słowa kluczowe: Polacy, Polacy.eu.org, Talmud, judaizm, logika, myślenie, rozsądek.
Linki, cytaty, nowiny2013.05.01 11:29 18:20

Wydało się!

(poleca )
 
Talmud a Polacy(.eu.org)
Judaistyczne inspiracje i żydohasbarskie korzenie portalu ostatecznie obnażone.
 
[...] "Talmud jest dziełem wyjątkowym, gdyż będąc zapisem tradycji ustnej jest jednocześnie ustnym przekazem. Tym, co nie pozwala mu skostnieć i stać się archaicznym jest ożywcza dynamika i ożywcze napięcie pomiędzy Torą Pisaną i Torą Ustną na poziomie halachy, czyli normatywnego żydowskiego prawa religijnego. Motorem tego dynamizmu jest spór (machloket) pomiędzy rabinami, który ukazuje wielostronność opinii i pozwala spojrzeć na problem w sposób niezdogmatyzowany. W tym sporze istotna jest siła argumentacji i zbliżenie stanowisk, a nie obalenie argumentacji jednej ze stron.

"Talmud [...] jest takim modelem myślenia, w którym nie ma żadnej metodologii. Zbudowany jest na zasadzie kłącza, gdzie myśl, koncepty nie rozwijają się linearnie, lecz idą w wielu kierunkach, tworząc cały system wzajemnych połączeń i wpływów. To proces, który wymaga ciągłego wysiłku intelektualnego i dlatego nie jest to proces zamknięty, lecz ciągle otwarty, który sprawia, że tekst Talmudu wciąż żyje i się uaktualnia.

[...] "Talmud cechuje absolutna precyzja logicznego wywodzenia, wielostronność i kreatywność myślenia. Można powiedzieć, że Talmud to potężne filtry umysłu, wyzwolenie z klaustrofobii myślenia."

Źródło: +wiki.pardes.pl 

1993 odsłony średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Wydało się! 
Christophoros Scholastikos, 2013.05.01 o 11:35
"Dlatego właśnie powstaje WikiPARDES. Będzie ona polską encyklopedią judaizmu. Ten wspaniały pomysł poddał nam jeden z naszych studentów z Lublina. Dziękujemy! "

Widać nurty judaistyczne nie próżnują, encyklopedię sobie nawet wyrobili.

Co do wybranych fragmentów notki, to talumd sobie nieźle zagarnia. Cały zdrowy rozsądek próbuje pod siebie zamieść. Niebawem zaś powie w swej nieomylnej definicjalności, że poza nim rozumu nie ma.

(Mufti! Ty nie wywołuj Bydzia z lasu!)
Pzdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑