słowa kluczowe: antysemityzm, wojna informacyjna.
Linki, cytaty, nowiny2015.12.22 17:07

Antysemityzm jest dobry na wszystko...

(poleca )

Paweł Jędrzejewski

 
W burzliwych politycznie czasach, zjawisko antysemityzmu oraz samo słowo "antysemityzm" stają się użytecznymi narzędziami do "punktowania" przeciwników.
 
Z jednej strony do walki politycznej może służyć odwoływanie się do uprzedzeń i stereotypów antyżydowskich. Wykorzystywanie antysemityzmu do wzbudzania niechęci lub nawet nienawiści. Stara sprawa, stary mechanizm: przylepienie politycznemu przeciwnikowi lub jego poglądom "łaty" żydowskości, ma go zdewaluwoać, zdegradować - stanowi oskarżenie.

[...]

Ale istnieje też druga metoda wykorzystywania antysemityzmu w walce politycznej lub ideologicznej.

Jest to używanie antysemityzmu, a - precyzyjniej - nieuzasadnionych oskarżeń o antysemityzm, jako narzędzia do zaatakowania przeciwnika. Adresatem tych działań jest - rzecz jasna - całkiem kto inny: są nim ci, w oczach których przylepienie komuś "łaty" antysemity, ma go zdewaluować, zdegradować - stanowi oskarżenie.

[...]

Nie chodzi wcale o to, aby nie używać słowa „antysemityzm”! Chodzi o to, aby pamiętać, że "użytkowe", czyli np. politycznie motywowane wysuwanie zarzutów o antysemityzm dewaluuje to pojęcie, odbiera mu jego ciężar gatunkowy, obniża jego rangę.

Całość: +www.fzp.net.pl 

1141 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑