Człowiek nie jest jednostką, która ma „swój świat” i może dowolnie działać zgodnie ze swoją wolą, ale osobą, rzuconą w świat realnych rzeczy, która musi rozumowo odczytać panujący w świecie porządek i do niego się stosować.
[...]
Chociaż nurty socjalizmu i liberalizmu zdają się być skrajnie przeciwstawne to jednak jeśli przeanalizujemy ich formę to znajdziemy łączące je podobieństwa, znamionujące ich wspólny filozoficzny rodowód. Najbardziej jest to widoczne w ich analitycznej strukturze, w której model gospodarki i całego państwa wyznacza się według odgórnie przygotowanej metody (zarówno socjaliści jak i liberałowie sądzą, że ich metody są naukowe). W obu nurtach obserwowalne jest także zawężenie rozumienia polityki, całe działanie polityczne ma się sprowadzić do wprowadzenia zmian systemowych, realizacja idei liberalizmu lub socjalizmu ma być odpowiedzią na wszystkie problemy ludzkości, więc cała działalność polityczna powinna się sprowadzać do ich urzeczywistnienia.
Całość: narodowcy.net [Przyjemność czytania psują językowe babole, ale nie wymagajmy od młodych narodowców zbyt wiele. Chyba, że jednak wymagajmy?.. MT] |