słowa kluczowe: A B C Narodowej Demokracji, Aleksander Świetochowski, Myśl Narodowa 10.10.1925.
Polska2013.11.23 10:49 22:39

Liberum Veto

 

ABC Narodowej Demokracji

 
...choć z przekonań politycznych był zadeklarowanym liberałem, z całym zaangażowaniem oddawał się działalności publicystycznej na łamach eNDeckiej „Myśli Narodowej”...

 

"Myśl Narodowa", od numeru 2-go z 1925 roku, publikowała serię felietonów politycznych Aleksandra Świętochowskiego, używającego pseudonimów literackich: Władysław Okoński, Poseł Prawdy, O.Remus, Oremus, Liber, Gezyasz, Nauczyciel i innych, urodzonego dnia 18 stycznia 1849 w Stoczku Łukowskim na Podlasiu, zmarłego 25 kwietnia 1938 w Gołotczyźnie koło Ciechanowa, wybitnego pisarza, publicystę, filozofa i historyka, aforystę, krytyka, publicystę politycznego i działacza społecznego.

Aleksander Świetochowski

Cykl felietonów, pod wspólnym tytułem „Liberum Veto”, przedstawia Czytelnikowi współczesnemu żywy obraz stosunków i napięć w Polsce okresu międzywojennego, a jego barwna kolorystyka i cięty humor przenoszą – w czasie realnym – w tamte, przebrzmiałe już czasy.

Aleksander Świętochowski, choć z przekonań politycznych był zadeklarowanym liberałem, z całym zaangażowaniem oddawał się działalności publicystycznej na łamach eNDeckiej „Myśli Narodowej”, co powinno być cenną wskazówką we współczesności, gdyż w pracy politycznej ważnym jest jedynie wspólny mianownik, jakim jest Dobro Polski, a współpraca Narodowców i np. Liberałów posiada wieloletnie, pozytywne tradycje.

Dzisiejsi Działacze narodowi, jeżeli nie chcą przejść do annałów Historii, jako „bijące pianę dzieciuchy” powinni – w końcu – zdać Sobie sprawę z prostej zasady, iż wobec przewagi medialnej, finansowej i organizacyjnej demokratycznego państwa prawa, wspartej siłami bezpieczeństwa i represji, sukces w postaci odrodzenia Państwa Polskiego odnieść może tylko szeroka koalicja, której wspólnym mianownikiem będzie Patriotyzm i Poświęcenie.

Kolejnym etapem w rozwoju Idei Narodowej, w kierunku jej skuteczności praktycznej, będzie uświadomienie konieczności porzucenia mrzonek o realności przeprowadzenia jakichkolwiek zmian struktury państwa, w skutek uczestnictwa i „wygrania” jakichkolwiek „wyborów” do „parlamentu”, czyli metodą odgórną, gdyż nie dopuści do tego - skostniały w wieloletnich układach zależności personalnych i politycznych – aparat administracji państwowej.

Jedyną, więc drogą do przemian ewolucyjnych, w kierunku odzyskania Państwa Narodowego, jest przejecie kontroli nad Władzą w samorządach terytorialnych, począwszy od Gminy, poprzez Powiat, aż do Województwa i zmuszenie – poprzez np. bojkot świadczeń - do ustąpienia i reorganizacji władz centralnych. 

Ceterum censeo Conventum esse delendum

 
 

„Myśl Narodowa" była jednym z ważniejszych tytułów prasowych związanych z obozem narodowym w dwudziestoleciu międzywojennym. Po reorganizacji w latach 1925-1926 stała się organem ideowo-teoretycznym Narodowej Demokracji, będąc jednocześnie elitarnym, adresowanym do inteligencji pismem literacko-kulturalnym. Na jego łamach gościły wybitne osobistości ze świata polityki, kultury czy nauki: zarówno liderzy i ideolodzy endecji, jak autorzy luźno z nią związani”. 

Instytut Pamięci Narodowej

 

1960 odsłon średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Liberum Veto 
Malawanda, 2013.11.24 o 16:48
Aleksander Świętochowski..., ależ miał brodę :) Pomimo brody był bardzo przystojny! Pięknie i długo żył... Zastanawia tylko, po cóż w 1874r do Lipska (a to, azaliż później znacznie - przez ponad 40 lat kolejnego wieku - był przecież DDR.:)) Jegomość Świętochowski na cztery lata pojechał?
Gorące serdeczności ! I - wzorem Waćpana - pięć (punktów w punktacji do pięciu:)) i dalej :) -(Wszak to Waść po gospodarsku piąteczki przybija)! za super tekst i piękny wizerunek Polskiego Patrioty z Podlasia. Taż to Ziomal Zenka!..
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Liberum Veto 
Marek Stefan Szmidt, 2013.11.24 o 16:55
Szanowna Pani,
dziękuję za uznanie dla wybitnego Patrioty, jakim był Aleksander Świętochowski, o którego pobycie w Lipsku - niestety - nic nie wiem - może realizował Polską Ideę Zachodnią i pojechał anektować przyszłe DDR :-)
Osobiście dziękuję za wysoką ocenę Mojej pracy i starań
:-)
Pozdrawiam Panią jak najserdeczniej
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Liberum Veto 
Malawanda, 2013.11.24 o 17:15
Ach, dzięki! za przemiły, od serca, na spontanie - koment. Z tym Lipskiem - dziwna sprawa, bo zwykle o to miasto ocierali się działacze różnych opcji (politycznych w szczególności). W różnym historii czasie :).
Natomiast - na bieżąco - mnie teraz martwi nawalanka ( tak, coby nie wulgarnie - powiedziawszy), na Roberta Winnickiego. Nooo, to już niebywała hucpa, chłopaczyna sam se na bank nie poradzi. A jak przyjmie pomocną, acz nie bardzo znajomą dłoń? - ugrzęźnie, po uszy..Co robić?, jak tu pomóc, wesprzeć...tych, co naprawy Polski chcą..
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Liberum Veto 
Malawanda, 2013.11.24 o 17:22
+www.racjonalista.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Liberum Veto 
Marek Stefan Szmidt, 2013.11.24 o 18:14
Szanowna Pani,
najlepiej jest nie słuchać bzdur
:-)
pozdrawiam Panią serdecznie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑