słowa kluczowe: Kafel, Polska, Roman Kafel, Sarmaci, elity, emigracja, historia, kultura, młodzi, młodzież, rodzina, sarmacja, tradycja.
Linki, cytaty, nowiny2012.08.27 12:28 13:56

Roman Kafel: kilka gorzkich słów

(poleca )

przeczytane w sieci

 
Wypowiedź w jednym z wątków na pewnej liście dyskusyjnej. Cytat za zgodą Autora.
 
[...] Wolno im... Nie ma bata na psubrata... Vide wybryki braci sarmackiej w okresie najświetniejszym sarmacji, jak uważają piewcy sarmatyzmu. Wolno było bezcześcić sacrum, wolno było naganiać chłopów do apostazji - zwłaszcza tych pańszczyźnianych biedaków, co się ich osadzało na swojej ziemi i prawie...
Bo Kmiecie dawali sobie radę sami i jak się wk....., potrafili pogonić panów. Tak zdarzyło się w moich Targowiskach k. Krosna, skąd pognali kmiecie Braci Polskich i rozwalili im zbór. Gdyż ci usiłowali, ze swoimi sługusami, rozwalić im kościółek św. Małgorzaty.

Wszystko już było, jak pisał Eklezjasta. Wszystko było, tylko pamięć zanika w tych, co przychodzą później...

Te łajdactwa sarmackie Bóg skarał rozbiorami i wymazaniem kasty.

Dziś oglądam nasze polskie dzieciska tłukące się po różnych krajach, służące za wycieruchy, i usiłujące sobie znaleźć miejsce na resztę życia. I zauważyłem pewną prawidłowość: zdecydowana większość nie ma żadnego szacunku do tego, co nazywamy naszą tradycją, religią, kulturą.

Odpowiedź dała mi pewna młoda dziewczyna, mająca może 22 lata, która studiuje w Teksasie i dorabia jak może, żeby się utrzymać. Mówi mi tak:
- Panie Kafel, a za co my mamy to szanować? Pan szanuje? Co szanować? To, że dla nas nie ma miejsca we własnym domu? Że musimy szukać szkoły, pracy na drugim końcu świata?
- Co ma mój ojciec, za całe życie ciężkiej pracy? Nawet nie stać go było, żeby zapłacić za moją szkołę. Moja siostra we Włoszech niańczy jakąś babkę i dziadka zboczeńca, brat zasuwa na budowie w Anglii, a dwie młodsze chodzą jako tako ubrane i nie głodne tylko dzięki nam. Ojciec chory nie ma na leki, mama to samo...
- Co szanowac panie Kafel? Za co?

Panowie, co odpowiedzielibyście takiemu dziecku???
Ja jej odpowiedzialem...
Ale wcale nie jestem pewny, że to ją przekonało. Jak i innych - którzy słuchali naszej konwersacji i absolutnie zgadzali się ze swoją koleżanką. Młodzi Polacy - jak mowię po 20, nie więcej niż 24 lata.

RomanK 
 
(w oryginalnym tekście dokonano poprawek redakcyjnych - MT) 

3362 odsłony  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Roman Kafel: kilka gorzkich słów 
Jacek, 2012.08.27 o 14:55
"-a za co my mamy to szanować"
Jeśli pod określeniem "to" miała na myśli Polskę, Ojczyznę, to się myli.
Polskę trzeba szanować zawsze, bo to nasza Ojczyzna.
Nie Ona jest tu winna, tylko to łajdactwo jakie się rozpleniło od stuleci a cały naród na tym cierpi.
Szkoda, że młodzi tego nie widzą i nie rozumieją.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Roman Kafel: kilka gorzkich słów 
MatiRani, 2013.01.03 o 01:30
Nazwijmy winnych po imieniu - zydzi nas niszcza od lat. Jak i caly Swiat, ale u nas im jest latwiej, bo jestesmy dobrzy, prawdomówni i naiwni. Nawet mamy wsród nas kretynów co ich bronia przed odpowiedzialnoscia. Przed zasluzonym potepieniem. Szabes gojów niecnych i podstepnych.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑