(Pod koniec grudnia można mieć dość natłoku mniej lub bardziej sztampowych życzeń. Niemniej, zachęcam do przeczytania kilku poniższych zdań.) czytaj dalej »
Katedra Etyki Cywilizacji Łacińskiej zaprasza na analizę przyczyn rozbicia społeczeństwa polskiego, będącą skutkiem panującego i podsycanego przez rządzących zjawiska gnozy politycznej. Tematem szkicu jest także obecność "Kreta" w Ruchu Narodowym. czytaj dalej »
Katedra Etyki Cywilizacji Łacińskiej zaprasza na część drugą analizy przyczyn rozbicia społeczeństwa polskiego, będącą skutkiem panującego i podsycanego przez rządzących zjawiska gnozy politycznej. Tematem szkicu jest także obecność "Kreta" w Ruchu Narodowym. czytaj dalej »
11. Listopad 1918: cywilizacyjna przestroga Historii
W XXXIII rocznicę zamachu z dnia 13. Grudnia 1981 roku, Katedra Etyki Cywilizacji Łacińskiej zaprasza na szkic historyczny, stawiający pytanie o zgodność z zasadami Legalizmu etycznego, aktu przekazania władzy AD 11-XI-1918, nad odradzającym się Państwem Polskim, w ręce Józefa Piłsudskiego. czytaj dalej »
Katedra Etyki Cywilizacji Łacińskiej poleca poniższy szkic o roli Wolnomularstwa Narodowego w organizacji Powstania Listopadowego, kreśli sylwetkę Waleriana Łukasińskiego i sposób spojrzenia na historię z perspektywy Cywilizacji Łacińskiej oraz wyjaśnia szereg nieporozumień dotyczących pozornego konfliktu pomiędzy Wolnomularstwem Narodowym a Kościołem katolickim. czytaj dalej »
Krytyczna analiza kluczowych dokumentów, przedstawionych przez Rosjan
Mord katyński budzi do dzisiaj wiele negatywnych emocji, kładących się ciężarem na wzajemnych stosunkach między zwykłymi obywatelami Polski i Rosji. Żyjemy w ustroju demokratycznym, gdzie każdy obywatel ma zagwarantowane prawo do swobody wypowiedzi i własnego osądu. Dlaczego, zwłaszcza w sprawach dla nas bardzo bolesnych i drażliwych, tak rzadko korzystamy z tego prawa? czytaj dalej »
Katedra Etyki Cywilizacji Łacińskiej poleca spór o istnienie Boga i Jego udział w stworzeniu świata, pomiędzy Konserwatystą etycznym Markiem Stefanem Szmidt a profesorem Stephenem Hawkingiem: czytaj dalej »