywać szczegółów – to jest opisane w idei Cywilizacji Polskiej.

W takim przypadku dopuszczalne jest przeprowadzenie procesu, acz bez opcji wykonawczych, gdzie orzecznictwo dotyczyłoby problemu.

Dopiero po określeniu sposobu traktowania danej kwestii sprawa mogłaby być przekazywana do Sądów Powszechnych – w przypadku przestępstw pospolitych, lub też wskazaniu, że dana osoba nie powinna "przynależeć” do elitarnego środowiska Cywilizacji Polskiej.

To najwyższy wymiar kary. Dopiero po takim ustaleniu możliwy byłby proces karny.

Przypadki mniejszej rangi otrzymałyby wskazanie jak dokonać naprawy powstałej ułomności.

 

 

Ten tekst nie ma charakteru konkretnego rozwiązania; raczej jest próbą wskazania drogi ku jakiej winniśmy się kierować. Byłaby to więc próba antycypacji rozwiązania stosownego dla projektowanych przyszłych zmian w społeczeństwie. 
 

 

3571 odsłon średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Sądy Obywatelskie? 
Piotr Świtecki, 2012.09.16 o 21:38
Jakiekolwiek ciało, skoro nieumocowane prawnie, musiałoby mieć AUTORYTET.
Nic z tego nie wyjdzie.
Chociaż kierunek rozsądny - państwo podziemne...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Sądy Obywatelskie? 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.17 o 08:22
Rebeliantka i Goczyński postawili (chociaż tego nie eksponuja teraz) na autorytet Kościoła. Enigmatycznie coś o Prawie naturalnym , ale jakimś pierwotnym.

Uważasz, że można na tym oprzeć te Sądy?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Sądy Obywatelskie? 
Piotr Świtecki, 2012.09.17 o 09:01
Aby te sądy miały sens/wpływ (a już szczególnie w teraźniejszości, a nie tylko ewentualnie na przyszłe podręczniki do historii) muszą mieć "społeczną moc".

1. Taką moc/autorytet mogłyby mieć wnosząc aportem autorytet tworzących je osób, albo dostać "przez namaszczenie". Czyli np. współpraca z Kościołem, i to konkretnym, widzialnym, hierarchicznym. Albo jakieś sensowne i mocne nawiązanie do II RP.

2. Zdobyć i utrzymać autorytet będą mogły wyłącznie działając bardzo jasno i zdecydowanie. "Bez zgrzechu", szczególnie że poza ich upadkiem nie będzie na nie żadnej innej sankcji.

Ergo: musiałby to być zaczątek polskich elit, i działanie moralnie na najwyższym poziomie, w opisanym przez Ciebie w "CP" duchu elity.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Sądy Obywatelskie? 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.17 o 09:36
Co do "mocy KRK" - obawiam się, że ta opcja już wykazuje swe braki. Świadectwem są zmniejszające się wpływy i degeneracja niektórych postaw. Także utrata moralnego autorytetu.
To "widać, słychać i czuć". I nie można tego nie widzieć. Nawet przy najlepszych chęciach.

Kościół jest tak potężną instytucją, że mógłby mieć pieczęnad procesem zmian. Tylko, że działa w przeciwnym kierunku.
Wreszcie zdaj sobie z tego sprawę.
I to nie dotyczy poszczególnych księży w parafiach; ci spełniają (poza wyjątkami) bardzo dobrą pracę.
natomiast system hierarchiczny to machina powoli odciskajaca swoje piętno.
Tylko poprzez porównania cywilizacyjne można zauważyć tor zmian.

Drugie.
"Bez grzechu".
No właśnie.
CP jest "bez grzechu" - bo opiera się na winie - zarówno umyślnej (to grzech), jak i nieumyślnej. Bo to też szkodzi bliźniemu.
I tu cała nauka KRK - jest "cieniutka". mało - w znacznej mierze sprzeczna z nauczaniem Chrystusa, a przynajmniej tę naukę pokrywa milczeniem.
To ta sama droga, którą poszedł judaizm.

W przypadku Sądów - potrzeba takiej instytucji, jak piszesz.
Kiedyś miałem nadzieję na RzBiK. I g... z tego wyszło.
W CP - to idea Strażników EDEN-u. Też słabo idzie.
Obecna akcja to wpływ J. Rossakiewicza (istotny) na Klub IP.

jest tylko pytaniem, czy KIP to "kupi"?
Rebelintka i Goczyński, nawet z ŁŁ - to zbyt słabe siły. Zwłaszcza, że oni stawiają na KRK (nie wiem jak ŁŁ).

Jesli KIP pójdzie drogą CP - jest szansa.
Krystyna jest w miarę rozsądna - może da się to tak ustawić, aby nie było traktowane jako walka z Kościołem.

Zobaczymy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
w.red, 2012.09.16 o 21:45
W moim rozumieniu obecne "prawo" jest "lewe" z natury swej i istoty. I wskazywanie takich wykwitów w naszym prawodawstwie jest chyba jednym z celów powstania takiej instytucji jak sądy obywatelskie.
Szczególnie wtedy gdy wydawane wyroki są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i logiką w oparciu o absurdalne uregulowania. Pisane co tu dużo mówić pod konkretne zapotrzebowanie i na konkretne zlecenie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.17 o 08:27
Tę kwestię stawiam w CP.

Długa droga do zrozumienia.

Po moim wystąpieni w Klubie IP - J. Rossakiewicz przesłał mi opracowania doc. Jaworka na temat Chin i dalej uwagi o prawie.
To zaczyna wzbudzać ferment mentalny.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
MatiRani, 2012.09.16 o 21:47
Pisze autor: <Dopiero po określeniu sposobu traktowania danej kwestii sprawa mogłaby być przekazywana do Sądów Powszechnych – w przypadku przestępstw pospolitych, lub też wskazaniu, że dana osoba nie powinna "przynależeć” do elitarnego środowiska Cywilizacji Polskiej.>

No wlos sie na grzbiecie jezy...elitarne srodowisko... Elity, Elyty, Jelyty i jelita z ich zakonczeniem niechlubnym... jakie? kto w nich bedzie? a kot nie?.. juz widzie Michnika-Sechtera na czele Jelitarnej Grupy Ulogiczniania Prawa...

Prawo jest sztucznie komplikowane, przy kretynskiej pomocy szabes gojów ale jednak pod swiatlym kierownictwem Yelyt Namaszczonych i Oswiecienych odpowieniego pochodzenia czy majatku. W USrAelu , w kazdym stanie powstawalo jeszcze niedawno ponad 900 praw rocznie, a na caly kraj 1200. Ilosc paragrafów jest taka, ze nikt nie jest w stanie ich poznac nawet w stosunku dojakiejs niszowej dzialalnosci. Sprawia to, ze mozna zniszczyc kazdego, kto nie nalezy do systemu, do kasty Namaszczonych i Oswieconych.
Pomysl , oczywiscie polepsza to co jest, ino jak to zrobic?
No jak?
MLR
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
[...]   
A.B.C., 2012.10.13 o 18:57
[komentarz usunięty na żądanie Autora/Autorki]
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
Adam39, 2012.09.17 o 00:22
Bitsay, proszę, nie gloryfikuj zbytnio prawa w USA.
Na temat idei Cywilizacji Polskiej, oraz sądów obywatelskich, można, trzeba i należy rozmawiać, oraz rozważać różne propozycje, szczególnie na tym portalu i w oparciu o tę ideę opracowywaną przez naszego kolegę Krzysztofa J. Wojtasa. Ale bez prześmiewczych komentów. Jeżeli masz uwagi co do meritum, to chwała ci i dzięki.
To tyle z mojej strony.
Pozdrawiam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
MatiRani, 2012.09.17 o 04:05
Bitsay, bardzo naiwny punkt widzenia przedstawiasz. W USrAelu idzie do ciupy ten kto ma isc a wychodzi calo i bez szwanku, niezaczepiony mieczem Temidy, ten co ma pozostac wolny i swobodny.
Cala rodzine Bin Laden zwineli i FBI prywatnymi samolotami ich zawiozlo na bezpieczne polaczenie do domów. Ten caly cyrk z WTC pozostal bez prawdziwych skazanych, weterani z wojen spali obok Uaujthausu glodni w szpitalu ze szczurami na korytarzach, most sie zawalil z braku napraw nie wspominajac juz o bezkarnosci odpowiedzialnych za katastrofe Katarzyny w Niu Orlians.
Zero odpowiedzialnych, zero skazanych, zadnych procesów.
Od lat 60, dzieki sedziom wychodza na ulice sadysci i gwalciciele.
Czesc z nich dla niszczenia pokoju spolecznego a czesc jako bezkarni czlonkowie szjek typu Murder Inc. Zadufany w sobie kretyn Al Capone odsiedzial swoje natomiast glowa interesu , Mayer Lansky, zmarl na raka pluc majac 80+ lat.
Madoff... hehehehe.. posiedzi, racja, ale... ile zarobili bogaci i wybrani na takiej operacji:
1. inwestuja o Madova 100M$
2. Madow im oddaje 90M$ - wiec oszczedzaja na podatku od dochodu
3. Wszystko traca - niby, co im daje kredyt finansowy
10 najwiekszych firm USrAelskich placi ok 1% podatku, nie placi w ogóle albo ma zwroty...
To co napisales, to po prostu propaganda oficjalna dla pijacego piwo plebsu. Byly tu linki do wykladów z cybernetyki - socjocybernetyki równiez, Brzeski, Kossecki. Potem jeszcze sa wyklady w jutiubie generala Konstanty Petrov tez ksztalcace:
+www.youtube.com

poczytaj Thomasa Sowell'a - "Oni wiedza Lepiej" po polsku a "Unointed" po anglijsku, zabaczysz, ze jest prawda powierzchniowa, potem glebiej jest prawda drugiego poziomu, potem nizej jest jeszcze inna PRAWDA... jak pisal Lem w Edenie - rzadu nie ma i nikt nie rzadzi - ( ostatnie 10 stron sa ciekawe z calej ksiazki ) bo czego nie ma nie mozna winic za to co jest, nieprawdaz?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
w.red, 2012.09.17 o 07:58
Myślę że Wiesz jakiego pochodzenia był Mayer Lansky ^^ I to chyba prawie wszystko tłumaczy. Nawet WTC.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
MatiRani, 2012.09.17 o 18:22
A JAKZEBY INACZEJ! wlasciwego pochodzenia byl.. jak i rachmistrz Al Capone który zarzadzal mafia... jak Lew Kaganowicz inna mafia, nieprawdaz?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
[...]   
A.B.C., 2012.10.13 o 18:57
[komentarz usunięty na żądanie Autora/Autorki]
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
MatiRani, 2012.09.18 o 15:45
Opieram ja moja opinie na faktach, na które, Bitsayu, nie masz argumentu zadnego.
Napisz moze, ile podatku placa GM, Goldman Sachs, Morgan, Chase czy City...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
w.red, 2012.09.17 o 07:54
Już w końcowej fazie soc realu prawo u nas zostało skutecznie podporządkowane interesom "jedynie słusznej" partii. Ale dopiero od czasu Bolka skaczącego motorówką przez płot wylansowanej przez jego środowisko w brzmieniu : "nic co nie jest zakazane prawem nie jest zabronione" i późniejszej radosnej twórczości legislatorów sięgnęło ono niżej poziomu dna.
Było to obliczone z jednej strony na umożliwienie bezkarności "prywatyzacyjnym" oszustom,a z drugiej na zabezpieczenie sobie i kolesiom prawem gwarantowanych możliwości działania.
Spowodować to mogło jedynie paraliż instytucji państwa. W konsekwencji zaś musiało to przynieść skutek w postaci zlikwidowania państwa. I tak się stało. Bo pozbawione możliwości ochrony i obrony państwo wykopywane przez następujących po sobie "magików" na margines tak w sferze gospodarczej jak i zdolności ustawodawczej musiało lec w gruzach.
Zlikwidowano przemysł, podporządkowano grupom interesów handel i banki, zlikwidowano praktycznie armię po to by w rezultacie zrzec się państwowości i zabrać suwerenowi jego własność oraz pozbawić go możliwości decydowania o własnym życiu i przyszłości.
A wszystko to w majestacie obowiązującego "prawa". Co było i jest kłamstwem bo wiele rzeczy czyniono wbrew nawet takiemu okaleczonemu "prawu". Ale tym się mało kto przejmował. Przykładem może być wysłanie naszego wojska do Iraku. Czy wreszcie sam pomysł na "referendum akcesyjne" bo w istniejącym wówczas stanie prawnym o ile pomnę działania takie były sprzeczne z Konstytucją. Cóż, ale kiedy robi to "prezydent w porozumieniu z premierem i to przy akceptacji parlamentu w oparciu o dyspozycyjnych rozgrzanych sędziów, z medialnym wsparciem "trzeciej wadzy". No i ze "społecznym przyzwoleniem" nic dziwnego że zdrada stanu staje się bezkarna. Z tą chwilą właśnie "aparat urzędniczy" stal się suwerenem (który to szybko pozbył się towaru za grosze w zamian za "wziątki" i "beneficja")
Rodzi się pytanie, czy obywatel Polski, będący i czujący się Polakiem sam przyłożyłby do tego rękę ? Z pewnością nie bo jest to sprzeczne z jego żywotnymi interesami. Dlatego wcześniej wprowadzono zapis o "wieloobywatelstwie" umożliwiając przedstawicielom innych nacji działanie w ich interesie. Curiosum jest przykład Vincenta, który został ministrem przed uzyskaniem numeru PESEL.Rzeczą do zastanowienia jest czy sąd obywatelskie będą działać w oparciu o obecne "prawo", czy nieco wcześniejsze. Warto byłoby sięgnąć po prawo Polski podziemnej. W końcu jesteśmy pod okupacją tylko zmienił się sposób agresji. Ale czy może to dziwić jeżeli zniszczono armię, a służby powołane do ochrony państwa dbają o własne interesy ?
Pisałem kiedyś że mnie osobiście "elity" źle się kojarzą (i jak widzę nie tylko mnie). Ale to rzecz bez znaczenia jak się nazwie ludzi usiłujących przywrócić normalność w swoim kraju.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.17 o 08:53
Co do tej uwagi.
Czy jest sens zastanawiac się nad drogą degeneracji rozumienia więzi społecznych?
Proszę zważyć, że moje wskazania lokują to na poczatku XVII w., gdy zrezygnowano z idei CP na rzecz CK.
Gdzieś (chyba SZUKAM na NE), zauważa, że w Polsce obchodzenie prawa zaczęło się jeszcze przed rozbiorami.

czyli że już wtedy zaczął wystepować dystans między społecznym poczuciem sprawiedliwości a prawem.

geneza dla mnie jest oczywista.

Polskie poczucie sprawiedliwości wiąże się nie z "prawem" a z "ZASADAMI WSPÓŁŻYCIA".
To odrębny sposób myślenia.

I na koniec. Elity - to wszyscy ci, którzy to rozumieją i czują. Niezależnie od poziomu wiedzy. Bo mówić nalezy o elitach ducha a nie hierarchach różnej proweniencji.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
Piotr Świtecki, 2012.09.17 o 09:06
degeneracji rozumienia więzi społecznych [..] gdy zrezygnowano z idei Cywilizacji Polskiej na rzecz Cywilizacji Katolickiej
A może było odwrotnie? Przecież to czasy, kiedy na całym zachodnim świecie zaznaczył się odwrót od chrześcijaństwa i ubóstwienie okaleczonej wizji Człowieka.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.17 o 09:21
No nie. Nie od chrześcijaństwa, ale próbowano tworzyć inne wersje, poza KRK.
To w ramach KRK zaczęto (poprzez hierarchiczność)czynić z człowieka przedmiot a nie podmiot.
Tyle, że oparto się nie na Ewangelii a na Biblii - i wynikiem było zjudaizowanie tego fermentu.
Czyli lek był gorszy od choroby.

Natomiast to nie dotyczy Polski. My straciliśmy tą bezpośrednią więź z Ewangelią a daliśmy sobie wmówić pośrednika - czyli KRK.

Dlatego nie mam nic przeciwko KRK i głoszonej nauce Chrystusa. Mnie nie odpowiada tylko pośrednictwo w interpretacji Ewangelii; każdy powinien mieć prawo porównywania zapisów Dobrej Nowiny z ustaleniami hierarchów.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
Piotr Świtecki, 2012.09.17 o 10:48
Każdy ma takie prawo - i odpowiedzialność.
Z czym Ty walczysz? Czego bronisz? Swojego "ja"?
Stawiasz się w swoich duchowych osiągnięciach powyżej ludzi, którzy całe swoje życie i energię poświęcili poznaniu i zrealizowaniu wskazań Chrystusa?
Kto Ci uwierzy?
Chyba tylko ludzie szukający na gwałt uzasadnienia dla własnych podobnych problemów.
To jest pat. Kolejny raz mam powtarzać, że Twoje widzenie Kościoła jest owszem odpowiadające rzeczywistości, ale tylko we fragmencie? Czyli jest ułomne i zafałszowane.
Nie uwierzysz, póki nie zobaczysz.
Nie zobaczysz, póki nie otworzysz oczu. A tego się boisz, jak utraty swojego mozolnie wybudowanego "ja".
Przepraszam za tę niezamawianą analizę, ale diabli mnie biorą jak kolejny raz "wracasz jak pies do własnych wymiotów", jak to bodaj Ghandi ujął, mówiąc o uporczywości ludzkich ułomności.
Kłaniam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.17 o 11:02
To odpowiedz wreszcie o co Ty walczysz?
O to, aby księża nakazywali nam, co mamy robić pod zagrożeniam zamknięcia drogi do nieba?
tak, jak to robi teraz Dziwisz?
Na jakiej podstawie żądasz ode mnie, abym uwierzył Dziwiszowi?
A może ks. Czajkowskiemu, Obirkowi, Musiałowi, czy Bonieckiemu, albo Pieronkowi?

Może przestań krytykować, a wskaż, jak to powinno być - w duchu nauczania KRK.

"Bo jak na razie - to odbywa się to w ten sposób: ja to nie rozumiem, ale ty na pewno jeszcze bardziej nie rozumiesz. A za siedmioma górami, w Rzymie, to są ludzie, którzy wszystko rozumieją.
Nie znam ich, ale ponieważ są za 7 górami, to ja im wierzę".
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
Piotr Świtecki, 2012.09.17 o 11:35
Nie ma sposobu na zrozumienie, jak tylko doświadczyć.
Do tego niestety potrzebna jest "energia aktywacji": wiara.

Krzysztof, właśnie do tego Cię namawiam: nie wierz nikomu, tylko Wojtasowi. Jeśli on będzie w harmonii, wszystkie Dziwisze i Obirki tego świata zrobią się malutkie i nieznaczące. Właściwa perspektywa.

Bo powalczyć z Kościołem (przykrojonym na nasze własne wyobrażenie) i innymi źdźbłami najłatwiej.

To chyba tyle, wracam do swojej belki.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
w.red, 2012.09.17 o 12:13
"..Czy jest sens zastanawiac się nad drogą degeneracji rozumienia więzi społecznych?.."
Odpowiadam z całą mocą "..jest i sens a także konieczność po to by wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów i po raz n-ty nie wyważać otwartych drzwi.

Kończę - obowiązki wzywają
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.17 o 08:30
Widzę, że dalej Pan nie "chwyta" idei CP.
Przede wszystki trzeba uwierzyć, że te rozwiązania, w duchu CP, są realne.

Co do elitarności; zrobiłem pewien skrót myślowy w tej kwestii.
I już wywołał absurdalne reakcje.
Jak widzę - do zrozumienia jeszcze długa droga, ale powoli, powoli ... i ta skała się roz...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.17 o 08:31
Ta ostatnia uwaga yła do MatiRaniego.
Coś mam przeskoki w działaniu kompa.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie 
MatiRani, 2012.09.17 o 18:29
Wystaczy kliknac "odpowiedz" tekstu który chce sie komentowac. Komputery nie plataja figli.. to my je platamy sami sobie...
Juz Panu pare razy komentowalem, ze nie zawsze jest jasne co chce Pan przekazac. Skróty myslowe sa niebezpieczne ( ba, sam to wiem bo lakonizuje ostro ) bo skraca Pan swoje polaczenia neuronowe a nie moje. A ja mam zupelnie inna baze skojarzen. Kazdy z nas ma inna.
Zaczynam chwytac, ze w calej Europie, do Macchiavellego, bylo inaczej, nie bylo Panstwa ( State ) ale pewna samorzadnosc ludo-narodu.
Pisze o tym Chesterton o Anglii a teraz odkrywam podoben mechanizmy we Wloszech, Francji, Niemczech... cos mie sie wydaje, ze to byla cecha sredniowiecza.
Stad taka jego krytyka histeryczna i klamliwa.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Sądy Obywatelskie   
Harcerz, 2012.12.30 o 21:08
Dobra każda inicjatywa.
Zważywszy na szczupłość (zaplecza, środków).

Moje marzenie o Praworządnej Polsce.

1.Wrócić do podstaw organizacji Rzymu.
2. odrzucić dwa parchy toczące Państwo.
- Instytucje (nadbudowę) Kościoła Katolickiego
Polityka Papieży (teraz szemranych zagonów urzędników watykańskich i ich macek w Polsce) na przestrzeni dziejów per saldo przyniosła wiele szkód.
(poza nielicznymi wyjątkami).
Począwszy do zarania Państwa "domu Piastów" zaistniał jawny konflikt interesów (niektórym Piastom udawało się rozgrywać je z pozytywnym skutkiem).
Większość niestety przegrała z instrumentami stosowanymi przez wrogie Polsce grupy interesów w KK przykład: Utrącenie władzy "świętego zdrajcy" Biskupa Stanisława ze Szczepanowa i sposób pacyfikacji prawowitej władzy.
- odrzucić parcha w postaci zobowiązań Statutu kaliskiego.
Ten 36 punktowy kodeks stał się podwaliną wszelkich działań Polski jako podmiotu politycznego.
Bez wywiązania się z zapisów niemożliwym było "odzyskanie niepodległości"

Tak wyczyszczeni .
Możemy myśleć (działać) w kierunku budowy Polski Prawnej.

Sąd (nawet honorowy) musi mieć narzędzia: prokurator i aparat "namierzania złoczyńców lub problemów" .

Dzisiejsze "prawo" daje możliwość powołania Straży Obywatelskiej.(znane zagadnienie).
Po co Straż Obywatelska?
Po prostu - to legalna (teraz) forma kontroli swojego środowiska i ewentualnej obrony (postulowałem takie organy przy wszelkiej maści manifestacjach - tam znajdziemy kandydatów i nadamy kształt organizacyjny).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑