słowa kluczowe: Calhoun, demografia, eksperyment Calhouna, homoseksualizm, myszy, nauka, populacja, socjologia.
Linki, cytaty, nowiny2015.09.20 20:58 09.22 09:09

Eksperyment Calhouna

(poleca )
 
Eksperyment który, jak przysłowiowe jabłko Newtona, powinien oświecić ludzkość. Niestety do tej pory jednak nie oświecił, a stało się to raczej nie z niewiadomych powodów, lecz dlatego, że pewne grupy społeczne nie chcą do tego dopuścić…
 
Ośmiu myszom zapewniono doskonałe warunki życia - miały bezproblemowy dostęp do wszystkiego co było im potrzebne do życia. Liczebność populacji rosła, by po pewnym czasie zacząć maleć aż do całkowitego wymarcia. Eksperyment trwał cztery lata. Powtarzano go kilkukrotnie na myszach i szczurach, a wynik zawsze był ten sam:

Nieograniczony dostęp do pokarmu i brak zagrożeń powodował wymarcie populacji.

Na wstępie do opisu eksperymentu John Calhoun stwierdził - Dużo będę mówił o myszach, lecz głównie chodzi o odniesienie tego procesu do ludzi,...

[...]

W tym okresie zauważono nowy rodzaj zachowań. Przemoc stała się powszechna. Pewna grupa samców walcząca o akceptację została odrzucona i wycofała się. Gdy przebywały w zagęszczeniu dochodziło do wybuchów agresji pomiędzy nimi. Efekty tej agresji były coraz bardziej widoczne. Niektóre osobniki były celem wielokrotnych ataków, ich ogony były mocno pogryzione i pokryte bliznami. Inne dorastające myszy charakteryzowało zachowanie innego rodzaju. Z tego powodu Dr Calhoun nadał im miano "pięknisiów". Cały swój czas poświęcały wyłącznie na pielęgnację futra, jedzenie i spanie. Nigdy nie wchodziły w interakcję z innymi osobnikami, w tym nie angażowały się płciowo anie nie walczyły z innymi. Były to piękne okazy z ciekawymi i bystrymi oczami, ze zdrowym i dobrze utrzymanym ciałem. Nie radziły sobie one jednak z nietypowymi bodźcami. Choć sprawiały wrażenie ciekawskich w rzeczywistości były bardzo głupie.

[...]

Newsweek: Młode kobiety się nie gubiły?

Prof. Zimbardo: Nie. Miały cele życiowe, były w większości pewne siebie. Większość z nich radzi sobie lepiej niż ich matki. Większość mężczyzn gorzej niż ich ojcowie. Co ciekawe wielu młodych mężczyzn nie chce w ogóle pracować. Mają dziwne poczucie, że wszystko im się należy od żony niezależnie od ich własnego wysiłku. Być mężczyzną oznacza często przekonanie: nie dostaję wciąż tyle, na ile zasługuję.

Link: +www.physicsoflife.pl

[Eksperyment finansowany był przez Fundację Rockefellera. MT] 

2400 odsłon średnio 4,3 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Eksperyment Calhouna 
Piotr Świtecki, 2015.09.23 o 13:31
Ciekawy tekst po ang. (dziękuję za link p. Romanowi Kaflowi):
+eprints.lse.ac.uk
Głównie o tym, jak wczesne eksperymenty Caulhona zafunkcjonowały w popularnym obiegu, ale tekst ma przy okazji kilka pobocznych planów, a na jednym z nich internet ukazuje się w nowym świetle.

(W uzupełnieniu komentarza: linkowany w artykule opis eksperymentu dotyczy eksperymentu, w którym zwierzęta nie wykorzystały całej przestrzeni, a mimo to populacja wymarła. Natomiast linkowany PDF dotyczy, hasłowo mówiąc, skutków przeludnienia /i ewentualnych środków zaradczych na nie/.)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Eksperyment Calhouna 
MatiRani, 2015.09.22 o 19:06
Elsperyment nie stosuje sie do Homo Sapiens.
To jak ekstrapolowac z lokomotywy dzialanie komputera.
Nie ma przeludnienie, nie ma nieograniczonego dostepu do wyzywienia. Malo kto ma wszystko, co konieczne do zycia.
Ciekawostka z zycia zwierzat.
U nas im lepiej sie zyje tym mniej narodzin.
Co prawda moze niezupelnie spontanicznie, bo sterowane sa dziewczyny poprzez zastraszanie klopotami oraz zycie jest wygodne, ale nawet bez tych udogodnien wyzszy poziom zycia ogranicza nieco ilosc urodzin. Ale wystarczy dac ludziom wolnosc aby wskaznik sie poprawil. Tanie mieszkania wielopokojowe, pomoc rzadowa dla rodzin wielodzietnych, ulatwienia w pracy i wiekszosc par bedzie miala od 2 do 4 dzieci.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Eksperyment Calhouna 
Marek Stefan Szmidt, 2015.09.22 o 19:48
Istotnie, Konserwatysta jest stale "celem wielokrotnych ataków, ich ogony były mocno pogryzione i pokryte bliznami".
:-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Eksperyment Calhouna 
Piotr Świtecki, 2015.09.22 o 22:09
Ależ Konserwatysta nie jest bynajmniej wycofanym samcem! :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑