słowa kluczowe: kościół, państwo.
Linki, cytaty, nowiny2012.02.09 11:03

Ile nas kosztuje Kościół?

(poleca )
 
Nikt nie zna precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Pozostają szacunki...
 
Komentować to raczej sensu nie ma.
Ale warto Przeczytać.

+wolnemedia.net 
 
r.pauli@poczta.fm 

2732 odsłony  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
Piotr Świtecki, 2012.02.09 o 12:20
Niestety strony WM w tej chwili się nie otwierają, ale strzelam w ciemno, że chodzi o typowo lewackie skrzywienie postrzegania. Kompletne zaburzenie hierarchii. Ile nas kosztują politycy, mafie, niszczenie wspólnoty? Ile "nas kosztuje" publiczna służba zdrowia i szkolnictwo? Itd., itd.
Widać zlewaczenie nawet bez podnoszenia kwestii światopoglądowych (znaczy, te kwestie światopoglądowe są przyczyną zarzutu, bo to typowa racjonalizacja urazu do Kościoła).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
Paweł Tonderski, 2012.02.09 o 12:28
Poza tym przecież nikt nam nie każe dawać na Kościół, na tzw. "tacę" i "co łaska", czy ktoś nas do tego zmusza? A śluby, bierzmowanie i komunię można również dostać u zakonników za darmo. :))

Lepiej wspomagać organizacje pedalskie i lesbijskie, lepiej wspomagać fundacje Owsiaka, Nigdy Więcej, TVN-owską, Kwaśniewskiej? Ile na tym wszystkim Polska i Polacy stracili, albo na ostatniej zbiórce pieniędzy zorganizowanej przez Owsiaka, ile pieniędzy poszło z dymem w czasie pokazów sztucznych ogni, ile wydano na paliwo, na znaczki, wklejki, festyny, wie pan, czy pan tego nie wie? Czy ktoś te koszty policzył, aby potem je odliczyć od podatku dochodowego albo od podatku od towarów i usług VAT, czy nie?

Tym niech się radzio lepiej zajmie, dobrze radzę. :))))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
radzio, 2012.02.09 o 14:12
"... Ile "nas kosztuje" publiczna służba zdrowia i szkolnictwo? Itd..."

... świetne porównanie. Właśnie na to powinny być wydawane pieniądze publiczne. A nie na "polityków, kościelną mafię niszczącą wspólnotę mieszkańców naszego kraju i inne "ipeeny".

ps. link działa.

a, zapomniałem dodać - lewak ze mnie całą gębą :)
(to że żyd i mason; to raczej już dodawać nie muszę? :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
Piotr Świtecki, 2012.02.09 o 14:14
Oprócz umysłowej aberracji, zainteresowanie cudzą kasą... A Pan tak żartobliwie się do tego przyznaje?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
radzio, 2012.02.09 o 14:23
Jeśli ktoś interesuje się moją "kasą" to ja; jakby tak choćby i z obowiązku interesuje się jego...

Bo chyba waść przyznasz, że kościół bardzo się interesuje moją "kasą"? (nas wszystkich)

A co do rzeczonej "aberracji" to odpowiem słowami "klasyka" - ...I vice versa...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
Piotr Świtecki, 2012.02.09 o 14:31
Proszę Pana, o tym że o. Rydzyk jeździ Maybachem to nie tylko czytałem, ale nawet widziałem zdjęcia... I nawet gdyby to była prawda, to nie miałbym nic przeciw temu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
radzio, 2012.02.09 o 14:34
Też widziałem. Nie interesuje mnie kto coś komuś daje prywatnie (całe renty czy emerytury mogą se wysyłać...)

Podkreślam - trzeba się interesować gdzie znikają nasze pieniądze, którymi obraca państwo.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
Piotr Świtecki, 2012.02.09 o 14:34
trzeba się interesować gdzie znikają nasze pieniądze, którymi obraca państwo

W tym się na szczęście zgadzamy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
Jacek, 2012.02.09 o 23:28
Od "wejścia" co roku z Polski wywożony jest kapitał wart. 50 mld zł.
Czy tym ktoś się zainteresował?
Widocznie za mała kwota.
Chłopcy na "misjach"-drobnostka.
A po co się czepiać takich blachostek.
Pieniądze można stworzyć z niczego {w formie pożyczki)
dowolną kwotę więc nie warto kruszyć kopii.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
Malawanda, 2012.02.15 o 02:52
Przeczytałam polecankę. Wszystko subiektywne hipotezy bez weryfikacji. Jadowity artykuł perfekcyjnie zredagowany pod specjalne zamówienie, wygląda, że za słuszne honorarium:) Autorka nie precyzuje podmiotu oskarżenia, luzacko określając go Kościołem, sprytnie judzi pytaniami i cytatami po modyfikacji. Szok. Nie należy ich przytaczać, komentując, wiadomo, powtórka jest dla utrwalenia. Niezła sztuczka, bo musisz przywołać tezę, żeby zarzucić jej bezpodstawność.
Teraz bez pytań: Administrujący dobrami materialnymi różnych instytucji kościelnych nikomu nie wydarli własności nieruchomości, natomiast o powierzone w zarząd dobra znakomicie dbają,grosza z kasy ofiarowanej przez parafian nie zmarnują. Wiem, że w pewnej wiosce parafianie wręcz przymusili swojego proboszcza do nabycia luksusowego samochodu, pośrednicząc w wyborze i zakupie auta. Dach XVII wiecznego kościoła sami wyremontowali ( i konserwator też był zadowolony:). Komuś się nie podoba odnowa zabytków w Polsce za kasę podatników? Nie remontować a tylko rozebrać ;) bez rujnacji uzyskując wtórny materiał budowlany :) Wiem, że zabytkowe wnętrza kościołów odnawiane są za pieniądze uzbierane z datków.
Ciekawe, czy autorka artykułu zna wartości majątków wydartych Polakom tuż po wojnie, bezpowrotnie?
Kto zna liczby określające mienie PZPR z ww źródła? PZPR nie ma, majątek niewyobrażalnie wielki też zaniknął.Aaa,może zmienił wymiar doczesny, ziemski...
Weź, Radziu... Ja też na tacę nie daję ( no, czasem:) Ale Świętemu Antoniemu - i owszem. Kiedyś za klucze obiecałam dychę, zwlekałam, aż przycisnęło mnie z telefonem, dostał i od łask powrócił:)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
Piotr Świtecki, 2012.02.27 o 16:47
"Z czego żyje polski Kościół katolicki? Dowiedz się": +www.wprost.pl

Z czego żyje polski Kościół katolicki? Dowiedz się
2012-02-27 16:41
Finansowanie Kościoła w Polsce opiera się w ok. 80 proc. na ofiarach wiernych; wartość działalności społecznej Kościoła może być liczona w miliardach zł; roczne przychody parafii wynoszą od 30 tys. zł do 300-400 tys. zł - wynika z raportu przygotowanego przez KAI.
Według szacunków przedstawionych w raporcie, zaprezentowanym w poniedziałek, wartość działalności Kościoła katolickiego w Polsce - dotyczącej edukacji, medycyny, kultury oraz inicjatyw charytatywnych - może być liczona w miliardach złotych rocznie. Autorzy analizy podkreślają, że we wszystkich tych obszarach Kościół w istotny sposób wyręcza państwo: świeccy katolicy i instytucje kościelne finansują kilkaset przedszkoli i 514 szkół katolickich dla kilkudziesięciu tysięcy dzieci; Caritas prowadzi na terenie całego kraju 9 tys. punktów pomocy materialnej, psychologicznej oraz prawnej - wartość pomocy udzielonej przez Caritas w 2010 r. wyniosła 482 mln zł.
REKLAMA

Świetlice, oratoria i ośrodki
Instytucje kościelna prowadzą też m.in. świetlice, oratoria i ośrodki wychowawcze, bursy, domy samotnej matki i dziecka, domy dziecka, wychowawcze i opieki, apteki, placówki dla upośledzonych umysłowo i ze schorzeniami układu nerwowego, placówki dla osób uzależnionych, narkomanów, chorych na AIDS, alkoholików, a także hospicja, przychodnie i szpitale. W ramach działalności charytatywnej pomagają ubogim w schroniskach i przytuliskach, wydają posiłki.
Wsparcie dla Kościoła
Autorzy analizy informują, że wsparcie społecznej działalności instytucji kościelnych w Polsce wynosi ponad 492 mln zł. Dotyczy to m.in. ochrony zabytków, kościelnych uczelni wyższych, działalności kapelanów, Ordynariatu WP, Funduszu Kościelnego. W raporcie czytamy, że państwowe dotacje na rzecz Kościołów są jednymi z najniższych w Europie; nie opublikowano jednak szczegółowych danych w tej kwestii.
Ile dał rząd
W 2011 r. na Fundusz Kościelny rząd przekazał 89 mln zł, czyli 0,03 proc. budżetu państwa. Środki Funduszu przeznaczane są nie tylko na Kościół katolicki, lecz także na wszystkie zarejestrowane związki wyznaniowe. Według raportu z Funduszu opłacane są składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) za 23 tys. duchownych różnych wyznań, a także składki na ubezpieczenie zdrowotne dla 1,5 tys. alumnów. Obejmuje to ok. 40 proc. duchownych katolickich. Autorzy raportu oceniają, że wysokość budżetu Funduszu Kościelnego była niedoszacowana. Argumentują, że Kościołowi katolickiemu w Polsce zabrano minimum 155 tys. ha ziemi, z czego zwrócono - 65 tys. ha. To - ich zdaniem - oznacza, że Fundusz powinien być zasilany obecnie dochodami z 90 tys. ha pozostających w ręku państwa – nie licząc kilku tysięcy zabranych Kościołowi budynków. Przyjmując średni dochód z tzw. hektara przeliczeniowego w 2010 r. (2278 zł), budżet Funduszu Kościelnego powinien - według raportu - wynosić obecnie nie 89 mln zł, ale ok. 200 mln zł rocznie.
Co parafia to inny przychód
Z raportu wynika, że roczne przychody parafii są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 30 tys. zł do 300-400 tys. zł. Parafie utrzymywane są głównie z tacy - dobrowolnych datków zbieranych wśród uczestników niedzielnych mszy św. Z tych ofiar pokrywane są koszty funkcjonowania kościołów i budynków parafialnych. Dochody z tacy zależą od wielkości parafii, zamożności jej mieszkańców, regionu Polski i liczby wiernych uczestniczących w niedzielnych liturgiach. Do największych bieżących kosztów parafii należą ogrzewanie i oświetlenie (ok. 70 tys. zł w przypadku dużych świątyń) oraz koszty personelu pomocniczego: organisty, sprzątaczki, kancelarii itp. Z raportu wynika, że ofiary na tacę składa co niedziela ok. 30 proc. mieszkańców danej parafii.
Ile dają na tacę
Przeciętny datek waha się od 50 gr do 1,20 zł od osoby, w zależności od regionu kraju. Np. w małej, liczącej niespełna tysiąc osób wiejskiej parafii w diecezji tarnowskiej przeciętna wysokość niedzielnej tacy to 487 zł, w trzytysięcznej parafii w diecezji bielsko-żywieckiej - 2,3 tys. zł, ośmiotysięcznej parafii w archidiecezji lubelskiej - około 3 tys. zł, w dużej miejskiej parafii w archidiecezji katowickiej - do 4 tys. zł, podobnie jak w małej, znajdującej się w centrum Warszawy. Niektóre parafie mogą liczyć na dodatkowe przychody, np. z dzierżawy gruntów, cmentarzy, działalności gospodarczej i różnych dotacji (np. unijnych). W raporcie czytamy też, że w części parafii bilans przychodów i wydatków związanych z utrzymaniem cmentarza wychodzi na zero, w niektórych zaś przynosi straty. Tam, gdzie przychód jest notowany, w skali miesiąca może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Duży rozstrzał
Jeśli parafia ma kłopoty finansowe, to na jej potrzeby przeznaczana jest także część dochodów z "iura stolae" (chrzty, śluby i pogrzeby), które tradycyjnie powinny być traktowane jako wynagrodzenie duchownych. W przypadku "kolędy" do kasy parafialnej trafia od 10 do 50 proc. Ofiara składana przy okazji intencji mszalnej waha się od 10 zł w najuboższych rejonach, do 50-70, a nawet 100 zł w zamożnych. Ślubowi bądź pogrzebowi towarzyszy ofiara od 200 do 700 zł. Mniejsze towarzyszą chrztom: od 20 do 250 zł. Autorzy raportu wyliczyli, że dochody duchownych z pracy duszpasterskiej w parafii wahają się od 800 do ok. 5500 zł miesięcznie. Średnio wynoszą 1,5 - 2,5 tys. zł. Niemal co drugi kapłan jest zatrudniony w szkole jako katecheta na jakiejś części etatu, otrzymując za to kilkaset złotych.
Księża płacą podatki
Księża z zarobionych pieniędzy płacą podatki na rzecz diecezji, składają się na fundusz wspierania księży emerytów, chorych kapłanów, na misje i na seminaria duchowne. Spłacają też koszta związane z ich wykształceniem z czasów seminarium. Przekazują też datki na diecezjalne dzieła charytatywne, np. Dom Samotnej Matki czy klasztory klauzurowe.
Co z duchownymi?
Księża zatrudnieni na umowy o pracę podlegają takim samym zasadom podatkowym jak inni pracownicy. Kościelne osoby prawne, czyli parafie, kurie, klasztory mogą, ale nie muszą, prowadzić działalność gospodarczą. Jeśli prowadzą, muszą ją zarejestrować i płacą takie same podatki CIT, PIT, VAT jak wszystkie podmioty.
Raport efektem kilku miesięcy prac
Raport został przygotowany przez dziennikarzy KAI, ich zdaniem jest pierwszą próbą analizy dotyczącą finansów Kościoła w Polsce. Prace nad nim trwały od połowy listopada ub. roku do końca stycznia br. W jego opracowaniu dziennikarze KAI korzystali z informacji uzyskanych w poszczególnych kuriach diecezjalnych, z sondy przeprowadzonej w kilkudziesięciu parafiach (w Polsce jest ich 10,5 tys.), a także z danych uzyskanych w wybranych zakonach męskich i żeńskich.
pap, ps
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Ile nas kosztuje Kościół? 
Piotr Świtecki, 2012.02.29 o 19:46
Kościół i pieniądze. Ważny temat, niecodzienny przebieg konferencji +razem.tv
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑