słowa kluczowe: CBOS, Polacy, Polska, co jest ważne dla Polaków, dobrobyt, ojczyzna, sondaż, zdrada.
Linki, cytaty, nowiny2013.08.09 12:49

Polacy są realistami, czasem aż do bólu

(poleca )

Zygmunt Białas

 
85% Polaków potępia zdradzanie współmałżonka
 

Już po raz trzeci publikuje CBOS wyniki sondażu dotyczącego hierarchii wartości Polaków. Niewiele się zmienia na przestrzeni ośmiu lat. Polacy najwyżej cenią szczęście rodzinne (82%) oraz zdrowie (74%), a potępiają korupcję (96%) oraz wykorzystywanie pracowników przez pracodawców (też 96%).

I oczywiście możemy w różny sposób odczytywać dane CBOS-u. W "Rzeczpospolitej" na przykład, link:  http://www.rp.pl/artykul/10,1037235-Polacy-popieraja-seks-przed-slubem--Potepiamy-korupcje.html   - czytamy: "Wzrasta przyzwolenie społeczne na seks przed ślubem, antykoncepcję i życie w nieformalnym związku". Ja zwrócę uwagę na realistyczną postawę rodaków i hołdowanie tradycyjnym wartościom:

1)  85% Polaków potępia zdradzanie współmałżonka. Tak więc rozluźnienie obyczajów i zwyczajów w kraju nad Wisłą, tak namiętnie propagowane przez "Gazetę Wyborczą", nie przejdzie. Wszelkie nowości typu "seksualne trójkąty, małżeństwa otwarte, swinging, poliamoryzm" (co to w ogóle jest?!) są do wypróbowania przez redaktorów (i redaktorki) GW.

2)  78% rodaków potępia przerywanie ciąży [w materiale źródłowym podane jest 75 % - MT]. Do stu procent sporo brakuje, ale gdy porównamy dzisiejszą postawę Polaków z tą sprzed dwudziestu paru lat, to widzimy, że praca u podstaw może przynosić efekty.

3)  56% respondentów nie aprobuje homoseksualizmu, co daje nadzieję, iż wszelkiej maści libertyni uciszą się nieco.

4)  Tylko dla 5% Polaków wartością jest dobrobyt i bogactwo, to jest o 6% mniej niż osiem lat temu. No cóż, obserwujemy i widzimy, że majątek i życie w luksusie jest dla ściśle wybranych, a po niegdysiejszych mrzonkach zostały czasem długi, które może syn spłaci.

I jeszcze jeden aspekt badań CBOS-u jest intrygujący. Otóż tylko 3% respondentów ceni wysoko pomyślność ojczyzny, także 3% badanych wskazuje na wolność głoszenia własnych poglądów, a 0,2% stawia na możliwość udziału w demokratycznym życiu społeczno - politycznym. I o tym powinni wiedzieć wszelcy naprawiacze świata.


Źródło: zygumntbialas.nowyekran.net 

1826 odsłon średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑