słowa kluczowe: katolicyzm, państwowość.
Linki, cytaty, nowiny2012.01.16 16:12

Idea państwa narodowego a katolicyzm

(poleca )
 
Czyli – czy narodowiec może być katolikiem?

 
Ciekawy artykuł ze strony WPS

"Czyli – czy narodowiec może być katolikiem?
 (Poniższy tekst jest odzwierciedleniem mojego osobistego spojrzenia na sprawę i niekoniecznie odpowiada stanowisku WPS....."

Całość tu:

+wiernipolsce.wordpress.com

Od siebie dodam; że podpisuje się pod tym - wszystkimi "rencoma". 
 
r.pauli@poczta.fm 

2099 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Idea państwa narodowego a katolicyzm 
Piotr Świtecki, 2012.01.16 o 17:53
Kolejny budujący mury między Polakami...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Idea państwa narodowego a katolicyzm 
Jacek, 2012.01.16 o 18:16
Czyja to agentura? Zdanie : Katolicyzm to sekta. A sekta to też katolicyzm?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Idea państwa narodowego a katolicyzm 
Christophoros Scholastikos, 2012.01.17 o 10:44
"Gorliwi katolicy skłóceni są nie tylko z innymi odłamami chrześcijaństwa i z innowiercami. Z pogardą patrzą na „pogan”, na „bezbożników”, na „ateistów”. Dla gorliwego katolika każdy, kto nie wierzy jak on jest „bezbożnikiem”. Gotowość do ugody, kompromisu, jest u gorliwych katolików cechą nieznaną."

Hm. No mam inne zdanie, chociażby w powyższym. Zaznaczanie różnic interesów i sfer funkcjonowania między katolicyzmem jako religią i klerem, a państwem narodowym, jest potrzebne by jakoś się w tym łapać. Jednak autor tego artykułu "pojechał po bandzie" pisząc w "duchu" potępienia katolicyzmu. Moim zdaniem błąd należy wykazać i uznać, ale angażować się w piętnowanie, niszczenie i deprecjacje to przesada. Autor zapomniał, że religię tworzą ludzie. Autor też nie wie, że grzeszność ludzkiej natury, jest przyczyną złego również w kościele. Autor wreszcie nie traktuje komplementarnie nauczania Chrystusa (które przypominam jest fundamentem KRK) wybiera jedynie fragmenty "anty doczesne". Owszem takie są bo kto "wyżej ceni swoje życie straci je, a kto straci życie z mego powodu zyska je" (z pamięci). Jednak pomija choćby przykazanie miłości. Z którego wynika troska o dobro brata Polaka. Pomija wskazanie, że służba jest przejawem troski o innych w doczesnym świecie.
Pomimo, iż linkowany artykuł opiera się w dużej mierze na prawdzie, to uznaję go jako bardziej "destruktywny" niż wnoszący "pozytywnego coś pozytywnego".
pzdr
ps. Szacunek że Pan Radzio się odezwał po roku milczenia. Nie raz zaglądałem z ciekawości, kto to. :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Idea państwa narodowego a katolicyzm 
w.red, 2012.01.19 o 22:58
Masz rację Christo. Stawanie na stanowisku że katolicyzm jest sprzeczny z "ideą Polskości" to czyste nadużycie i to czynione z rozmysłem licząc na "nadstawianie drugiego policzka" by bezkarnie kopać bezbronnego. To retoryka przejęta od "iluminatów" pozwalająca na takie zachowanie i je usprawiedliwiające w ich oczach. Słusznie zwróciłeś uwagę że Kościół to ludzka zbiorowość w której możliwe jest popełnianie mniej lub bardziej swiadomych błędów.
Dlatego jakkolwiek Narodowiec nie musi być katolikiem. Jednak zaprzeczanie znaczenia kościoła w naszej historii stawia takie osoby poza grupą narodowców. Ale to już ich problem, przynjamniej do czasu kiedy nie zechcą zawłaszczać sobie tego określenia.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Idea państwa narodowego a katolicyzm 
Christophoros Scholastikos, 2012.01.21 o 21:10
Pozostaje mi pokiwać głową w ruchu górno dołowym i zrobić zatroskaną minę.
:)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Idea państwa narodowego a katolicyzm 
Leszek, 2012.01.17 o 12:37
Mnie wystarczy jak katolicy nie będą nas niekatolików odżegnywali od polskości i oskarżali o sekciarstow. Ja rozumiem, że takie osoby jak circ na NE potrafią człowieka wkurzyć i sprowokować, ale generalnie pamiętajmy, że ogromna część naszego narodu, w tym nasi rodzice itp to najczęściej katolicy.
Owszem warto mówić prawdę tak na wypadek gdyby episkopat znów się sprzedał komuś i nas chciał popchnąć w jakąś przepaść -- wtedy niezależne myślenie będzie w cenie, ale my-- jak coś-- powiniśmy się bronić a nie atakować. Poza tym skupmy się na tym co nas Polaków łączy. Np. pewna forma wrażliwości związana z chrześcijaństwem, ale tym dobrze pojętym. Katolicy też ją często mają.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑