słowa kluczowe: Kossecki, Naukowe podstawy nacjokratyzmu, Polska, RN, cybernetyka, cywilizacja, elity, informacja, książka, nacjokratyzm, nacjonalizm, recenzja.
Idee2015.01.01 22:08 01.03 11:44

Naukowe podstawy nacjokratyzmu

   
 
Najnowsza książka doc. Józefa Kosseckiego została ukończona w ostatnie wakacje. Dlaczego Autor poświęcił czas i energię na pisanie, zamiast regenerować siły przed kolejnym cyklem prowadzonych w całej Polsce pro publico bono szkoleń?
 
Odpowiedź znajdujemy zaraz na pierwszych stronach „Nacjokratyzmu”. Książka ta jest konsekwencją postawy Autora i koniecznością czasów, w jakich żyjemy. Adresowana do narodowej elity, szkicuje fundamenty unikalnej, niezbędnej dla trwałego sukcesu narodowych działań wiedzy z zakresu sterowania społecznego i międzynarodowego.

„Obecnie świat znalazł się w tzw. punkcie polifurkacyjnym, w którym jest możliwość wyboru kilku wariantów rozwoju, gdyż entropia systemu międzynarodowego jest wysoka, dominacja USA się kończy, a wraz z nią kończy się dominacja kosmopolityzmu, a rośnie rola narodów i polityki narodowej.”
Treść w sposób naturalny prowadzi Czytelnika przez trzy etapy. Pierwszy służy określeniu obszaru tematycznego i uściśleniu, rozmywanych obecnie, podstawowych pojęć. Drugi jest rysem historycznym dziejów ludzkości, w ich ujęciu cybernetycznym. Jednocześnie przedstawia przyjętą metodologię. Trzeci wreszcie, to zarys podstaw polskiej cybernetyki i post-koneczniańskiej nauki o cywilizacjach.
Całość daje, przynajmniej jakie-takie, wyobrażenie o zastosowaniu cybernetyki do problemów, z jakimi przychodzi nam się w początkach XXI wieku mierzyć.

„Istotą nacjokratyzmu jest postulat pełnej niepodległości zewnętrznej i wewnętrznej dla wszystkich narodów.
Istotą niepodległości zewnętrznej jest posiadanie własnego suwerennego państwa, zaś niepodległości wewnętrznej realna możliwość skutecznego przeciwstawiania się kontroli ze strony obcych kanałów wpływu.”
Obawiam się, że podjęta tematyka okazała się zbyt szeroka i trudna, jak na jeden niespełna trzystustronicowy tom. To raczej zaproszenie do bezpośredniego zapoznania się z szeroko cytowanymi w nim pracami, a przede wszystkim z dostępnymi w internecie wykładami Autora. Bez takiego przygotowania część istotnych, a jedynie skrótowo zasygnalizowanych informacji umknie niezauważona. Inne Czytelnik może pojmować zbyt stereotypowo i pozostawiać bez należnej im refleksji. Na szczęście nawet wtedy odnajdzie na stronach dość rzeczy ważnych i oryginalnych, by lektura była równie interesująca, co - mam nadzieję - owocna.
Ja w każdym razie połknąłem „Nacjokratyzm” w jednym podejściu…

Józef Kossecki: Naukowe podstawy nacjokratyzmu
ISBN 978-83-940955-0-5
Wydawnictwo HarFOR 2014 r., wyd. I na licencji Creative Comons (uznanie autorstwa 4.0 międzynarodowe, przedruk w całości lub w części dozwolony z podaniem źródła)
244 strony, oprawa twarda
Nakład wyczerpany, planowany jest dodruk.

Józef Maria Ferdynand Kossecki - emerytowany, samodzielny pracownik naukowy (socjocybernetyk). Współzałożyciel Ligi Narodowo-Demokratycznej, pierwszej nie-zbrojnej organizacji opozycyjnej PRL. Członek PZPRZjednoczenia Patriotycznego „Grunwald", po 1989 roku w Partii „X” Stanisława Tymińskiego. Od kilkunastu lat prowadzi w całej Polsce otwarte seminaria, w ramach nieformalnej Narodowej Akademii Informacyjnej.

 

4052 odsłony średnio 5 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑